ELEKTRONICKÁ SCÉNA ALEBO HOUSE MUSIC ALEBO 20 ROKOV HOUSOVEJ HUDBY

Dnes už málokto vie , že housová hudba sa zrodila zhruba pred 20 rokmi, na konci 70 tych a začiatkom 80 tych rokov. Za jej zrod sa považuje jeden z najznámejších svetových osobností housovej scény DJ Frankie Knuckles, ktorý v tom období pôsobil ako resident dnes už nefunkčného, ale v tej dobe presláveného a vyhľadávaného Chicágskeho klubu Warehouse. V tomto chicagskom klube sa prevažne hrali hudobne štýly ako Philly Disco a Garage House z New Yourku, ale pretože návštevníci a fanúšikovia tochto presláveného klubu radi názov ich klubu skracovali, nazvali svoj klub po svojom, jednoducho House (namiesto Warehouse) a hudbu ktorá sa v ňom hrala a ktorá inšpirovala celý hudobný svet nazvali prosto – House Music.
Postupne, tak ako všetky ostatné hudobné štýly, ktoré sprevádzajú náš každodenný život i housová hudba prešla dlhým procesom evolúcie a z jedného názvu hudobného štýlu sa vytvorilo a vykryštalizovalo nespútané množstvo odrôd housovej, či dnes nám jednoduchšie známej elektronickej hudby, ktorá charakterizuje jednotlivé kontinenty, krajiny či mestá. Tie sa pomocou nej neustále spájajú, či už počas letných festivalov, alebo počas celoročných klubových turné, kedy svetové mená elektronickej scény dopåňané domácou DJ elitou reprezentujú svoj štýl a vytvárajú pre fanúšikov nezabudnuteľný obraz spomienok a zážitkov.
Tak ako i v iných krajinách Europy, Ázie, Áustralie či Ameriky i na Slovensku sa tvoria a žiaria hviezdy domácej elektronickej scény, ktoré svojou produkciou, alebo vystupovaním obohacujú dnes už vyspelý elektronický svet. Medzi takéto mená patrí bezpochyby DJ Toky, vôbec najznámejší slovenský DJ a producent, ktorý vĎaka elektronickej hudbe a jeho profesionálnym vystúpeniam precestoval celú Európu. Jeho projekt Rumenige vychádza vo svetových techno vydavateľstvách v remixoch tých najznámejších mien techno scény. Ďalšou elitou je houseové duo Martin Haberland a Maroš Glaubic, ktorých pripravované Detective Blue Eye Ep hodnotené pozitívnne i anglickými médiami sa pripravuje na renomovanom vydavateľstve Contrast records. Za zmienku stojí i mladý producent Tomáš Haverlík. Práve jeho skladba Hannah upútala ostrovanov natoľko, že s ním podpísalo zmluvu jedno z najväčších progressive housových vydavateľstiev Nascent records. No a nepochybne DJ Little Loui, ktorý svojou spoluprácou a účinkovaním s absolútnou elitou svetovej progressive housovej scény u nás či v zahraničí vytvára pozitívny obraz o našej pestrej a profesionálnej elektronickej scéne. A práve tento DJ si ako jednu zo svojich zastávok zvolil Martin, kde sa v sobotu 25.1.2003 v nočnom klube Alpia predstavi Martinu už známej noci House desti Nation.
aka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*