Multiplex: Rok Ďábla

Počas osemdesiatich ôsmich minút sa na plátne objavujú anjeli, transvestiti, alkoholik, zázraky, známe osobnosti, ale hlavne mystifikovaný príbeh, v ktorom rozoznáva fikciu a skutočnos je ažké, a v konečnom dôsledku i zbytočné. VeĎ film sám osebe je len ilúziou a príbeh, ktorý sa na plátne odohráva môže by reálny či vymyslený. Dôležité je len to, ako ho divák prijme.
Rok Ďábla je po Mňága – Happy End už druhým filmom tohto druhu od Petra Zelenku, ale rozhodne sa nemusíte bᝠopakovania. Zelenka sa i tu predstavuje ako invenčný scenárista a režisér, pričom dôveryhodným ohodnotením jeho práce je aj hlavná cena na 37. ročníku MFF v Karlových Varoch 2002.
Ak vás moja krátka recenzia dostatočne navnadila a máte chu si pozrie Rok Ďábla za osobnej účasti tvorcov, máte možnos urobi tak 26. septembra v staronovom kine Charlie´s, kde bude jeho slovenská premiéra. Zároveň tento film bude otváracím filmom nového kultúrneho a filmárskeho centra, ktoré má vzniknú v priestoroch bývalého kina Charlie´s.

Premiéra v SR: 26.9.2002
Rok diabla / Rok Ďábla
(čR, 2002, 88min.)
Réžia: Petr Zelenka
Kamera: Miro Gábor, DV kamera: Petr Zelenka
Hudba: Jarek Nohavica, čechomor, Karel Holas
Hrajú: Jarek Nohavica, Karel Plíhal, František černý, Karel Holas a skupina čechomor, Jaz Coleman, Jan Prent a Saša Gedeon, Jan Hřebejk, Jan P. Muchow, Otto a Bohumila Zelenkovci, Jan Tříska, Komorní orchestr Pražských symfonikú, Collegium českých filharmonikú

Text: Karkulka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*