Skupina Nocadeň predstavuje novinku “Tváre” a ohlasuje vydanie nového albumu!

Košická skupina Nocadeň predstavuje novú skladbu! Novinka sa volá „Tváre“ a je predzvesťou nového štúdiového albumu. Skladba je zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Rovnako jednoducho poňali chalani z Nocadeň aj videoklip a nakrútili ho takmer na jeden záber. Vypočujte si emotívnu pieseň v podaní charizmatického Rasťa Kopinu.

          Fanúšikovia košickej formácie Nocadeň sa dočkali novej skladby! Hudbu k novinke „Tváre“ zložili bratia Rasťo a Robo Kopinovci spolu, text napísal frontman Rasťo Kopina.

„Už od nášho vzniku fungujeme s bratom ako autorský tandem, takže aj pri tejto skladbe to bolo rovnaké. Hudbu sme zložili spoločne a text som urobil sám. Samozrejme, že proces tvorby sa za tie roky mení, už to nie je o skladaní v spoločnej detskej izbe, ale autorský princíp zostáva nemenný,“ hovorí líder a spevák skupiny Rasťo Kopina.

          Skladba „Tváre“ bude súčasťou nového albumu kapely, ktorý by mal vyjsť už túto jeseň. Novinka je akýmsi premostením medzi predchádzajúcim albumom kapely „Pozemskí astronauti“ a novým štúdiovým počinom, na ktorom bude ešte väčší dôraz na elektroniku.

Nový klip „Tváre“ si môžete pozrieť tuhttps://youtu.be/8JUnyma-g2c

“Aj keď sme v ostatných rokoch boli, pokiaľ ide o vydávanie albumov dosť aktívni, boli to iba kompilačné albumy. Takže sme boli pomerne dosť nabudení, pokiaľ ide o komponovanie nových skladieb. Chceli sme si totiž vyskúšať nejaké nové skladateľské a aranžérske postupy. Jedným z výsledkov, kam sme sa umelecky posunuli, je skladba Tváre. Tá je síce zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Keď sme boli v štúdiu a naspieval som ju, bolo nám okamžite jasné, že to bude „otvárak“ nového albumu,“ prezradil Rasťo Kopina.

          Takisto ako skladba, je aj videoklip spracovaný minimalisticky. Video „Tváre“ vznikalo v ateliéri Woont a režisérske kompetencie si rozdelil Rasťo Kopina s Jánom Varcholom.

„Pri našich klipoch to vždy funguje tak, že prinesiem námet, pomáham s réžiou a som aj pri záverečnom strihu. V tomto prípade však nešlo o technicky náročnú vec, takže to bola vcelku oddychová záležitosť. Ak máš okolo seba šikovných ľudí, ktorí chápu čo od nich chceš, práca sa v tom momente stáva zábavou. Do klipu Tváre sme chceli preniesť prvotnú emóciu, takže sme ho natočili takmer ako jednozáberovku,“ uzatvára Rasťo Kopina.

          Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo a Robo Kopinovci v roku 1997. Debutový album vydali v marci 2000. Po ňom nasledovali štúdiové nahrávky „Slová už nevravia nič“ (2001), „Katarzia“ (2003), „Nestrieľajte do labutí“ (2006) a „Ikony“ (2008). V roku 2015 sa po dlhšej prestávke vrátili na hudobnú scénu s albumom „Pozemskí astronauti“, na ktorom spolupracovali s dvojnásobným držiteľom americkej ceny Grammy Vladom Mellerom. Pochádzajú z neho hity ako „Havran“, „V nás“ či „Papierové kone“. Kapela má okrem toho na konte aj výberovky „Retrospektíva“ (2006) a „Introspekcia“ (2017) a live album „Nocadeň v divadle“ (2018).

 Všetky informácie o kapele nájdete na http://nocaden.sk/ alebo https://www.facebook.com/nocadenofficial/

About blackdog 458 Articles
Blackdog

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*