STEREO MC‘S -profil.

Stereo MCs vznikol v Londýne v roku 1985, keĎ raper Rob B. (vlastným menom Rob Birch) a DJ a producent &quotThe Head” (Nick Hallam – syntezátory, počítače, scratching) založili label Gee Street ako prostriedok na promovanie svojej muziky. Gee Street si po distribučnej stránke zobralo pod krídla neworské vydavateľstvo 4th & Broadway – nasledovala séria singlov a vzápätí aj debutový album 33-45-78 (1989).

To bol ešte v kapele britsko- taliansky DJ Cesare, s ktorým Stereo MC‘S vytvorili svoje remixérske alter- ego – Ultimatum. Na tomto poli začali svoju kariéru remixom Black Is Black od Jungle Brothers, neskôr ich služby využili Aswad, Definition Of Sound, Mica Paris, Queen Latifah či U2. Po turné s Jesus Jones DJ Cesare – nespokojný s vedením kapely a rozdeľovaním peňazí – opustil skupinu.

Na druhej strane do nej prišla herečka a tanečnica, rodáčka z Kene, Cath Coffey (“…nemôžem vám prezradi môj skutočný vek, pretože hrám a každej castingovej agentúre som povedala iný dátum narodenia…”) a Britky Andrea Bedassie a Verona Davis. členom kapely bol aj Owena If – bývalý zamestnanec v Pinewood Studios, odborník na špeciálne efekty (pracoval na filmoch Batman a Kubrickovom Full Metal Jacket). V roku 1990 vydali singel Elevate My Mind, ktorý sa stal vôbec prvým britským rapovým singlom, ktorý sa dostal do U.S. pop charts. Nasledoval slušný album Supernatural (1990) a turné s Happy Mondays a EMF. V roku 1992 sa vrátili do štúdia, aby nahrali prelomový Connected – sample-free album nahraný kompletne so živými nástrojmi.

Pochádzajú z neho najväčšie hity kapely: Step It Up, Creation, Ground Level a titulný track. Potom sa venovali iba producentskej a remixérskej činnosti (robili pre Madonnu, Davida Holmesa, Trickyho, U2, a Cath Coffey vydala v roku 1997 svoj sólový debut, singel Wild World. Na svoj miléniový mix- album DJ Kicks, pridali aj tri nové skladby, ktoré boli predzvesu veľkolepého návratu po dlhých deviatich rokoch. Ten prišiel s Deep Down & Dirty na jar 2001.

Stereo MCs zahrajú na Pohode v sobotu o 20.00 na hlavnom stage.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*