Palace: K19

Snímka K-19 bola natočená podľa skutočných udalostí z obdobia vrcholu Studenej vojny, kedy sa dve svetové super-veľmoci ocitli na okrajoch priepasti atómovej vojny dvakrát v priebehu 15-tich mesiacov. Jednou z týchto udalostí je dobre zdokumentovaná Kubánska kríza v roku 1962, ale tou druhou udalosou bola takmer katastrofická plavba prvej sovietskej atómovej ponorky K-19 v Júli 1961. Podrobnosti o tejto udalosti boli utajované až do rozpadu komunizmu a až teraz konečne nastal čas aby tento príbeh niekto rozpovedal. Je ňou režisérka Kathryn Bigelow (Bod zlomu).
Výsledkom je K-19 (K-19: The Widowmaker), mierne pomalá, ale aj napriek tomu pútavá dráma plná očakávaní, vzdávajuca hold posádke súdruhov, ktorí si za svoje uvrhnutie do zabudnutia zaslúžia uznanie.

Kapitán Alexej Vostrikov (Harrison Ford) bol poverený velením ponorky K-19 po tom, čo jej pôvodný kapitán Michail Polenin (Liam Neeson) zlyhal pri prípravách na včasné vyplávanie na dôležitú misiu. Polenin zostáva na palube ako Vostrokovov druhý veliteľ. Po obdržaní rozkazu odpláva na svoju novú pozíciu (400km od amerického pobrežia) ponorke zlyhá chladiaci systém reaktora, tým spustí reazovú reakciu, ktorá má vyústi do obrovského rádioaktívneho výbuchu. Osud nad celou posádkou a vlastne celým svetom stavia odvahu, povinnos, čes a lojalitu do jednej línie, kým posádka sa snaží odvráti katastrofu, ktorá by s istotou začala tretiu svetovú vojnu.

Je isté, že si tento film budete spája a porovnáva s Ďalšími „ponorkovými“ filmami posledných rokov ako červený Október a Karmínový Príliv, ale v prevažnej časti K-19 nie je akčným filmom. Skôr sa zameriava na psychologickú stránku drámy, ktorá skúša lojalitu posádky jedného voči druhému, voči svojej zemi, a svetu v neposlednom rade. V tomto ohľade je pre porovnanie vhodnejšia snímka Wolfganga Petersona, Das Boot. Filmové veľdielo, ktoré zachytilo klaustrofobické prostredie ponorky a zároveň sympatizovalo s námorníkmi, ktorí boli v tom čase nepriateľmi Spojených štátov.

čo sa týka obsadenia postáv, hádam môžem súhlasi s názorom, že asi niet vhodnejšieho herca, ktorý by sa tak dobre zhostil úlohy sovietskeho kapitána a zároveň dokázal, aby sa divák ľahko stotožnil so skupinkou komunistov, než je Han Solo, Indiana Jones ba dokonca prezident Spojených štátov. Harrison Ford veľmi dobre stvárnil postavu tvrdého, zodpovedného a miestami až bezcitne pôsobiaceho kapitána Vostrikova. Aj keĎ jeho jemný ruský prízvuk pôsobí spočiatku trocha neohrabane, veľmi rýchlo si naň zvyknete.

Kapitán Vostrikov bol trochu v nevĎačnom postavení (on sám sa samozrejme tváril akoby nič), pretože nepoznal posádku pôvodného kapitána Polenina, taktiež zavádzanie prísnejších pravidiel, prevádzanie neustálych drilov a cvičení, následná kritika svojich mužov mu na popularite príliš nepridalo. Polenin v mnohom oponoval novému kapitánovi hlavne preto, že sa mu zdalo by zbytočne riskantné ís vo všetkých skúškach a testoch (či už ponorky alebo posádky) až na doraz. Vzhľadom na to, že to bola prvá ponorka a prvá plavba vôbec, asi dokážem pochopi zámer kapitána Vostrikova, že bolo treba zisti, čo dokáže.
KeĎ vyjdete z kina, možno budete myslie na to čo ja: „Božemôj, zasa jedna katastrofická skutočná udalos ktorú ututlali.“. Nielenže ututlali, ale po návrate na základňu a po prešetrení udalostí sovietska vláda prinútila celú posádku taji skutočnosti o udalostiach na palube a odpratali ich niekam bokom na celých 28 rokov. A presne taký dlhý čas čakali na to, kým ich svet vyhrabe z pohrebiska dejín a vzdá úctu aspoň tým že sfilmuje ich príbeh. Je to príbeh o ruskej ponorke, ktorý prekvapivým spôsobom vypovedala americká režisérka. Nezabudnite však, že je to film a nie dokument. Ak chcete vedie fakty faktické, skočte do knižnice.

Viac na www.palacecinemas.sk

text: Filmuška

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*