Multiplex : Zatratení.

Hlavný protagonista Patrik Lovický (Jan Plouhar) sa na nevinne vyzerajúcom výlete začínajúcom v Holandsku a končiacom v Thajsku zapletie do obchodu s drogami, keĎ ho jeho známa Michaela (Dana Vávrová), s ktorou cestuje, využije ako volavku. Pod tlakom vydierania súhlasí s prevozom balíčka z Thajska do Európy, pri kontrole na letisku ho samozrejme, odhalila a zatknú. Patrik si však celý výlet natáča malou DV kamerou. Pri jeho zatknutí v thajskom Bandungu sa kazety s natočeným materiálom náhodou dostanú do rúk cestovateľa a dobrodruha Tomáša Egermaiera. Ten sa rozhodne na vlastnú päs vypátra, čo a ako sa vlastne stalo. Pritom sa nevyhne podozrivému „zahmlievaniu“ skutočností nielen zo strany českého konzulátu, ale hlavne Patrikovej (bývalej) priateľky Eleny (Isabela Bencová).
Väčšina exotických exteriérov sa točila v Thajsku, v úlohách väzenských dozorcov vystupujú thajskí (ne)herci. Vierohodne pôsobiace interiéry väzenia sú však dielom šikovných architektov a vyrástli na absolútne neexotickom českom parkovisku. Výkony hercov sa však s výkonmi výtvarníkov a designérov príliš porovnáva nedajú. Míša Kuklová v úlohe konzulky Chalupskej pôsobí dojmom ustráchanej sliepočky a dovolím si silne pochybova aj o tvrdení režiséra Svátka, že ostatní účastníci konkurzu na rolu Tomáša Egermaiera boli ešte horší ako Jan Révai. Scenáristom nemôžem odpusti „prešľapy“ typu repliky Jana Révaia „…o tom nebudeme hovori po telefóne, stretneme sa na sieti“ (rozumej internetovej), po ktorých nastávali v kinosále výbuchy smiechu.

Dilemu: odporuči alebo zavrhnú nechám tentokrát nedoriešenú. Podľa môjho skromného názoru by však malá zmena obsadenia a väčšia pozornos pri písaní dialógov odstránila kŕčovitos, s ktorou herci museli bojova počas celého filmu.

Premiéra v SR: 19.9.2002
Zatratení / Zatratení
(čR, 2002, 100min.)
Réžia: Dan Svátek
Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: Roman Holý. Rôzne piesne
Hrajú: Jan Plouhar (Patrik Lovický), Jan Révai (Tomáš Egermaier), Isabela Bencová (Elena Dvorová), Dana Vávrová (Michaela Holubová), John Comer (Stepham). Dennis Rudge (Mike), Michaela Kuklová (konzulka Chalupská), Jaroslava Obermaierová (pani Lovická), Bořek Šípek (konzul Mazal)

text: Karkulka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*