Red Bull Music Academy 2010 – Zážitky z Londýna

Stiahnu pôvodnú prílohu
Naša výprava začala stretnutím s Jan P. Muchowom a Danielom Balážom, moderátorom Rádia_FM v priestoroch hotelového lounge. Listujeme na webových stránkách Akadémie, čo zaujímavého sa doteraz dialo, a tešíme se na okamih, keĎ prejdeme „tajnou“ bránou dovnútra tohto hudebného hniezda aj my.

Budova Akadémie zvonku vypadá ako novo-otvorený bufáč na rohu a nič nenaznačuje tomu, čo všetko sa za dverami odohráva.

Na prízemí je štýlová kaviareň s občerstvením a internetovým kútikom. Je vidie von aj dovnútra a spolu s nami sa do budovy tlačí hladní turisti zo Španielska. Bohužiaľ, niesú na guestliste :). My ideme Ďaľej a objavujeme daľšie tajomstvá a zákutia Akadémie.

Na prízemí sa ešte nachádza plne vybavené štúdio na nahrávanie živej muziky, prvé poschodie skrýva 8 menších štúdií, kde participanti hrajú na gramcoch, komponujú si svoju muziku – k dispozici sú hračky, krabičky, prístroje, programy, počítače a všetko, čo si súčastný hudobný producent potrebuje, alebo chce vyskúša.

Tlačové stredisko? Áno, každý deň pekne v angličtine sa tu vydávajú noviny pod názvom RBMA DAILY NOTE, kde nájdeme významné udalosti predchádzajúcich, ale aj pripravovaných dní. Noviny sú určené celému Londýnu a môžete ich vidie aj v rukách bežných cestujúcich v metre.

Malá televízia? Jasné! Početný štáb natáča a spracováva dianie na prednáškach, v štúdiách aj na večerných akciách. Druhý deň nájdete všetko spracované na webových stránkách Akadémie. (Spí tu vôbec niekto niekedy?)

A posledné poschodie… Krásna prednášková hala, kde sa stretneme s tými najzaujímavejšími osobnosami, ktoré mali zásadný vplyv na vývoj hudby a všetkých možných žánrov.

Budova je opä fantastická. Lokálni umelci, architekti a vôbec celý tím, ktorý sa na stavbe a vybavení podieľal, urobil svoju prácu na 120 %. Po skončení Akadémie nevýjde ich práca nazmar a ako po každém ročníku bude budova slúži nadaľej. Z vybavenia zostane neporušené štúdio na nahrávanie živej muziky a tvorby trackov, alebo iných hudodných dielok, které budou spojené s Red Bull Music Academy.

Z mnoha prednášiek vyberáme napr. rozhovor s Normanom Jayom, alebo s producentom KODE9, ktorý eště pred pár rokmi sedel na Akadémii na druhej strane a síce ako participant v roku 2006 v Melbourne. Ak sa zažiada „blázna“? Pozrite sa na prednášku, ktorú viedol Dr. Peter Zinovieff (http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Zinovieff). Je to britský vynálezca ruského pôvodu, ktorý založil firmu EMS company a vyrobil slávny syntezátor VCS3.

Večer se taktiež nenudíme a už sa nemôžeme dočka akcie pod názvem 12×12. V klubu Scala se stretne 12 zásadných britských producentov, ktorí sa predvedú v priebehu 12 minút so svojimi zásadnými trackmi, které určili ich hudobný smerovanie, alebo ich zásadne ovplyvnili v ich kariére. Arthur Baker, Guy Called Gerard, Roni Size, Shy FX, MJ Cole, alebo Peter Hook a iní pod jednou strechou. Bola to taká menšia hudobná maturita :-).

Ale participantom nie je všetko servírované na striebornom podnose a taktiež majú čo robi. V priebehu dvoch týždňov na Akadémii pracujú na svojich skladbách, ktoré neskôr výjdu na kompilácii s názvom Various Assets London. Na ich prácu dohliada medzi inými aj DJ a producent Zinc, ktorý sa s tým teda nemazle. Stojí nad participantami tak dlho, až z nich vytiahne aj to, čo sami netušili. A behom prebdených nocí si všetci drtia svoje hudebné dielka.

Po skončení našej návštevy môžeme len konštatova, že tie dva týždne sú pre všetkých účastníkov proste k nezaplateniu. Stačí sledova dianie a hudobný vývoj vo svete, vybra zopár svojich najlepších trackov, trochu potrénova angličtinu, by v „pohode“ a vyplni prihlášku :-). Vaša šanca, že Vás na budúcu Akademiu vyberú, je ovplyvnená len vašim postojom a hudbou.

Už teraz môžeme prezradi, že aplikačná fáza, kedy se môžete prihlási na dalšiu Akadémiu, bude na jar roku 2011 a samotná Red Bull Music Academy bude na jeseň roku 2011.

See you next time!

Postrehy našich hostí

Juraj Kušnierik

Red Bull Music Academy ma prekvapila. čakal som hustý program plný prednášok a workshopov, no okamžite po príchode som pochopil, že ide o niečo iné. Niečo, podľa môjho názoru oveľa zaujímavejšie a príjemnejšie. Páči sa mi slobodná atmsoféra počas Akadémie, páči sa mi cieľ organizároov: vytvori komunitu ľudí z rôznych geografických a hudobných prostredí a vystavi ich spoločnému zážitku z objavovania nových hudobných vecí. Páči sa mi dôraz na ľudí (účastníkov, debatujúcich hostí, majstrov, ktorí vedú workshopy, organizátorov) a nie na techniku. Ja som tam strávil len dva dni, ale zdá sa mi, že môj hudobný svet je o dos väčší než bol predtým.

Highlighty boli tri:

1. Culture Clash v Roundhouse – battle legendárnych londýnskych soundsystémov. Bola to úplne unikátna príležitos vidie a zaži v jeden večer Trojan Soundsystem, Metalhedz a Digital Mystikz, stretnú Goldieho, Malu a Jazzie B(-ho). Skvelé!

2. Gaučová debata s Joeom Boydom, veľmi múdrym a skúseným človekom zo &quotstarých čias” (spolupracoval s Dylanom, Nickom Drakeom, Pink Floyd, atĎ.). Dokázal by som ho počúva celý deň.

3. Stretnutie s Manym Amerim. Jeden z tvorcov projektu Red Bull Music Academy. V rozhovore s ním som porozumel o čo v RBMA ide.

RBMA je podľa mňa veľmi dobrý a nesmierne užitočný projekt. Nielen pre účastníkov, ale aj pre nás, novinárov.

Oskar Rózsa

Môj dojem z návštevy Red Bull Music Academy 2010 je velmi pozitívny, velmi oceňujem tento nápad a celú koncepciu tohto projektu. Spôsob akým RBMA stimuluje a inšpiruje talentovaných mladých ludí z celého sveta je veľkorysý a zároveň z profesionálneho hladiska na vysokej úrovni. Pre mňa zaujímavým zážitkom bola účas na prednáške legendárneho hudobného producenta, ktorý zaujímavým spôsobom opisoval rôzne, dnes už &quotklasické” nahrávacie a producentské praktiky a upozorňoval na umelecké faktory v hudbe, na ktoré sa dnes už pomaly zabúda….veľmi inšpiratívne!

Honza Muchow

Red Bull Music Academy mi zprostředkovala dva vyjmečné zážitky. První byl seminář jehož hostem byl Dr. Peter Zinovieff. Tento, dnes už pán v letech, vyrobil první synth na svetě a byl zároveň první, kdo vymyslel a používal sekvencer. Jeho synáky si pořizovali Pink Floyd a další kapely, které fascinovali možnosti, které jim tento, v té době revoluční nástroj, nabízel. Dnes jeho EMS synthy používají např. Radiohead. Druhý zážitek byl set Roniho Size na akci 12×12. Hudební maturita za 12 minut. Roni pobavil a vyškolil všechny.

Daniel Baláž

Myslím, že na seminároch osobností typu Peter Zinovieff či Kode 9 sa najlepšie ukázalo, že asi najdôležitejším a nenahraditeľným je pre mladých tvorcov nie len kontakt s rovesníkmi a s tým čím hudobná scéna pulzuje práve teraz, ale odovzdávanie veľkej profesionálnej i životnej skúsenosti, odvahy, (dô)vtipu a nadhľadu. Možno si to niektorí z najmladších participantov zatiaľ ani nestihli uvedomi, ale názory a dielo ktoré v najzaujímavejších prezentáciách RBMA London 2010 počuli sa na ich vlastnom skille a náhľade na hudbu a svet skôr či neskôr prejavia, a nepochybne len v pozitívnom zmysle. Páči sa mi, že aj RBMA London 2010 potvrdila, že jej nejde len o scénu, resp. pár susediacich hudobných scén, ale o hudbu ako takú. A páči sa mi by spoločnosti ľudí, pre ktorých je hudba (+ veci s ňou spojené) tak veľmi dôležité. Toto je presne tá globálna črta, ktorou by sme sa pokojne mohli lokálne, my tu na Slovensku, &quotnakazi” o čosi viac.

Výběr z přednášek a workshopú

Aba Shanti-I
Falasha Recordings, London, UK
http://www.redbullmusicacademy.com/london/lecture-videos/aba_shanti_i_power_of_the_tower

Dr Peter Zinovieff
EMS, Cambridge, UK
http://www.redbullmusicacademy.com/london/lecture-videos/dr_peter_zinovieff_the_original_tectonic_sounds
Kode9
Hyperdub, London, UK
http://www.redbullmusicacademy.com/london/lecture-videos/kode_9_hypersonics

Norman Jay
Good Times, London, UK
http://www.redbullmusicacademy.com/london/lecture-videos/norman_jay_public_mbe_no_1
Red Bull Music Academy 12 x 12
http://www.redbullmusicacademy.com/london/event/?id=25

http://redbullmusicacademyradio.com/shows/2601/
Pre dalšie informácie o Red Bull Music Academy sleduj www.redbull.cz/redbullmusicacademy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*