Rozhovor: MC DENA

1, Ste ako je jedna z mála slovenských hip hopových skupín, ktorá má za sebou vydanie albumu. Krstili ste v Prahe, Brne a Bratislave. Aký je to pocit?
Myslím že vydanie albumu je tá najväčšia méta akú si môže nejaký interpret da a je to úplne jedno o jaký hudobný štýl ide. Tým viac keĎ hovoríme o hip hope. Názor na kvalitu si však musí utvori každí sám.

2, To určite áno. Mňa skôr prekvapilo, že na debutovom albume nie sú vaše staršie veci, ktoré poznám z vašich koncertov. Prečo?
Tie veci sme mali na našom prvom cdčku a aj na iných kompiláciách ako Vybrané z davu, bola to pre nás uzavretá kapitola.

3, Správy o tom, že chystáte vydanie albumu sa po Slovensku šíria už dos dlho. Koľko vám to nahrávanie vlastne trvalo?
V podstate nám to trvalo niečo okolo dvoch rokov pri chystaní takejto veľkej veci a problémy samozrejme neobchádzajú. Najhoršie bolo, že sme skoro vyhlásili, že ideme robi album a mali hotové nejaké tri veci aj to iba textovo. Toto by som do budúcna určite zmenil. Radšej budem ma nachystaných desa vecí a dám von maxáč s avízom na približný termín. Lebo sa o tom už píše a ty nič nestíhaš. Dostali sme štyri termíny odovzdania a odniesli to do Prahy na ten posledný a aj to sme do druhej hodiny rannej dorábali obal. Teraz už vieme čoho sa vyvarova a kadiaľ ís. Skúsenos je pre mňa rovnako cenná ako samotné album.

4, Ste šiesti ľudia, takže je pre vás asi dos zložité dohodnú sa na niečom ? Ako prebieha nahrávanie tracku?
Stalo sa nám aj to, že sme sa nevedeli dohodnú a nechceli potom vec vôbec dokonči.
Základné veci robíme spolu a potom sa rôzne pomiešame: Tracky by boli strašne dlhé, keby sme tam chceli by všetci. Štát a núti má napr. osem minút. Pre mňa je najlepšie, keĎ si vypočujem hudbu a hneĎ viem, čo chcem do toho poveda. Mám niekedy také odbobia, že potrebujem písa a keĎ nemám doma hudbu mám pocit, že to vyhadzujem von oknom. Do budúcnosti si chcem kúpi mašinu a robi si sám podklady, lebo ma to brzdí.

6, KeĎ spomínaš spoluprácu, vo svete momentálne dos fungujú dvojice raperi so speváčkami ako JL a pod. Nerozmýšľal si nad niečím podobným?
Vonku zistili, že to nemusí by také undergroundové, keĎ je to vlastne rovnocenný štýl, ktorý ľudia počúvajú. Prečo by teda nemohli zarába aj oni toľko peňazí. čo sa týka spolupráce, záleží to od ponuky.

7, Máš nejaký vzor, ktorý sa snažíš kopírova, alebo si ideš skôr svojou cestou?
Ide to samo, nie podľa trendu. Robím to tak, ako sa mi to ľúbi. Myslím, že o tom presne rap je. Nič neskrývaš a nepretvaruješ sa. Hovorím , čo vidím jak žijem čo cítim.
Aj peniaze, ktoré dostaneme za CD potom obraciame naspä v hudbe.

8, Akú hudbu počúvaš doma?
Musím sa prizna, že k hudbe sa doma dostanem zriedka. Skôr si vypočujem niečo po ceste autom. Sú to väčšinou veci, ktoré si obľúbim na prvé vypočutie potom je jedno, či sú to interpreti s Ruska, Švédska alebo Chorvátska. Na koncerty chodievam iba sem tam, ak ma niekto zaujíma. RZA z Wutang clan v pražskej Roxy bol zážitok na celý život.

9, čo hovoríš na Eminema?
Podľa mňa to Amerika potrebovala. Bol to biznisový ah i keĎ je pravda, že má dobrý štýl a vyrovná sa hocikomu.

10, A na záver tvoj odkaz pre čitateľov ?
čo doda “Počúvaj ho jaký je“

Ďakujem za rozhovor.

Text: Matúš Gajdoš

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*