Rozhovor : Andy Vaz

Jak ses dostal k elektronické hudbě?
Když mi bylo 12 let, začal jsem poslouchat raný Bronx hip hop, odtud jsem se dostal k Chicago house a poté k Detroit technu.

Kdy jsi absolvoval první producentské pokusy?
Na muzice jsem začal pracovat v roce 1996, používal jsem analogové vybavení. Juno 6, Roland SH-101, Casio RZ1, Roland 808, Akai MPC2000XL atd. ještě Roland Reverb

Máš hudební vzdělání?
Od třinácti sbírám desky.

Kdy sis postavil první opravdové studio?
Kolem roku 1996.

Založil jsi a vedeš několik významných značek, představ je prosím.
Mateřskou lodí všech mých labelú je Background Records, založil jsem ji koncem roku 1997, jako budoucí domov pro drsnou, nekompromisní minimal electronic music z celého světa. Následovala značka A Touch Of Class, kterou jsem orientoval na repetitivní deep house, kombinaci soulu a minimalismu. Poté jsem založil Deep Night Essentials, pro začínající techno umělce, zejména Američany. Tato značka skončila přede dvěma lety, ovšem neříkám, že na trvalo, možná, pokud to bude třeba, ji opět vzkřísím. Mým nejmladším labelem je bezejmenný (—), uvádím jej jako Sound_Variation, založil jsem jej jako svúj vlastní, autorský label, budu na něm vydávat sám (vyjde 10 desek, potom label zanikne a vymyslím něco nového).

Dáváš šanci mnoha začínající producentúm, kde je hledáš, necháváš si posílat dema nebo cestuješ a vyhledáváš, co (kdo)Tě zaujme?
Existuje celá řada možností, jak se lidé dozví o labelu, poznají se a rozhodnou ke společné práci. Cestování, demo nahrávky, nyní, když už je label docela dost dobře známý po celém světě, ozývá se spousta lidí, kteří by chtěli vydat desku. Každý týden dostáváme mnoho demo nahrávek.

Produkuješ interesantní hudbu, vždy jinou, ovšem s jedním společným jmenovatelem a tím je minimal, co pro Tebe to slovo a styl znamená?
Je to nekompromisní zpúsob obnažení věcí až na kost a zároveň extrémně repetitivní hudba. Opakování zpúsobuje hypnotické pocity a nekonečné momenty (opakující se momenty nikdy nekončí), dnes už minimal nemusí být nutně úplným minimalem, změnil se v pouhý termín, název pro něco, co je v kursu, je to trik, moderní 4/4 muzika, vše co stojí mimo šedý prúměr bývá označeno etiketou minimal. A to není špatné.

Líbí se mi spousta Tvých produkcí, nejvíce asi série Sound Variation, kdy múžeme očekávat další přírustek do rodiny těchto skvělých 12″?
5-5 bude remix projektem, který výjimečně představí Dave Millera (Austrálie), Portable (Londýn, JAR), Rhythm Maker (Německo) a Daniel Gardener (Kanada). Nový Andy Vaz – Soundvariation 6-6 vychází právě teĎ. Obsahuje dva dlouhé tracky (na každé straně jeden).

Cestuješ hodně za hraním? Do kterých zemí nejvíce? Hraješ hudbu, která není zrovna běžnou party music, je na světě hodně parties zaměřených na minimal, jak to vypadá v Evropě a co třeba USA?
V Evropě hraji poměrně dost často, samozřejmě nejvíce v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii (Londýn), USA (Detroit), Japonsko (Tokyo, Osaka, Kyoto), Kanada (Toronto), Holandsko a tak dále. Minimal se hraje na spoustě míst celého světa, ovšem co se týká parties, drasticky se odsouvá do pozadí. Je na nás, abychom proti tomu bojovali, aby minimal žil a byl stále svěží.

Kdy jsi začal hrát live sety?
Přede dvěma lety.

Na jakém zařízení budeš hrát na OH?
Ableton Live na laptopu PC.

Co plány do budoucna, přemýšlíš nad nějakým novým labelem, našel jsi teĎ zajímavé talenty, kterým dáš prostor, neuvažoval jsi o záznamu live setu v podobě oficiálního CD?
Už nikdy nechci rozjíždět nový label (kromě mých osobních záležitostí v rámci Sound Variation, až bude série kompletní, vyměním pouze (—) za něco jiného). Ne, nové labely rozhodně ne. čeho je dost, toho je dost a já mám záběr přes tolik stylú a umělcú, že si to ani nedovedeš představit.

Zajímáš se i o jiné druhy umění, než je hudba?
Protože Ti na tyto otázky odpovídám z Indie, napadá mě má nedávná návštěva musea umění jižní Indie v Bangalore. Navštívil jsem také několik klášterú, viděl jsem hindské sochy a monumenty. Rukodělné umění a spoustu dalších velice zajímavých věcí. Zítra jedu do Mysore, chystám se do několika dalších klášterú a večer na přehlídku indických tancú.

Jakou hudbu posloucháš doma, když relaxuješ?
Zejména ambientní věci, zvukové desky nebo hip hop (Jay Zone, Quasimoto), ale ze všeho nejraději mám ticho. To je lahodné.

text: www.clubber.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*