Vstupné dvere do klubu Tresor vystavia v berlínskom múzeu

Kým v Berlíne považujú vstupné dvere do legendárneho techno klubu Tresor za dôležitý kultúrny artefakt a vystavia ich onedlho v múzeu, u nás je obdoba Tresoru – bratislavský U.club/Subclub stále považovaný za dieru a miesto pre drogy.

Prečo sú teda dvere klubu Tresor lepšie ako tie naše v Subclube? Na prvý pohľad by ste ich takmer nerozlíšili. Sú vyrobené z 3,5 tony ocele a betónu. Dôležitá je však ich 100 ročná história, ktorá symbolizuje nielen anarchický rozkvet berlínskej techno scény, ale aj politicky nabitej minulosti.

Budova, kde bol to vstup do pôvodnej lokality Tresoru na Leipziger Straße 126a, až kým nebol klub v roku 2005 zbúraný bola pôvodne obchodným domom Wertheim. Ten sa otvoril v roku 1897 a koncom tridsiatych rokov ho „arizovali“ nacisti . Počas druhej svetovej vojny ho čiastočne zničili a dorazili v roku 1955. Nedotknutá tak ostala iba klenba v suteréne, ktorú po takmer 40 rokoch náhodou našli Johnnie Stieler, Dimitri Hegemann a Achim Kohlberger a premenil ju na techno klub.

Dvere do Tresoru budú čoskoro vystavené na berlínskom Humboldtovom fóre v rámci výstavy o histórii Berlína. Múzeum v tomto smere napísalo „Dnes nám dvere pripomínajú pulzujúcu party kultúru 90. rokov a symbolizujú voľné priestory mesta, ktoré zrodili živú kultúrnu scénu. Tento objekt skutočne odráža bohatú históriu Berlína. “

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*