Profil : Adam Freeland

Míchal trochu deep house, trochu drum´n´bass a v polovině devadesátých let jej silně ovlivnila americká &quotWest Coast” breaková scéna. Později Freeland potkal Rennieho Pilgrema a Taya, aby společně pracovali na dramaturgii vlastního klubu. Chtěli se vyhnout tehdejšímu trendu neustálého omílání old schoolu, takže na flyer k akci napsali ‚Nu school breaks & future electro’.” A tak vznikly nu school breaks.

Nový směr breakbeatu definovaly Freelandovy kompilace ´Coastal Breaks 1 a 2´, ´Tectonics´ nebo ´Live on Tour´. Pozadu nezústal ani jeho label Marine Parade. „Nesnažím se vést label pro DJe, snažím se objevovat umělce,” prozrazuje Adam. &quotNebaví mě vydávat jen 12″ pro DJs, chci touhle hudbou změnit svět.”
Adam se stal miláčkem tisku i breakbeatových fandú. Dnes se zdá, že nálepky &quotprinc” se nakonec zbavil. Ano, stal se králem. S týpkem přezdívaným Bebe měl projekt Tsunami One, vidal několik úspěšných singlú a spolupracoval dokonce s trancovou legendou BT, což svědčí hlavně o všestrannosti a eklektičnosti breakbeatu. Když se Adama před časem zeptal magazín Lunar, kterých pět alb by si s sebou vzal na pustý ostrov, vyjmenoval Massive Attack – Mezzanie, John Martyn – One World, Santana – Lotus, Massive Attack – Protection a Massive Attack – Blue Lines. A když se ho stejný časopis zeptal, koho by chtěl mít ve své kapele snú u kytary, Adam vzpomněl kytarového génia Jimmy Hendrixe.

Aktuální Freelandovo album je právě venku! Púvodně zamýšlený sólo projekt se transformoval v živou kapelu Free*Land, která na breakbeat nahlíží mírně netradičním zpúsobem a v době, kdy polovina taneční hudby zní vyčerpaně, Free*Land přichází s něčím novým, dostatečně originálním a svěžím jako neožužlaná žvýkačka s mátou. Ale i „pouhý DJský set“ se snadno múže stát malým zázrakem, když za gramci postává Adam Freeland. Breakbeat je rock´n´roll! A dúkazem toho, že se nejedná jen o obvyklé reklamní kecy, múžou být hity We Want Your Soul, Supernatural Thing nebo remixový bootleg slavného hitu Nirvany Smells Like Freeland. Tenhle chlapík s třicítkou na krku vás jednoduše nadchne. Posledních pár let se zdá, byl jen od toho.

Text: Organizátor

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*