Palace : 8 Mile

Snímok 8 Mile je čiastočne inšpirovaný životom dobre známeho Eminema, ktorý hovorí o kritickom (rozhodujúcom) týždni v živote hlavného hrdinu.

Prvé čo uvidíte, bude placho vyzerajúci chlapec, oblečený v „bad boys of Detroit“ štýle (vlnená čiapka na hlave a na ostatnom všetko aspoň o 5 čísel väčšie), ako si pri zelenkavom svetle neónu „pohmkáva“ do zrkadla na snáĎ najhnusnejšom záchode v meste.

Vychádzajúc z „toalety“ sa musí predra davom Ďalších WC zákazníkov, ktorí mu intenzívne trieskali na dvere a dostane sa na pódium akéhosi undergroundového klubu. Pohľad na Eminema, príliš strémovaného na to, aby zo seba na pódiu čosi „vyrapoval“ je síce šok nemalý, ale je to zjavný zámer namota divákov, aby napäto čakali na to, čo sa v ňom deje.

Dej sa odohráva v Detroite, v roku 1995, ktorý je kameramanom zobrazený, ako zahnívajúce predmestie, plné rozpadávajúcich sa budov a rapujúcich černochov, kde sa beloch, ako je Jimmy „Rabbit“ Smith stratí, ako ihla v kope sena. Býva v karavánovej kolónii spolu so svojou mamou (Kim Basinger) a malou sestrou a je jediným normálne zarábajúcim členom rodiny. Job to síce nie je lukratívny, ale preži nejako musí. Jeho matka totiž bola zjavne príliš mladá na úlohu matky vtedy, keĎ prišiel na svet on a nie je schopná sa o rodinu postara ani teraz, keĎ má Ďalšie diea. Z neznámeho dôvodu sa iba zahadzuje s opilcom, ktorý okupuje ich karavan (jasný zdroj konfliktov medzi Jimmym a jeho matkou). Takže životom skúšaný Jimmy sa pokúša prerazi vo svete čiernych, svete rapu. V meste existuje tzv. „rap contest“ (súaž v rappovaní), v ktorej sa Jimmy snaží presadi a tak získa šancu na nahrávanie s gramofónovou spoločnosou, čo by znamenalo lístok preč zo života, ktorý nenávidí.

Je to v podstate príjemne klasický príbeh o tom, čo musí človek preskáka a obetova aby dosiahol to, po čom túži. Všetky udalosti, sa zdajú by nevyhnutnými, predvídateľným—neúplná rodiná, zneužívanie, zrada, hádky, zmierovania, maličké porážky a o to väčšie víazstvá. Toto je, zdá sa, takmer vždy zárukou úspechu filmu, odhliadnuc od toho, že ma Eminemov herecký výkon veľmi príjemne prekvapil. Pravdu povediac moju myseľ dos zamestnávala otázka, „čo z toho filmu je podľa skutočných udalostí a čo nie…?“. (snáĎ nie tá „rýchlovka“ s jeho akože-frajerkou počas obedovej prestávky…!). To vie asi iba on sám. Ale film ako taký bol veľmi uspokojivý, chýbalo tam iba trocha viac tej muzičky. Myslím, že sa oplatí pozrie si ho a to nie len fanúšikom rapu a Eminema samotného. Záverečný Jimmyho prelom na rapperskej súaži je síce jasný už na začiatku, ale aj tak evokuje pocity nadšenia a očakávaní. Neby Eminemovho prehlásenia, že už nikdy nebude toči film, by som určite povedala, že sa môžeme teši na jeho Ďalšie filmové vystúpenie. Takže „Loose yourself“ a choĎte do kina.

Kedy a kde ho hrajú sa dozviete na adrese www.palacecinemas.sk

Text: Filmuška :o)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*