Gleb, Go_A, Plantasia a ďalšie nové mená Pohody 2024

Pohoda Festival 11.—13. 7. ’24 Trenčín Letisko


Programové novinky :

Gleb (SK)
Na Spotify má už vyše 370 000 mesačných poslucháčov a poslucháčok. Gleb rapuje rýchle rýmy do rôznych štýlov a žánrov ako glitch hop, grime, trap a D&B. Po viacerých mixtapeoch a EP vydal v roku 2017 debutový album Lavička Pimpin. S druhým albumom Gauč Storytelling ovládol Radio_head Awards 2019, keď si odniesol cenu za album roka a nahrávku roka v kategórii hip hop/rap/r’n’b. V žánrovej kategórii uspel aj o rok s novým EP Leto v Kufri. Po úspešnom albume Big Boy FM z roku 2022 vydal v máji jeho ešte nadupanejšieho naslednovníka DLHÁ CESTA DOMOV. Glebova show patrí vždy k tým, ktoré sa oplatí vidieť a z ktorých načerpáte energiu na celý festival.


Go_A (UA)
Elektro-folkový fenomén a jedna z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A spája autentické ukrajinské vokály, moderné elektronické tanečné beaty, africké perkusie a gitarový drive. So svojím vystúpením zožali úspech aj na festivale Pohoda, na ktorom vystúpili v roku 2022. V roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. S piesňou Shum reprezentovali Ukrajinu na Eurovizii, pričom skončili na celkovom piatom mieste a v hlasovaní divákov získali druhé miesto. Vôbec prvýkrát v histórii Eurovi zie išlo o skladbu čisto v Ukrajinčine. Skladba sa dostala aj na čelo rebríčka Spotify Viral Worldwide, a ako prvá ukrajinská pieseň bodovala aj v rebríčku Billboard TOP 200.


Plantasia (SK)
Po minuloročnej premiére na Pohode počas Vítania slnka sa špeciálne prevedenie kultového albumu Mother Earth’s Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 predstaví na trenčianskom letisku aj tento rok. Raritný projekt si budete môcť vychutnať tentokrát počas dňa, takže sa nemusíte obávať, že ho prespíte .Album zľudovel pod názvom Plantasia a jeho oficiálny podtitul hovorí za všetko: „Hudba pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú.“ Na štyroch syntetizátoroch album naživo zahrá štvorica Kristína Smetanová, Haimoni Balgavá, Peter Kunzo a Martin Majlo Štefánik. Album mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu, keďže ho dostávali napríklad len tí, ktorí si v obchode s rastlinami kúpili rastlinu a k nej dostali aj tento album. Plantasia je dnes už kultovou klasikou a dočkala sa aj znovuvydania v roku 2019.


Meowlau x Val (SK)
Drum´n´bass & popový projekt Meowlau x Val vystrelil na domácej scéne v roku 2022 vďaka debutovému EP Nevermind. Behom pár rokov sa stali etablovaným zoskupením, ktoré nesklame ani jednou nahrávkou. V roku 2023 vydali svoje druhé EP Daydream, na ktorom spolupracovali s Jurešom z Fallgrapp alebo s FVLCRVM a Subtension. V januári prezentovali Slovensko na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, na ktorý ich vyslalo Rádio_FM. Ženské duo Meowlau (Laura Jašková) a Val (Valentina Vlková) dopĺňa na live vystúpeniach bubeník a majster live dramáčových beatov, Vladoš Paška. Výborná produkcia, skvelý vokál, chytľavé hity a úprimná energia z hrania – pre toto všetko máme Meowlau x Val radi a veríme, že aj vy.


Obrázky zo Slovenska (SK)
Špeciálny koncert Obrázky zo Slovenska sa bude niesť v znamení presahov a kontrastov medzi klasickou – vážnou a tradičnou ľudovou hudbou, pričom inšpiráciou sú diela významných slovenských skladateľov E. Suchoňa, I. Zeljenku, A. Moyzesa, či B. Bartóka alebo aj L. Janáčka. Sláčikové kvarteto Spectrum Quartett (rozšírené na orchester) pod vedením Jána Kružliaka ml. a sláčikovú ľudovú hudbu NogaBand pod vedením Michala Nogu, držiteľa ocenenia Radio_Head Awards, doplní ženská spevácka skupina Ulijanky z Oddelenia etnológie ÚMKTKE Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Dramaturgicky pôjde o skvelú koláž sláčikových aranžmánov, ktoré budú popretkávané s hudbou tradičných lokálnych herných štýlov ľudových muzík, ktoré doplnia skvelé vokalistky z Ulijanky.Edúv Syn (SK)
Edúv Syn patrí medzi to najlepšie z nastupujúcej generácie raperov a producentov trapu, ktorí majú svoje hudobné korene v punkovej scéne. Matejove texty nie sú egotripom, ale zaoberajú sa problémami dnešnej doby bez prikrášľovania. Jeho tvorbu charakterizuje aj nezávislosť na žánrových pravidlách a úprimnosťou výpovedí funguje ako forma terapie.
Vesnu (SK)
Vesnu je digitálny šaman, ktorý túži, aby sa ľudia na parkete stretli sami so sebou a aj jeden s druhým. Vo svojich setoch sa rád pohybuje od techna cez house až po disco. Hypnotickými beatmi prekonáva vzdialenosti, hravými DJ setmi s nečakanými zvratmi pripomína, že všetko je tu a teraz. Vesnu už vyše 12 rokov vytvára v Bratislave oázy slobody pre slovenskú queer komunitu. Je zakladateľom kultovej párty Tepláreň, ktorá sa neskôr stala aj kultovým barom. S vášňou sebe vlastnou organizuje viaceré klubové noci, ktoré si našli pevné miesto na slovenskej tanečnej scéne, najznámejšie sú Homomat, Shame a Kiki Nation. Na týchto akciách našiel ako DJ aj svoje zázemie. Obľubuje rauš noci, ale aj nehu rána. Presvedčilo sa o tom publikum vo väčšine domácich klubov, ale aj na maďarskom festivale Sziget, nemeckom Rote Dichte, berlínskych party Betriebsfeier a Daddy Issues či londýnskej party Homostash. Na Pohode sa na jeho set môžete tešiť na Tepláreň stagei.


NEW MAGIC MEDIA (CZ)
DJ a umelkyňa z Prahy. Písala o hudbe pre médiá ako A2, Alarm a Radio Wave, kde mal*a vlastnú reláciu zameranú na experimentálne formy súčasnej klubovej hudby. Aktuálne pôsobí ako resident DJ v legendárnom pražskom klube Fuchs2 a počuť ich môžete aj na komunitnom Rádiu Punctum s ich pravidelnou show Wenom. Sety NEW MAGIC MEDIA sa vyznačujú eklektickou selekciou a očakávať môžete mix hybridnej klubovej elektroniky a techna.


Hyphen Dash (UA)
Ukrajinské trio Hyphen Dash kombinuje jazz s hip-hopom, elektronikou a prog-rockom naozaj výnimočným spôsobom. Medzi ich hudobné vplyvy kapela zaraďuje napríklad Roberta Glaspera, The Mars Volta, Christiana Scotta alebo Todda Rundgrena a presne takýto zaujímavý mix hudobných vplyvov môžete čakať počas ich koncertu.Hyphen Dash vystupovali na festivaloch ako XJAZZ!, Reeperbahn, Trans Musicales, SHARPE, Ment alebo v januári tohoto roku aj na festivale Pohoda loves Ukraine v Kyjive. V roku 2022 vydali singel Pilgrim, v ktorom hosťuje slovenská speváčka Tamara Kramar, ktorú taktiež uvidíte na Pohode tento rok. Hyphen Dash predstavia to najlepšie zo súčasného jazzu.


Lucas Bird (UA)
Lucas Bird je prezývka Daniela Zubkova, speváka a multiinštrumentalistu z Kyjeva, ktorý pomenoval svoje hudobné alter-ego po svojom papagájovi Lucasovi. Tvrobu Lucasa Birda môžeme zaradiť medzi indie alebo bedroom pop s nostalgickým nádychom a prvkami hip-hopu a R&B. A samozrejme nesmieme zabudnúť vynikajúci vokál. Vystupoval na viacerých festivaloch na Ukrajine, vrátane Atlas Weekend, SPALAKH alebo White Nights Kyiv ale aj na nemeckom showcaseovom festivale Reeperbahn a v januári ste ho mohli vidieť aj na festivale Pohoda loves Ukraine v Kyjive.

Všetci interpreti https://www.pohodafestival.sk/sk/artists-2024?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=gleb_go_a_plantasia_a_dalsie_nove_mena_pohody_2024_gleb_go_a_plantasia_and_other_new_names_at_pohoda_2024&utm_term=2024-06-07

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*