KLUTE (commercial suicide – UK)

Po punkových zkušenostech z osmdesátých let (kytarista kapely „The Stupids“) objevil Klute v prúběhu svého cestování po USA „elektronickou hudbu“. Elementy detroitského techna jsou mimochodem slyšet v jeho tvorbě dodnes. Následovala logická koupě sampleru a mašinek a po návratu do UK v roce 1993 se usadil v Ipswich a začal vydávat na labelu Deep Red.

Pozornost na sebe upoutal ale až upsáním se labelu Certificate 18, na kterém vydávali v té době již uznávaní Photek a Digital. Z tohoto období je na místě jmenovat EP „Total Self“ či singl „Leo Nine“, na kterém zachytil esenci hutného soundu s prvky delikátních syntetizérových aranží, perkusí a hluboké basové linky. Po čtyřech letech púsobení u labelu, jehož logo „18“ viděl rotovat před sebou na gramofonu asi každý dnb DJ, uzrál čas na vydání alba: „Casual Bodies“ – z tohoto alba pochází singly „Faceless“ či „Blood Rich“, které prošly pro singlové vydání rukama zdatných remixerú jako Teebee. Na albu „Casual Bodies“ lze nalézt velmi abstraktní, atmosferické, ambientně až perkusivně laděné tracky doplňované technoidníma skladbama do unikátní směsice plynulého celku.

Delikátní, dekadentní, epesní celek. Jeho druhé album „Fear of People“ se od prvního alba poněkud liší – obsahuje pecky „Phone Call“, „Moving Finger“ či „Chicks“, které vyšly v singlových edicích s remixy od lidí jako Matrix, Doc Scott a Klutea samotného a jsou stvořeny pro rozhýbání tanečního parketu mnohem víc než tracky na prvním albu. Klute osobně remixoval tracky od lidí jako Lexis, King Kooba, ale i Lamb, Natacha Atlas či James Hardway. Posléze se Klute rozešel dle svých vlastních slov ve zlém s labelem Certificate 18 a založil si vlastní.

V současné době se činnost Toma soustřeĎuje na jeho vlastní label Commercial Suicide, na kterém vydal nedávno dvojité album „Lie, Cheat & Steal“ a několik již klasických singlú včetně mega hitovek „Part of me“, „Glue Sniffer“ či „Transformat“.
Klute Prahu v minulosti již opakovaně navštívil a získal si značnou oblibu. Nyní máte dokonce dvě další možnosti si jeho set vychutnat. Po svém pražském vystoupení v roxy zahraje totiž Klute o den později také v karlovarském klubu Lázně 1 v rámci filmového festivalu.

Text:Roxy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*