Divadelný a performatívny program na Pohode 2024„Zostavovať divadelný a performatívny program na Pohodu je náročné, pretože programových slotov je iba niekoľko a na Slovensku máme fakt z čoho vyberať. Zameriavam sa primárne na domácu scénu, pretože Pohodu vnímam, ako taký malý divadelný showcase, na ktorom môžu ľudia spoznať divadlo, či kolektív z iného mesta, ktoré bežne nemajú príležitosť vidieť,“ dodáva k programu divadelná režisérka a dramaturgička performatívneho programu na Pohode Alžbeta Vzrgula.

V Optimistane, najmenšom festivalovom stane, v ktorom hráme divadlo, sa predstavia veľké mená. Slovenské národné divadlo uvedie inscenáciu Budete mať luft!, ktorá spracováva naše spomienky, spomienky slovenskej majority, na náš protirómsky pogrom z roku 1928 v obci Pobedim, neďaleko Trenčína. Je to veľmi dôležitý a strašný materiál, spracovaný kvalitnými divadelnými postupmi.

Ďalším velikánom na malej scéne bude Divadlo Stoka Blaha Uhlára s novou inscenáciou Škovránok. Kto pozná Stoku, môže sa tešiť na inscenáciu, ktorá ho prekvapí a kto Stoku nepozná, môže sa jednoducho tešiť.

Optimistan veľkých mien performatívne zavrie budúce veľké meno Adam Dragun, s videoinštaláciou a autorskou lecture performance s názvom Prcat. Rozpráva sa v nej s ľuďmi, s ktorými málokto úprimne debatuje (so starými rodičmi) o téme, o ktorej málokto rád hovorí (o prvom sexe).

Mojím špeciálnym tipom je Svadobná sieň Petra Mazalána a Evy Šuškovej. V sobotu – typický svadobný deň – uvedieme spečatenie vzťahov, ktoré sú založené na inej láske. „QPR“ znamená queer platonic relationship a označuje priateľský, neromantický vzťah medzi hetero a queer osobami. Priala by som ho do života všetkým ľuďom, pretože aj to je recept na vyspelejšiu spoločnosť.


A potom ešte humor. Ten zabezpečia Silné reči a stand-upisti z ich crew. K nim už ďalšie reči netreba, vybavia si to sami.

Som rada, že popri činoherných formátoch má tento rok výrazné zastúpenie tanec. Súčasný tanec môže byť pocitová neznáma, ale treba sa mu iba otvoriť. Skvelým introm do tohto sveta je predstavenie Súčasný čo? z banskobystrického Štúdia tanca, ktoré predstaví históriu aj hlavné tvorivé princípy tanečného umenia veľmi prístupnou a hravou formou aj pre laikov.

Nadviaže na nich formát Let’s have a kiki with House of Velvet, v ktorom showka plynule prejde do workshopu, počas ktorého sa všetci budú cítiť krásni a slay.

A tretím momentom budovania si vzťahu s tancom bude performance The Urge kolektívu Tanečno, ktorá prinesie dynamickú choreografiu sprevádzaný hrou na saxofón do bezprostrednej blízkosti k divákom – do festivalového areálu.

Divadlo na Pohode môže byť pre niektorých ľudí príležitosť “ísť to vyskúšať”. Môže to byť miesto prvého kontaktu s týmto umením a je to úplne v poriadku, radšej neskôr – v lete, cez divadelné prázdniny a na hudobnom festivale – ako nikdy.
– Alžbeta Vrzgula, divadelná režisérka a dramaturgička performatívneho programu na Pohode

Samozrejme nebude chýbať ani detský divadelný program, ktorý si predstavíme o pár dní 🙂

INFO https://www.pohodafestival.sk/sk/novinky/divadelny-a-performativny-program-na-pohode-2024?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=divadelny_a_performativny_program_na_pohode_2024_theatre_and_performance_programme_at_pohoda_2024&utm_term=2024-05-23

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*