Píšťalka ako súčasť Rave party alebo ako to bolo v U.clube

Nedávno vyšiel na známom nemeckom magazíne Electronic Beats článok o pískaní na rave parties. Pískanie bolo symbolom Rave a tancujúci dav tak oceňoval dobre odvedenú prácu DJa alebo live actu na javisku. Ja som si pri tej príležitosti zaspomínal, aké to bolo v 90. rokoch u nás. Ako sme my po vzore zahraničných parties v U.clube, či na Boomerangu pískali nielen na píšťalkách, ale dokonca aj na prstoch 🙂

Celkom zábavná príhoda ma pritom napadla z pražskej party na kúpalisku Divoká Šárka organizovanej vtedajšou meccou techna v Prahe – klubom Planet Alfa. Keď v strede večera prišla za mnou djane Ladida a prosila ma, aby som na chvíľu prestal pískať s odôvodnením, že si chce vypočuť práve začínajúceho nemeckého dj hosťa.

Keď si spomínam na toto obdobie, zahraničné parties a klipy mali na nás pomerne silný vplyv. Napríklad po klipe Deep od Marusha, sme začali nosiť do U.clubu vodné pištole a kropiť nimi ľudí na parkete. Vyslúžili sme si zato nejednu ostrú nadávku.

Samorezrejme sme si strihali a farbili vlasy na tie najdivokejšie motívy a farby ako napr špirála na obrázku dole. Jednu dobu som nosil do U.clubu strojček a pri vchode strihal miestnych djov Skank, Svetluxa a pod 🙂 Boli tu aj dievčatá, ktoré si od nadšenia každé ráno po party zapisovali ľudí, ktorých toho večera spoznali. Okamžite dostali prezývku Zápisníčková.

Kde sa vlastne zobralo to pískanie? Spomínaný nemecký článok začiatok pískanie opisuje tak, že pískanie na parties vlastne začali nie tanujúci, ale naopak účinkujúci na parties. Konkrétne išlo o umelcov CyberSonik, P909 a dokonca aj Underground Resistance. Chceli rozprúdiť dav a tak siahli po píšťalke. Neskôr sa zvuk píšťalky presunul z javiska na tanečný parket. Raveri ho prijali ako alternatívnu formu potlesku. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia bol zvuk posilnený použitím skutočných píšťaliek.

Takže keď počujete píšťalku na tanečnom parkete blízko vás, majte na pamäti, že počujete takmer 30 rokov starú tradíciu! Divoké spomienky z toho obdobia zachytil aj alias Partyboy vo svojich článkoch tu http://bajkonur.info/tag/partyboyove-dobrodruzstva/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*