Multiplex : Spiderman

Peter Parker žije so svojím strýkom a tetou v malom domčeku na predmestí New Yorku, chodí na strednú školu, tajne miluje svoju spolužiačku (a susedku) Mary Jane Watsonovú a je to ten najnemotornejší truľo na škole – síce s vysokým IQ, ale diplomy z vedeckých prác vám priateľov na strednej škole rozhodne nezískajú. Počas školskej exkurzie do univerzitného laboratória Petra poštípe jeden z geneticky upravených superpavúkov a je viac než isté, že to s Petrom poriadne zamáva. Odloží svoje okuliare s hrubým rámov (typická vizitka šprta), za noc akosi zosvalnatie, zosilnie a zošikovnie a čo je najdivnejšie – zrazu dokáže liez po stenách a zo zápästia vystreľova pavučiu sie. Nový superhrdina sa práve zrodil a niet pochýb o tom, že ho čaká more práce – so zachraňovaním ľudí, nachádzajúcich sa v najrôznejších nebezpečných situáciách, s chytaním zlodejov, vrahov a iných zločincov a v neposlednom rade aj so svojím najväčším protivníkom Green Goblinom.
Green Goblin je vlastne tiež len človek, ktorý získal nadľudské schopnosti práve v tom čase ako aj Peter – Goblin je vlastne ctižiadostivý vedec Norman Osborne, ktorý na sebe vyskúšal svoj nový preparát, dávajúci mu superschopnosti, ale s vedľajšími účinkami ako nadmerná agresivita a šialenstvo. New York opä zažije rušné chvíľky.
Spiderman je typickým hollywoodskym filmom o comicsovom superhrdinovi, a preto dodržuje – ako všetky tieto príbehy – nepísané pravidlá (a je v zásade úplne jedno, či si dotyčný superhrdina hovorí Superman, Batman alebo Spiderman). Tak poprvé: nikto, ani Spidermanovi najbližší, netuší, kto Spiderman v skutočnosti je a tým sa dostáva do prekérnych situácií, napr. kvôli zachraňovaniu sveta vždy mešká; po druhé: ako každý hrdina má slabos pre pôvabnú kamarátku, ktorá je – ako obvykle – krásna a mladá a permanentne sa nachádza na prahu smrti, pretože často vypadáva z okien a balkónov alebo je nevinnou obeou zloducha ; po tretie: samozrejme, ctí morálne zásady, stojí na strane zákona a najradšej zachraňuje deti, starenky a príažlivé slečny; po štvrté: nech je zloduch akokoľvek silný a zlý, hrdina ho v závere filmu vždy porazí, pretože dobro musí vždy zvíazi nad zlom; po piate: získa si srdce milovanej dámy; po šieste: konfliktom je vždy boj dobra a zla, zloduch sa snaží ovládnu svet alebo má iné nekalé úmysly a superhrdina sa mu v tom snaží zabráni; a po siedme: záver nikdy nie je definitívny, pretože sa nechávajú pootvorené dvierka na Ďalšie pokračovanie.

Priznám sa, nepatrím k fanúšikom comicsových príbehov o neohrozených hrdinoch, ktorí zachraňujú svet, ale napriek tomu som sa pri Spidermanovi nenudila. Spiderman je predovšetkým zábava, príjemne strávené dve hodinky v kine, plné napätia a pôsobivých počítačových trikov. Okrem toho, príbehy o zápase dobra a zla sú staré ako ľudstvo samo, a predsa nás ešte neomrzeli. Spiderman možno má svoje slabé stránky, niektoré scény pôsobia naivne a neustále manipulujú zo stokrát videným a počutým klišé, ale táto šablóna (silný a priažlivý muž plus bezbranná kráska plus svet v ohrození mínus čokoľvek, čo by zaváňalo filozofovaním a umeleckými ambíciami) nikdy hollywoodskych producentov nesklame. A ak od filmu očakávate len zábavu, zábavu a nič len zábavu, potom je to ten pravý film pre vás.

Spiderman; USA, 2002; réžia: Sam Raimi; Hrajú: Tobey Maguire (Peter Parker), Willem Dafoe ( Norman Osborn), Kirsten Dunst (Mary Jane Watson), James Franco (Harry Osborn)

text : Martina Repášová

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*