KOSHEEN prvýkrát na Slovensku – ako jedna z hviezd festivalu Bažant Pohoda 2003.

HneĎ od svojho vzniku v roku 1998 mala drum’n’bassová formácia Kosheen obrovský a okamžitý dopad na hudobnú scénu. Po rade vplyvných a nezávisle vydaných singlov (Catch a Slip And Slide/Suicide) slávili Kosheen masívne úspechy v rebríčkoch so singlom Hide U vydaným v septembri 2001 (krátko nato vystúpili v Prahe ako predskokan Faithless). Hudobníci spájajúci tradičnú tvorbu piesní so špičkovou tanečnou produkciou sú Markee Substance, Dareen Decoder a Sian Evansová. (Mimochodom, istá Sian Evansová je kmeňovou redaktorkou welšskej redakcie BBC, ale o ich rodinnej spriaznenosti nie je známe zhola nič. Ďalšia Sian Evansová je pre zmenu obľúbená pornostar…) Decoder, občianskym menom Darren Beale, pôvodne účinkoval v rôznych gitarových skupinách na rodiacej sa skatepunkovej scéne v anglickom Weston-Super-Mare. Jeho hudobnú orientáciu zmenilo stretnutie so spolužiakom z vysokej, mladým Geoffom Barrowom, budúcim frontmanom skupiny Portishead. &quotZvuk gitary ma už nudil a vtedy mi Geoff ukázal vec nazvanú sampler, o ktorej som nikdy predtým nepočul. Bolo to úžasné – celá skupina v jednej krabici! A tak som začal robi elektronickú hudbu…,” hovorí Darren, ktorý sa najskôr vrhol na hardcore a niekoľko vecí aj vydal pod hlavičkou projektu Orca. A možno by sa tomuto štýlu venoval dodnes, keby začiatkom devädesiatych rokov nestrotol mladého muža menom Mark Morrison, ktorý sa predstavoval aj ako Markee Substance. Ako sa hovorí – ich srdcia razom začali bi pre spoločnú vec. Najskôr založili tradíciu drum’n’bassových klubových akcií Ruffneck Ting, ktoré pä rokov (1993-1998) bežali v Bristole a na juhozápade Anglicka a vydobili si slušné renomé, neskôr sa tiež podpísali pod otvorenie presláveného hudobného obchodu Breakbeat Culture.

Napriek tomu, že Substance a Decoder milovali dancefloorové hitovky, predsa len túžili prebáda aj iné teritóriá elektronickej hudby. Ich sen sa stal kompletným príchodom tretej časti skladačky Kosheen, speváčky a autorky piesní Sian Evansovej. Aj ona sa vynorila z hlbín akcií Ruffneck Ting. čerstvá tridsiatnička má hudbu v krvi – jej dedo skladal hudbu a dirigoval mužské spevácke zbory. Kým prišla na chu drum’n’bass, s úspechom spievala vo viacerých jazzových i rhythm’n’bluesových kapelách, ako tínedžerka prepadla hip hopu. Dodnes tvrdí: &quotSamozrejme, že mám rada hudbu, ktorú robíme, ale páčia sa mi predovšetkým gitarové skupiny – Stereophonics, Muse, Manic Street Preachers, Coldplay. Teda úplne iné veci, než tanečné. Zo speváčok mám strašne Joni Mitchellovú. Tú priam zbožňujem!” Markee a Darren po prvý raz počuli Sian spieva na demonahrávke svojho kamaráta a ihneĎ ju oslovili na spoluprácu. &quotV podstate k tomu došlo prirodzenou cestou. Markee a Darren hľadali spôsob, ako spestri svoju tvorbu a tanečná scéna im na to už nedávala mnoho možností. A tak sa rozhodli skúsi napísa skladby, do ktorých by zakomponovali aj vokál,” spomínala svojho času Sian na prvé stretnutie s mužskou časou Kosheen v rozhovore s DJ Galagerom pre už neexistujúci internetový magazín music.5d. &quotNa speváčky však akosi nemali šastie. Skrátka, ani pri jednej z tých, ktoré skúšali, nemali pocit, že je to tá, ktorú hľadajú. Ja som vtedy mala hŕbu práce a trávila som čas s množstvom producentov. Chlapcom sa náhodou do rúk dostal drum’n’bassový track, ktorý som nahrala a rozhodli sa pozva ma do štúdia. Myslím, že to urobili iba kvôli tomu, že sa im páčil môj hlas. Ale už pri prvom stretnutí sme zistili, že sa nám zrejme bude dobre spolupracova. Po ľudskej stránke sme rozumeli, a to je tiež dôležité,” hovorí Sian a dodáva: &quotHneĎ ako som vošla do štúdia, vzala som do ruky mikrofón a skúsila improvizova. KeĎ som po pár minútach prestala a pozrela sa na nich, obaja na mňa zízali s otvorenými ústami. A to som si ani nedala dolu kabát, ani sme predtým pri káve nerozoberali, ako si kto čo predstavuje. Jednoducho sme si vošli do rany, a tak dokážeme nahra jednu pesničku denne, pretože si rozumieme,” uzatvára Sian Evansová recept na úspech.

HneĎ od začiatku spoločnej existencie sa Kosheen stali ozdobou koncertov a parties. Naozaj masový úspech im však priniesol až singel Hide U vydaný v septembri 2001. Nielenže sa na Drum’n’Bass Awards stal Singlom roka (Kosheen tu získali ešte aj ocenenie The Best Newcomer), ale ovládol aj komerčné hitparády v Belgicku a v Holandsku, kde sa usadil na druhom mieste – paradoxne, rovno za Britney Spearsovou…

Zatiaľ jediný, debutový album Kosheen s názvom Resist (2001), ponúka iskrivý elektronický breakbeat, mrazivé drum’n’bassové piesne o láske a srdcervúco nádhernú pochmúrnu melanchóliu, ktorá dáva naplno vyniknú emotívnej škále hlasu Sian Evansovej. Vlani v auguste vydali Kosheen EP Hungry, ktorý mal fanúšikom kapely spríjemni čakanie na album číslo dva. Ten by sa mal pod názvom Kokopelli objavi na pultoch už 4. augusta. Prvou singlovou lastovičkou je skladba All In My Head.

www.kosheen.net
www.kosheen.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*