Multiplex : Prísaha (The Pledge, USA 2001)

Dostal ma už začiatok. Zmätený detektív Jerry Black (Jack Nicholson) si niečo brble a v dvojexpozícii môžeme sledova let vtákov. Potom zábery na nádhernú zimnú krajinu, niekto chytá ryby a nakoniec ide autom. Bol to zase Jerry. Takto zvyčajne nezačínajú príbehy o vrahoch malých dievčatiek a úvod nás na to má pripravi. Niekto zavraždil dievčatko a polícia to hodí na retardovaného indiána (Benicio del Toro), ktorý sa navyše sám prizná. Prípad uzavretý. Nie však pre Jerryho Blacka, ktorý dal sľub matke, že chytí toho pravého. Akurát ide do dôchodku a tak sa usadí v tej oblasti a čaká, až zošalie. Ako som už povedal, nie je to však klasický príbeh o detektívovi, ktorý rieši vraždu, o tom svedčí aj autor predlohy, Švajčiar Friedrich Durenmatt.

Prvým rozdielom je medzi detektívkou a týmto filmom je vizualita. Aj Fincherov Sedem mal podobný temný nádych, tam však vyjadroval skazenos mesta a rozklad, tu je jednoducho prispôsobený realite. Skúste niekedy foti v izbe a zistíte, že v skutočnosti v našich miestnostiach je oveľa menej svetla ako si myslíme. Neónové osvetlenie vyvolávajúce krásne efekty je tiež v domácnostiach bežné. Zároveň sú úchvatné drobné a krátke zábery na prírodu a ľudí v nej.
Druhým rozdielom je tempo, ktoré je nekonečne pomalé, až som sa niekedy nudil. Vtip je ale v tom, že keĎ som neskôr rozmýšľal nad zbytočnými scénami, nevedel som, ktorú by som vyhodil. SnáĎ len tú oslavu mohol trochu skráti, ale ináč asi nič.

Tretím rozdielom sú herecké výkony. Jack Nicholson je jednoducho geniálny a ak by aj bola Prísaha neskutočnou kravinou (čo nie je), tak by stála za to len kvôli jeho výkonu. Zdal sa mi dokonalý, starnúci muž, stále ale čulý a príažlivý. K nemu sa pridáva záplava hviezd. Vynikajúce šteky od Mickeyho Rourka a Harryho Deana Stantona, Sama Shepharda a Ďalších pozdvihnú aj slabšie miesta, kde sa vám od pomalého tempa privierajú oči.

Ale aby ste nenadobudli dojem, že je to len taká psychologická selanka, je tu zopár napínavých scén, v ktorých Penn dokazuje, žeby vedel natoči aj celkom obyčajný napínavý film, ale… HneĎ nás presvedčí, že mu o to nešlo a viac ho zaujíma život a postava detektíva Blacka. Skutočne nádherné sú prestrihy na pomalý život na vidieku a na jeho rybárčenie, alebo keĎ musí Black poveda rodičom dievčatka, že zomrelo. Sú to farmári a odohrá sa to v obrovskej hale plnej husí – nádherný záber.
Ak ste ochotní znies pomalšie tempo, tak sa pokojne vydajte do kina a vychutnajte si tento nie tak celkom obyčajný príbeh o sériovom vrahovi. Poprípade môžete porovnáva s filmom Cold light of the day z roku 1995 a ešte staršími európskymi verziami.

A kde ho hrajú?

Nádej/BRATISLAVA 12.06.-13.06.2002 17:30, 20:00
Prírodné kino/TRNAVA 10.06.-11.06.2002 21:30
Aupark – Palace/BRATISLAVA 30.05.-05.06.2002 22:20
Prameň/Trenčianske Teplice 08.06.-09.06.2002 19:30
Centrum/Humenné 11.06.-13.06.2002 20:00

text: www.Zion.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*