Profil: Ralph Myerz & The Jack Herren Band

(„Norsko budiž novou Francií“ napsal na začátku roku 2002 měsíčník NME), kapely Royksopp a The Kings of Convenience obě pochází právě z tohoto malebného města. Města jež, jak se zdá, pojalo pocit, že dvě celosvětově respektovaná jména jsou na jeden Bergen proklatě málo a z kvalitního hudebního podhoubí do světa rychle vyslalo další přenadějné šiřitelé Norského vlnění, kapelu Ralph Myerz & The Jack Herren Band.

Historie výše zmíněného seskupení se začala psát již v srpnu roku 1997, kdy byl místní DJ Erlend Sellevold (ano, pan Ralph Myerz) vyzván ke složení a předvedení jednorázového živého setu pro lokální hudební festival. Vystoupení, kde Erlenda na perkusy a bicí doprovázeli ještě dva jeho přátelé Thomas Lonnheim a Tarjei Strom, vyvolalo přímo bouřlivou odezvu, která pak ještě v kombinaci s nepopiratelnou chemií mezi všemi třemi členy seskupení vyústila v konečnou transformaci jednorázového projektu na regulérní kapelu. Za její název členové zvolili kombinaci aktuálního Erlendova Djského nicku (Ralph Myerz podle režiséra Russe Meyera) a imaginárního „Jack Herren (Meyerovo kameraman) Bandu“, jež dle samotných členú dodává jménu ten pravý 70s feeling.

Prvním počinem se stalo v roce 1999 vlastním nákladem vydaných 300 kusú dvanáctipalcového singlu „A Special Morning“. Ten o rok později následoval pro kapelu přelomový sedmipalec „Nikita“, již zaštítěný labelem Telle Records (také púvodní domov Royksopp i Kings of Convenience).

Nikdo neví jak se jedna z pětiset kopií singlu s velmi specifickým „stašidelným“ samplem ze 30 let starého německého filmu, dostala do rukou reklamní společnosti, každopádně výsledek byl potěšivý – Nikita se stala podkladem nové reklamy automobilky Volkswagen. A jelikož reklamní agenti nebyli jedinými, jimž se zasněný 70s zvuk Nikity zalíbil, smlouva s Emperor Norton Records (ti neváhali letět z Los Angeles tisíce mil, jen aby smlouvu podepsali) na sebe nedala dlouho čekat. Singl samotný pak pokračoval suverénně dále ve svém vítězném tažení a objevil se postupně na mnoha kompilacích, kde z těch nejznámějších múžeme jmenovat kupříkladu Dimitri From Paris Playboy Mansion set.

Celosvětovým debutem se už na Emperor Norton Records stává roku 2002 „A Special EP“ – se svými „blaženými“ melodiemi, snivými plochami a krásně plynoucími „ukolébavkami“ přesný úvod do světa Ralph Myerz & The Jack Herren Bandu. EP obsahovalo čtyři tracky (včetně nové verze „Nikity“ a aktuálního hitu „Clouds“ s oním svúdným dámským vokálem) a dostalo se mu podpory po celé šíři taneční scény, a už od lidí jako Gilles Peterson, LTJ Bukem, Mr. Scruff či od rádií z obou stran oceánu.

A co jiného by mělo následovat „A Special EP“ než „A Special Album“, uvedené na trh 3. března 2003… I na něm se promítly silné vlivy vskutku podivné sbírky desek 60tých a 70tých let páně Myerze a Herrena, ovšem pouhému samplování polozapomenutých raritek se kapela jednoznačně brání. Tyto jsou využívány pouze jako inspirace k nahrávání vlastních hudebních nápadú. Jako výsledek inspirace i samotné invence autorú tak vzniká lahúdková směs breakú, beatú, silné dvojkombinace bicích, svěžího dubu, uptempo „poppy“ písniček, jazzy motivú a tvrdších, jemnějších i relaxačních nálad, jež je podávána s nepopiratelným Nordickým šarmem a obsahuje nejedno překvapení.

Posledním dosud nezmíněným aspektem kapely, jež pochází z líhně talentú, tvoří chytrou i zábavnou hudbu a obdivuje režisérského „úchyláka“ Russe Meyera, jsou živá vystoupení. Právě na nich si celý band dává velmi záležet, nebo jak sám říká: “Cítíme jako velmi dúležitý aspekt, aby se lidé při naší show bavili. Jelikož jsme vyrostli na Kiss a jiných vlasatých rockových bandách, věříme že je skvělé mít pyro show – rozumíte, přinést rockovou show na „elektronické“ pódium. Na nás osobně to funguje skvěle, ale nelpíme na tomto samozřejmě nijak extrémně, děláme koncerty i bez ohňú, vždy hudba je koneckoncú nejdúležitější … hmm, ale stejně je show proklatě dúležitá.“ No, vidíte je!

Text: Organizator

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*