Rozhovor James Ruskin a Dave Navaro [Apokalypsa 12 Videogame].

JAMES RUSKIN (Blueprint/Tresor/UK)

Spousta lidí Tě zná prostřednictvím labelu Blueprint, Tvých výborných setú (například na jedné z Orion Hall), na druhé straně bude však mnoho takových, kteří o Tvé minulosti a s ní spojené značce Blueprint neví téměř nic, řekni prosím něco z historie labelu, třeba o projektu Outline, atd.
Blueprint jsem založil spolu s Richardem Polsonem v roce 95, potřebovali jsme label, abychom mohli ventilovat své hudební myšlenky. Už dlouho jsme pracovali na projektu Outline, přirozeně jsme tedy chtěli zjistit jak bude naše muzika fungovat na lidi, neměli jsme chu vydávat u někoho cizího, nejlepší je mít nad vším absolutní kontrolu. Nahráli jsme několik EP, potom Richard založil a soustředil se výhradně na Surface.

Vydal jsi jedno výjimečné EP se Surgeonem, neplánujete další společné produkce?
Práce s Tonym byla bezvadná, už jsme mluvili o pokračování, ale je to dost problematické, poněvadž jsme oba dost vytížení a není snadné se sejít.

Napadlo Tě už, že bys svou hudbu presentoval také live? Myslím, že by to mohlo být velmi zajímavé.
Nechci se tomu teĎ věnovat, je tady však jistý příslib do budoucna.

Už je to dost dlouho, co jsi naposledy vystupval v čR, co se v prúběhu těch pár let odehrálo v hudebním životě Jamese Ruskina?
Intensivně jsem cestoval, navštívil jsem spoustu parties, na studiovou práci jsem v uplynulých šesti měsících ani nesáhl, stěhuji totiž celé studio a znovu jej stavím, bylo to dost frustrující období, ale věřím, že přesto produktivní, brzy přijdu s něčím novým.

Tvé poslední &quotConspiracy EP” je skutečně mistrovským kouskem, cíleným na všechny pravověrné technaře a DJe, kdy se objeví další Blueprint?
Další Blueprint je double pack The 65D Mavericks (Richard Polson a Nick Dunton), vyjde listopadu.

Cestuješ za vystoupeními do mnoha zemí, kde je to teĎ hodně dobře rozjeté, kterou zemi bys doporučil našim clubberúm, kde často hrají DJs zaměření podobně jako Ty?
Myslím si, že největší je to teĎ ve Východní Evropě, všechny akce jsou zde excelentní. Také ve Španělsku je obrovská techno scéna, najdete tam neuvěřitelné množství klubú, kde se hraje techno. Mým nejoblíbenějším místem však stále zústává Japonsko.

Jaká je současná situace kolem techno scény v Londýně a celé Velké Británii, pár přátel mi říkalo, že se to lepší? Hraješ v Anglii často?
Moc často ne, klubú, kde se hraje techno není dost. Vím, že se situace lepší, jsou lidé, kteří se snaží organizovat nové parties, přesto je však stále málo takových jako je Lost nebo klub Atomic Jam.

Co říkáš na dění kolem berlínského Tresoru? Vydáš ještě něco na téhle značce?
Vždycky jsem s Tresorem moc rád spolupracoval, byli nedílnou součástí hudebního dění posledních let, vždycky dělali pokrokové věci, myslím, že klub už bude brzy minulostí, jsem zvědavý kam se přestěhují.

Technologie Final Scratch a Ty, už jsi ji vyzkoušel?
Jasně, když jsem hrál se Surgeonem. Myslím, že je excelentní, ta možností mít s sebou celou sbírku desek, otevřít si v prúběhu setu jakoukoliv skladbu, na druhé straně to bude jistě velký problém pro malé,nezávislé značky, když si budou lidé stahovat jen MP3 z internetu a přestanou kupovat vinyly.

Dave Navarro – &quotna pondělí si vezměte raději volno” 🙂

Dave Navarro (Main records / Aspeak / Frankfurt /De)
Jako Dj se věnuje hudbě od svých 15-ti let, od roku 1995 pořadatel celé řady parties v německém legendárním klubu Parkhaus, dále v Cookies, kde hraje jako resident po boku Dj ZIP (Perlon rec / De). V roce 1997 zakládá svúj vlastní velkoobchod s vinyly Main records (Offenbach), a téhož roku i label Aspeak, na kterém vydává např. Johannes Heil .
Dave Navarro má za sebou hraní snad ve všech klubech po Německu, již třetí letní sezónu pravidelně hraje na Ibize, v Holandsku a v Kanadě (naposledy byl čestným hostem narozeninové tour po Kanadě s Ritchie Hawtinem). Dave patří mezi uznávané djs frankfurtského klubového života, je znám jako bavič publika a rozdavač dobré nálady, patří spíše ke starší generaci Djs.U nás zahrál například na Lucky People Center (neoficiálně po boku Mike-T), několikrát vystupoval v pražském clubu CZ Beat. Je to všestranný dj, hrající snad vše od elektra po progressive techno. Je znám svými spíše progresivními pumpinkovými sety s prvky elektro-techna. Má za sebou spolupráci s interprety z Choke music (www.chokemusic.de) a z německého labelu Stylusflight (www.stylusflight.de ), vystupoval vedle zvučných jmen typu Samuel L. Session, Adam Beyer, Massimo, Oliver Lieb, Ritchie Hawtin a další. Dave Navarro bude mít na Apokalypse za úkol navázat na Jamesa Ruskina a vytvořit tak neopakovatelnou show v rytmu německého techna.

Ahoj Dave, múžeš se nám trošku představit a jak dlouho hraješ?
Ahoj, hraji od svých 15 let tzn. od roku 1990, začínal jsem spíše old school house a hip-hop. Za pět let jsem začal pořádat akce v klubu Parkhaus, kde jsem často vystupoval s Dj Zip (Perlon) – známý spíše starším kluberúm. Múj hudební vývoj se začal odrážet na mých deskách,techno, elektro, groovy a pumpin. Myslím že do dneška jsem si snad prošel všechny směry elektronické hudby.

Jaká je taneční scéna ve Frankfurtu?
Myslím že pestrá :o), mám tím namysli, že klubový život je tu v tom nejlepším, v každém klubu máte možnost něco zajímavého slyšet. Co se týče velkých party tak to je trošku horší, je to velký boj a myslím, že jsou nepoddajné a ochotny se zničit.

Co se hraje v klubech a co na velkých akcích?
V klubech je to více o experimentech, věci které si Djs nemúžou anebo ani nechtějí vyzkoušet na publikum – víc Groovy věci, Techno, House nebo Minimal, podle toho v jakém klubu jsi. U velkých akcí tu vznikl takový boom, co nejvíce možných stageí s rúznými žánry, což je myslím taky dobře.

Co víš o české taneční scéně a o Djs?
Nadšené horoucí publikum s groovy v zadnici, české Djs nijak neznám, teĎ naposledy jsem se seznámil s Dj Jerrym. Znám jen zběžně Pietra, Michaela Buriana, Ladidu a Tokyho.

Jaký je tvúj názor na Jamese Ruskina, na kterého budeš navazovat svým setem na Apokalypse?
Super, moc se na něj těším. Ruskin pro mě znamená vynikající produkce na ještě lepším labelu. Jako Djje jsem ho slyšel a myslím, že se lidi asi utancují.

Jak by ses popsal jako DJ?
Hraji jak v klubech tak na mega akcich, takže universalní muž s elektro zvuky:) Je to podle toho v jaké zemi hraji, každé léto jezdím hrát na Ibizu, přes rok do Holandska a v Německu hraji po klubech. Ale nejvíce mě baví asi pumpin techno s elektro fanfárami:) Snad bych měl zmínit, že jsem byl čestným hostem na narozeninové oslavě Ritchie Hawtina v Kanadě, kde jsem si výborně zahrál, dále vedle jmen jako Samuel L. Session, Adam Beyer, Massimo, Oliver Lieb a další.

Co by jsi řekl o svém Main Records a labelu Aspeak?
5 let jsem se držel nápadu, dostat mezi lidi solidní klubový zvuk. Byla to těžká cesta. V roce 1997 jsem založil label Apseak a velkoobchod s hudbou Main records, který je jakž takž zpúsobilý od roku 2000. Od tohoto roku i mailorder. Děláme pro Labels úřad kancléře (např. pro Johannese Heila). Docela tajně běží právě náš webshop online.

Oblíbený label, dj, producent?
Label: Klang, Ongaku, Playhouse
Djs: Oliver Lieb, Johannes Heil
Producent: Anthony Rother, James Ruskin

Co by jsi vzkázal lidem na Apokalypsu?
&quotna pondělí si vezměte raději volno” :o)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*