DJ Miloš o poslednom Leporele a U.clube, počúvaj jeho hymnu

dj milosh leporelo

Dj Miloš z Leporelo hrával v U.clube/Subclube 10 rokov a v rozhovore zaspomínal na najznámejšie pesničky klubu, vytiahol staré letáky spred 20 rokov a opísal tamojšiu atmosféru klubu bez predsudkov. Úprimne priznal, že to je pre neho rozlúčka s týmto priestorom, ktorý pre neho znamená viac, ako by si dokázal pripustiť . Preto pozýva na poslednú akciu Leporelo, ktorá sa koná už tento piatok aj Vás.

Koncom júna sa natrvalo zatvorí Subclub/Učko. Čo všetko tento klub pre teba znamená?

Pre mňa osobne to znamená strašne veľa. U.Club bol prvý klub, v ktorom som vôbec bol, miesto, kde som objavil elektronickú hudbu v rôznych formách, miesto kam sa jednoducho v Bratislave chodilo (nikdy som nebol diskotékový typ), klub môjho vôbec prvého DJského hrania a klub mojej prvej rezidentúry a našej prvej vlastnej akcie.

Odohralo sa tu za tie roky kvantum hudby. Ktorá pesnička sa ti s U.Clubom neodmysliteľne spája a prečo?

Zložitá otázka toto… Mám ich viac, primárne sú to však techno tracky, a to The Bells od Jeffa Millsa, čo je myslím že úplne jasné, neviem prečo, ale prichádza mi na mysel aj Ball Park od Joeyho Beltrama a ešte napríklad aj Hele – Sundej Brejle.

Ak by si mal vybrať zo všetkých akcií v Učku jednu,ktorá ti navždy ostane v pamäti,ktorá by to bola a prečo?

Kokos jednu? Kedže som premeškal vystúpenie Jeffa Millsa v 96tom, tak ju nespomeniem, aj keď pre klub je to doteraz pamätná akcia. Medzi moje highlighty určite spomeniem prve vystúpenia Jeffa Milligana, keď zahral Jay Denham, živé vystúpenia Porter Ricks či Continuous Mode, moje prvé hranie na akcii Simple s Antonom Kubikovom aka. SCSI_9, Clemens Neufeld mal brutal set čo si pamätám no a nedá sa zabudnúť ani na našu prvú Leporelo party alebo na Bajkonur – The First, no a asi veľa ďalších.

Učko bolo vždy spojené s divokými parties do skorého rána. Vznikali tu nové páry aj rodiny, niekto tu dokonca splodil potomka. Čo naozaj nečakané si tu zažil ty?

Asi nič také nečakané a šokujúce, oslava vianoc bola štandardom, ostalo veľa známostí aj kamarátstiev, ale hlavne pocit toho, že to bol naozaj klub v tom pravom slova zmysle so všetkým čo k tomu patrí, teda komunitou, autentickosťou, undergroundom a svojou vlastnou intimitou a atmosférou.

Aktualna je stále smrť Henryho,ktorého dokopali na Obchodnej. Nočný život je plny násilia ale ja som v Učku nikdy žiadne nevidel. Čím to je podľa teba?

Klubová kultúra bola vlastným svetom a vždy to platilo aj o účku. Tam nešlo o to ukázať niekomu, že ja som silnejší, že ja mám viac peňazí alebo podobné “diskotékové” predsudky. Tam to neexistovalo tak, ako to dnes neexistuje napríklad v takom Berghaine. Ako som už hovoril, to bolo o komunite o stratení sa v dave o zážitku. Preto sa niekedy len pousmejem, keď niekto dnes hovorí o hraní v klube a pritom je to praobyčajná diskotéka kde sa kľudne dvaja ľudia pobijú alebo dokonca pobodajú nožmi. Dovolím si tvrdiť, že dnes je SubClub jediný klub na Slovensku.

Koľko krát si približne v Učku hral za tie roky?

Moje prvé hranie sa tu uskutočnilo vo februári 2000 na akcii HAUZ spolu so Skankom a Poprednným. Potom som tam hrával približne dalších 10 rokov takmer každý mesiac, niekedy aj viackrát.

Kedy bolo prvé Leporelo v Ucku?

Prvá akcia pod našou značkou Leporelo sa v U.Clube uskutočnila 21.9.2001 a dopadla úžasne. Takže Leporelo ako akcia je už skoro dospelá a tesne pred dovŕšením 18teho roka existencie sa rozlúči práve s “účkom”, kde to všetko začalo.Koľko krát sa konalo Leporelo v tomto priestore?

Akcia Leporelo sa s príchodom SubClubu, transformáciou na ktorú sme boli aj spolu so Skankom dosť úzko spojený, premenovala na MilkShake a dokopy to bolo 8 či 9 rokov samostatných Leporelo či MilkShake akcií.

Ktoré najzaujímavejšie mená ste predstavili?

Tých mien bolo fakt veľa. Celé to spustil Andy Vaz, zakladateľ labelov ako Background Records alebo Yore, to bol náš myslím taký prvý väčší hosť. Mali sme mená ako Akufen, Luomo, Mikael Stävostrand, Jeff Milligan, Mike Shannon, Karl Bartos z Krafwerk, Frivolous, Someone Else a mnohí ďalší. Dávali sme aj šancu vtedy novým menám ako Kevi Anavi (vtedy ešte Miss Ivek), Barbie Idijot, Peal a ďalším, pozývali sme ľudí z Viedne aj z Čiech, Severnej Ameriky, dokonca Austrálie a Ázie.

Prečo ste na poslednú akciu vybrali práve JEFFa MILLIGANa ?

Rozmýšlali sme, že či vôbec niekoho pozývať. Potom sme si povedali, že ak niekoho pozvať, potom len niekoho nám blízkeho nielen aby sa hodil hudobne a mal s našou akciou a klubom niečo spoločné aj z histórie, ale hlavne aby to bol niekto nám blízky aj osobne. A aj keď Jeff už nehráva ako DJ a netvorí hudbu, súhlasil s tým, že s nami príde zahrať a pre mňa osobne je to pocta. On je pre mňa totižto stále jeden z najinšpiratívnejších ľudí a keď som ho videl prvýkrát v U.Clube hrať, odpadol som z toho. (leták z roku 1999, kedy Jeff Milligan hral v U.clube pod prezývkou Algorithm)

Čo všetko okrem akcie Leporelo vlastne táto značka obnáša?

Leporelo začalo ako crew DJov a prdoducentov či booking ak to tak môžem nazvať. Spájala nás hudba a aj kamoštvo. Neskôr sme skúsili navrhnúť U.Clubu, že by sme vyskúšali urobiť vlastnú akciu a tak sa začala éra Leporelo akcií. V roku 2007 nás oslovilo Rádio_FM, že by mali záujem o reláciu s hudbou, akú hrávame na akciách a tak vzniklo Leporelo_FM a trvá dodnes (Rádio_FM treba počúvať každú nedeľu v noci, od polnoci do druhej rána, hneď po SignaII_FM). No a v roku 2008 sme sa začali baviť aj o vydavateľstve, teda hudobnom labely a v roku 2009 vyšiel prvý release na značke Leporelo, takže vlastne vydávame hudbu už desiaty rok a aj keď na label nemám už veľmi veľa času, každý rok tam vychádza niekoľko pekných releasov.

Načo sa teda môžu tešiť ľudia pri Poslednom Leporelo v Subclube 31.5.2019?

Na starých psov z Leporela, ktorý myslím prispeli klubovej scéne na Slovensku svojím dielom, na fantastickú hudbu a na stále jedinečnú atmosféru SubClubu. Predpokladám, že sa tam stretneme ľudia, čo sme sa nevideli niekoľko rokov a kedysi sme sa tam stretávali víkend čo víkend a bude to super. Hlavne to bude naša rozlúčka s týmto priestorom, ktorý pre všetkých z nás čo tam hráme znamená viac, ako by si človek dnes dokázal pripustiť a chcem všetkých aj veľmi srdečne pozvať, bude to stáť za to. Okrem DJských setov sa budeme snažiť mať parádnu videoprojekciu od pánov Zdena, Sicka a Denzela. Jednoducho dáme “farewell” účku taký, aký si zaslúži. – https://www.facebook.com/events/2264205356993006/

31/5/2019 PIATOK / Subclub Bratislava

LAST LEPORELO IN SUBCLUB aka. U.CLUB

DJs:

JEFF MILLIGAN  (CAN)
MILOS
SKANK
BALTAZAR
BRUYANT
PUSSY KONTROL

VJs:

JÁN ŠICKO  všvu/spojka
ZDEN & DENZEL  satori

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*