Profil: DREADZONE

Jak popsat hudbu, kterou tato legendární trojice produkuje? Jedná se o crossover téměř všech stylú, snad jediná paralela se dá vytýčit ke skupině Leftfield. Ostatně tyto dvě partičky se postaraly o založení škatulky s názvem „Leftield“ v sekci recenzí britských hudebních časopisú, jelikož editoři nebyli schopní si jejich tvorbu nijak zaškatulkovat.

Syrový hudební základ muziky DREADZONE tvoří dubové rytmy, které byste však v jejich tvorbě těžko hledali v tradičním slova smyslu. Pánové se vyžívají v samplerech, sequencerech a pomocí mašinek vaří tak hustou hudební polévku, že byste v tom guláši těžko nenašli cokoliv, co neroste na stromech a nechodí po dvou či po čtyřech. Tak typickou valivou basu, proloženou údernými „Four to the Floor“ beaty, častými breakdowny a tribalní zlomenou rytmikou i technem lze identifikovat při poslechu téměř okamžitě. V jejich hudbě lze slyšet i rezidua punku, kterými prodchl zvuk skupiny její bývalý člen Mick Jones, který si svého času vydělával na činži u jakési party zvané The Clash. Dostatečně zmateni? Ano? Skvělé. Pokračujeme dál: Na aktuálním albu skupiny DREADZONE z roku 2001 s krystalickým názvem „Sound“ najdete poděkování mistrúm breakbeatú jako Rennie Pilgrem, Lee Coombs či Stanton Warriors, a hádejte, jakým směrem se ubírá zvuk jejich nového alba?

Základní sestavu DREADZONE tvoří trio Tim Bran, Greg Roberts a Leo Williams. Producent Tim Bran je multiinstrumentalista (basa, bicí, klávesy ) a vúdčí postavou kapely a kdysi pracoval i s popovými osobnostmi jako je Kylie Minogue. Skupina vydala v roce 1993 svúj debut s názvem „360 (degrees)“, který pro mnohé oldskoolery zústalo dodnes nepřekonáný. Následovala alba „Performance“, znamenité „Fight The Power“, „Second Light“ v roce 1995 a „Biological Radio“ v roce 1997, po kterém se skupina na 4 roky odmlčela. V roce 2001 vydali další nahrávku v rámci edice „John Peel Sessions“, pojmenované po kultovním moderátorovi britského BBC Radio1. Jejich aktuální album „Sound“ propagují letos na veškerých známých letních festivalech po Evropě i celém světě, a znalci hovoří o jejich vystoupení v Glastonbury jako o jednom z nejlepších liveactú celého festivalu. Dreadzone jsou Legenda. S velkým L.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*