Recenzie: Drum and bass

Ram Trilogy : Screamer / Skittles (Ram)
Vydanie nového singla formácie Ram Trilogy je ohlásené na začiatok júna. Vyjde samozrejme pod hlavičkou Ram Records s poradovým číslom 44. Titulná skladba na A strane ma výstižný názov: Screamer. Začína introm, ktoré mi pripomenulo slávne časy začiatkov formácie Members Of Mayday. Do mystických plôch sa pomaly pridávajú náznaky budúcej basovej linky až to všetko vyvrcholí v stoptime s nástupom s tým správnym &quotscreaming” vokálom. Myslím, že práve vĎaka nemu je skladba zaujímavá a odlišuje ju od radovej produkcie Ram Trilogy. Aj napriek dodržaniu ich šablony ma táto vec zaujala. Na vine je pravdepodobne veľmi chytľavý motív, bublajúca vrstvená basová linka podporená &quotkamiónovými” nástupmi. Proste rave! Áno a teraz som si spomenul zasa na nemeckú formáciu Hardsequencer, ktorá v mojich ranných rave časoch použila presne túto basu. Screamer v podstate neprináša nič nové, ale na parkete bude výborne fungova.
B strana &quotSkitless” je len dôkazom toho, že Ram Trilogy stagnujú hlavne v oblasti tvorby nových zvukov. Pokojne si stačí vypoču nahrávky Ram records z pred 3 rokov, nájdeme tam skoro totožné zvuky. Dos prázdna skladba presne podľa Ram šablony s dvoma hlavnými stoptimes, čo je na škodu.
Celkovo príjemná, ale ničím nová doska, až na Skladbu &quotScreamer”, oživenú nezvyklým vokálom. Prívlastky Veselá a pozitívna môžem pokojne použi.

Ill Skillz : Forgive Myself (Crit008)
Rakúska dvojica producentov a djov d.kay a raw.full vzdáva na značke Critical recordings singel Forgive Myself. A strana nesie originál skladby, zatiaľ čo na B kražuje D.kayov tanečný remix. Forgive Myself je v origináli pokojná kompozícia s romantickým nádychom vhodná aj na počúvanie doma na gauči. Pravdepodobne zámernú melodickú disharmóniu dopåňa jemný nástroj podobný xylofónu, ktorý sa linie skoro celým trackom. Táto neutrálna skladba svedčí o tom, že aj rakúska producentská scéna sa v poslednom čase ukazuje vo veľmi kvalitnom svetle.
D.Kayov remix pravdepodobne poteší hlavne fanúšikov soundu a la Concord Dawn a mnohí si túto dosku kúpia práve kvôli nemu. Ďalšia rave hymna veľmi podobná ešte neutíchajúcemu Ill Be There 4 U ma príliš nepotešila. V poslednej dobe akoby sa s vecami tohoto typu vrece roztrhlo. Skladba založená na sladkej melódii umelo pritvrdená šablónovým poloamenovým beatom a predvídateľnými nástupmi. Spomínate na Bad COmpany – Nitrous? Ano, už oni ho vtedy použili. Pôsobí na mňa trošku neprirodzene, ale bezpochyby je to zvukovo kvalitná záležitos, ktorá si nájde miesto na tanečných parketoch.

Sonic – Still Dreaming EP (spacer003)
Jasper Byrne, vystupujúcim pod producentským pseudonymom Sonic, známy tiež z dua Sonic & Silver, vydáva v posledných dňoch svoje nové EP pomenované Still Dreaming. Ide o kompozíciu štyroch kvalitných skladieb na dvoch vinyloch.
V úvodnej &quotStill Dreaming” hosuje speváčka Jenna G. Pri počúvaní skladby sa mi hneĎ pred očami objavil obraz lenivého letného popoludnia, ako ležiac na pláži pozorujem lietajúce prímorské vtáky. Základom je jednoduchá gitarová slučka, prekladaná početnými atmosferickými plochami a naechovanými cutmi rôznych trubiek. Túto pohodlnú melanchóliu navyše dotvárajú vydarené vokály a vytvárajú tak výborný, rovnomerný a melodicky príjemný track.
Druhá strana prvej dosky nesie názov &quotThen”. Hned od začiatku ma zaujala veľmi dynamickým beatom. V momente ako prišiel prvý nástup som len s úsmevom skonštatoval, kto sa najviac podieľal nápadmi na spoločnom releasi Sonic + Silver na Virus Recordings. Aj v tejto skladbe je hlavným motívom naskladaná filtrovaná funky melódia, podporená výraznými synetetickými plochami a hlavne dlhými, naahovacími nástupmi v štýle: musíš zdvihnú ruky nad hlavu 🙂 Krásna nenásilná, aj keĎ veľmi účinná letná pesnička na parket!
V podobnom duchu sa nesie aj &quotHacienda”, a čo sa týka zaradenia na parkete, toto je jednoznačný favorit EPčka. Začiatočným nástupom a pomaly vystupujúcou filtrovanou funkyhouse melódiu vzbudzuje miestami až karnevalovú náladu. Určite je najveselšia. Vzápätí po tom, ako sa pridá hlavný gitarový (teraz tak veľmi populárny) riff, príde Ďalší nástup o polovicu dlhší ako ten úvodný a uvedie nás do skladby plnej latino nálady. Skoro by som povedal že je to disco-house. Toto všetko podporené hopsavým beatom je zárukou nejedného úsmevu na tanečnom floore… A zasa Ďalší nástup, aby mohol vybuchnú v nový karneval! Už je mi jasné, že vydanie tejto platne na začiatku leta bol správny krok!
&quotFuture world II” je názov skladby uzatvárajúcej Still Dreaming EP. Táto vec ma skutočne dostala! Zasnívaná, plná nádherne prekladaných plôch a polôh, vo svojom vrchole dojímavá. Ozveny jemného vokálu úplne nenásilne zapadajúce do mora filtrovaných vån atmosféry podfarbených chytľavou subbasovou linkou! Klobúk dolu, už dlho som nepočul takýto kvalitný track na počúvanie a zároveň výborne hratelný. Myslím, že táto skladba ma chytila za srdce najviac hlavne vĎaka svojej &quotfilmovej” atmosfére.
KeĎ sa pozriem spätne, vidím pred sebou jedno z nakvalitnejších EP poslednej doby, s pre mňa neohraným, kvalitným soundom. Nemám žiadne výhrady, naozaj je všetko dotiahnuté do bodky skvelo!

Text: Lixx(lixx_@hotmail.com)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*