Jack Womack: Ambient

Jack Womack: Ambient
(Techno.sk, 2002)
Preklad: Michal Hvorecký

V slovenčine prvý raz vychádza román Ambient od amerického spisovateľa Jacka Womacka, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej svetovej fantastiky. Ambient je strhujúci príbeh o budúcnosti, ktorá sa nebezpečne podobá našej prítomnosti. Je to bravúrne akčné čítanie, ktoré znesie najvyššie literárne kritériá. Knižka sa stala bestsellerom a klasikou súčasnej fantastiky. „Ak by ste postavy z Neuromancera vrhli do Womackovho New Yorku, s krikom sa zrútia a zlyhajú im nervy,“ napísal o románe Ambient spisovateľ William Gibson.

Ambient: V New Yorku blízkej budúcnosti sa bohatí oddávajú orgiám a chudobní bojujú o prežitie. Ulice ovláda násilie a viera v cirkev Elvisa Presleyho. Ochrankár O’Malley sa ocitne na úteku, pretože siahol na milenku šéfa koncernu. Pri putovaní po bizarnom svete subkultúr a tajomných gangov odhaľuje desivé sprisahanie, v ktorom stúpa počet vrážd. Dostane sa do pasce a ak chce ži, musí zabíja…

Americký spisovateľ Jack Womack (1956) patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej fantastiky. Je autorom siedmich kníh a držiteľom prestížnej ceny Philipa K. Dicka. Dej svojich príbehov umiestňuje najmä do New Yorku blízkej budúcnosti. Jeho poviedky sa pravidelne objavujú v známych literárnych časopisoch a v rozličných antológiách. články publikuje v magazínoch po celom svete. Medzi obdivovateľov jeho diela patria napríklad William Gibson, David Toop, Henry Rollins alebo Bruce Sterling. Žije v New Yorku. Ak práve nepíše, zaoberá sa fajčením, nakupovaním, čítaním, popíjaním a zasa fajčením. Jedného dňa možno prestane.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*