New Faces : Virtual Soundscape!

Nejdříve něco k historii – jak jsi se dostal k muzice, s čím jsi začínal, jak se postupně vyvíjelo tvé vybavení? Co používáš nyní?
Hudbe som sa začal venova niekedy v 93 roku. Začínal som s 4 kanálovým MODEditom a 8bit samplami vykradnutými z iných skladieb. Postupne som prešiel asi cez všetky trackery čo kedy existovali 🙂 (fasttracker, screamtracker. Impulse, modplug). Potom som objavil že existujú aj pohodlnejšie spôsoby tvorby a objavil som Cakewalk :). Z počiatku som mal problém s prechodom z &quottrackerovského” štýlu editácie na sequencer ale časom som si zvykol a objavil som nové možnosti ktoré dáva. S Cakewalku som prešiel na Cubase a to hlavne kôli VST pluginom. Jeden čas som experimentoval aj s Reasonom, tento sa mi ale zdal skôr ako veľká hračka (podobne ako ReBirth) než ako seriózny software a preto som pri ňom dlho nezostal. Mojou poslednou stanicou je zatiaľ Steiberg Nuendo a zdá sa, že pri ňom nejaký ten čas zostanem. Poskytuje mi presne to čo potrebujem a na rozdiel od Cubase je podstatne stabilnejší.

Preferuješ hardware nebo software, proč? Co ti na něm vyhovuje a nevyhovuje?
Preferujem software z prozaických dôvodov – na hardware nemám peniaze. Preto sa musím uspokoji s tým, čo ponúka software. V súčasnosti sú však možnosti softsyntetizérov značné, v mnohých prípadoch aj prekonávajú ich hardwarových konkurentov a preto toto už nevidím ako veľký handicap. Pri software je však problém s live hraním – je potreba ma externé MIDI kontrolery a i tak to nie je až tak pohodlné ako hardware a to z jediného dôvodu – Windows jednoducho nie sú dos stabilné na to, aby sa človek nemusel bᝠhra naživo z PC. Preto v budúcnosti, ak by som zakúpil nejaky hardware okrem MIDI kontrollerov, bolo by to hlavne kôli live vystúpeniam. Jednoducho povedané tvorím výlučne na software a necítim sa tým by pri tvorbe akokoľvek obmedzovaný. Keby som si však mohol vybra, zrejme by som prešiel na hardware ale to len z toho dôvodu že live vystúpenia ma naozaj lákajú.

Jaké zařízení by jsi rád viděl ve svém vybavení?
Nord Lead, JP8080, Virus, TB303, AN200&DX200,… 😉 To sú sny. S tych reálnejších predstáv je to nejaký nadupaný notebook (PIII/900, 256 MB RAM) + nejaka kvalitná USB zvukovka (24bit/96 kHz), MIDI keyboard + Kenton Control Freak alebo iný MIDI kontroler.

V dnešní době zažívá audio software velký boom.Co si o tom myslíš? Jakým směrem se bude vyvíjet podle tebe prúmysl el. hudebních nástrojú?
V súčasnej dobe je tento vývoj brzdený nedostatočným výkonom počítačov. Software už dobehol a v mnohých prípadov aj prekonal špičkový štúdiový hardware. Teraz sú na ahu počítače aby nabrali nový výkon aby sa software mohol Ďalej rozvíja. Tvorcovia softwaru by sa teraz mali snaži o vyšsiu stabilitu, pretože hardwarové synths majú oproti nim ešte stále jednu obrovskú výhodu – pri live vystúpení sa vám nemôže sta že vám padne systém. Do budúcna predpokladám, že časom každý hardwarový synth, ktorý bude vytvorený, bude nasledovaný jeho kompletnou softwarovou implementáciou pre tých, ktorý dávajú prednos pred preplneným štúdiom preplnenému desktopu počítača ;).

Máš oblíbený software a hardware?
V poslednom čase ma dos drží Nuendo, je to v podstate dos podobné Cubase ale zdá sa mi by stabilnejší a prehľadnejší. Z VST pluginov je to jednoznačne PRO52, Reaktor, Model-E. Tieto softwarové syntetizéry v ničom nezaostávajú za hardwarom a navyše v prípade Reaktora za celou hŕbou rozličných hardwarových syntetizérov.

Jakým zpúsobem postupuješ při tvorbě vlastní muziky?
Začnem vačšinou kombináciou rytmus + basová linka s tým, že hneĎ na začiatku mám predstavu o čom by ten track mal približne by. Potom pridávam Ďalšie a daľsie melodické sekvencie, povedzme 3 ktoré spolu ladia, tieto potom mutnem a spravím Ďalšie 3 atĎ. KeĎ už cítim že je tam toho dos, začnem to mixova a rozmiestňova v duchu pointy celej skladby. Najzdåhavejša je väčšinou tá prvá čas, samotné tvorenie syntetických zvukov (snažím sa nepoužíva presety ale poctivo si naladi každý zvuk sám, pokiaľ to nieje nutné tak isto nerád používam už hotové sample) a melódií, táto čas zaberie niekedy aj týždeň-dva. Namixovanie tracku je potom otázkou 2-3 dní. Mastering v zásede robím až na koniec, pri kompletizácii albumu, aby som vedel všetkým trackom doda celistvú a jednotnú zvukovú vyváženos.

Co používáš na vytváření basových linek?
To isté čo pre všetky ostatné &quotlinky” 😉 – tie isté VST pluginy. Na basy je jednoznačne najlepší Steiberg Model-E. Z mojho pohľadu v goa nie sú basové linky až tak dôležité ako v iných štýloch (d’n’b), a preto na ne nekladiem až taký dôraz ako na iné zvuky.

Jakým zpúsobem pracuješ s efekty, máš nějaký oblíbený?
Jednoznačne flanger a phaser :). Ináč sa občas snažím s efektami aj trochu experimentova a zapája ich neštandartne (rôzne poradia v sériovom zapojení, paralelné vetvy) a skúša, aký zvuk tým dosiahnem. Na toto experimentovanie je naozaj veľmi vhodný NI Reaktor.

Používáš smyčky, zvukové presety či jiný předpřipravený materiál?
Ako som už spomínal, veľmi málo, len pokiaľ je to vyslovene nutné a tento predpripravený materiál ma zaujal. Samozrejme teraz nehovorím o slučkách a presetoch ktoré som si spravil sám, to je samozrejme iná kapitola. Niekedy sa totiž len tak hrám so zvukmi a vytváram si presety a slučky ktoré by som mohol niekedy v budúcnosti využi. Toto robím najmä vtedy, keĎ sa mi do rúk dostane nejaký nový software a skúšam jeho možnosti.

Produkuješ Psy/Goa Trance, múžeš prozradit nějaké specifické postupy, zvuky a efekty, které se v něm používají?
Dobrý kúzelník nikdy neprezrádza svoje triky, lebo by ľudí prestali zaujíma. Goa trance je z veľkej miery o mystike, tajomnosti, a preto to tak aj naĎalej necháme ;).

Mastering děláš ve studiu nebo doma vlastními silami, jak postupuješ a co používáš?
Doma, na PC, vo Wavelabe s podporou hromady DX/VST pluginov a spektrálneho analyzéra. Veľa ľudí tvrdí že mastering sa dá robi len v štúdiu. Práve pracujem na masteringu svojho prvého albumu a tu chcem dokáza že sa to dá spravi kvalitne i bez štúdia a stotisícových mašiniek. Samozrejme je to obtiažnejšie, nie je to len o tom že pustíme final mix cez TC Finalizer &quotveĎ on to už spraví tak aby to znelo dobre”, ale jednoznačne sa to dá.

Jak technicky organizuješ svá vystoupení (koncerty)?
Ako som už uviedol, s touto kapitolou tvorby zatiaľ nemám skúsneosti. V budúcnosti sa však chcem jednoznačne o niečo pokúsi a už teraz sa na to teším.

Kdyby jsi dnes začínal, jak by jsi postupoval, co by si pořídil?
To by záviselo od finančnej základne. Zrejme by to boli 2 nadupané notebooky ako som uviedol hore, nejaký kvalitný mixpult (nie priliš veľký aby sa dal v pohode prenáša na vystúpenia), MIDI keyboardy a kontrollery ku každému notebooku a prípadne nejakú workstation ako Roland MC307 alebo Yamaha RM1x.

Kde na internetu vyhledáváš informace o audio hw/sw?
E-zone;), www.audioserver.cz, www.synthzone.com

Otázka na závěr, jaké české a slovenské el.projekty se ti líbí?
Pulsar Dreamer, Envelope

text: techno.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*