HOOVERPHONIC ve velkém stylu!

Dechové sekce, uhlazené kytary a lehce najazzlé klávesy. Pohoda, teplo, klid – poznali byste HOOVERPHONIC? Asi těžko, v našich krajích jsou známi spíše jako potemnělá parta soutěžící s Portishead o to, kdo bude temnější a depresívnější. Tak tyhle časy jsou tytam! Skvělí HOOVERPHONIC přijíždí do Roxy představit svou zbrusu novou desku s názvem Jackie Cane plnou barev a pohody. Zapomeňme na deprese!

HOOVERPHONIC jsou mistry popových skladeb v tom nejlepším smyslu slova a nálepka „trip-hop“, pod kterou bývají v čechách zařazováni jim začala být úzká již na předchozí desce. Kapela byla ve svých slavných počátcích ovlivněná nejen skupinami jako Portishead či Massive Attack ale i skladateli atmosférických soundtrackú jako Angelo Badalamenti. Jejich debutový track „Inhaler“, obsahující něžné vokály zpěvačky Liesje, zaujal hned 5 major labelú natolik, že se začali o HOOVERPHONIC přetahovat. Jejich dúvěru dostalo Sony Music a debutové album „A New Stereophonic Sound Spectacular“ (1996), které produkoval Roland Harrington (Bjork, Simply Red, etc.), slavilo masivní úspěch. Singl „2Wicky“ se stal rádiovým hitem a byl použit v soundtracku k filmu „Stealing Beauty“. Zhruba v této době se kapely rozešla se zpěvačkou Liesje, kterou nahradila Geike Arnaert. Následovalo US-turné s Fiona Apple a brzy se skupina vydala do studia nahrát druhé album, tentokráte spíše elektro/akustické, s názvem „Blue Wonder Power Milk“ (1998), kterou jim zprodukoval Mark Plati (David Bowie, The Cure, etc.). Po vydání tohoto alba odehráli HOOVERPHONIC turné jako předkapela MASSIVE ATTACK. Další koncertní turné odehráli ve společnosti anglických MOLOKO a Dje KID LOCa. Následovalo album The Magnificent Tree (2000) plné strunných aranží, na kterém začali HOOVERPHONIC pokoušet mantinely kvalitního popu. Za sebou mají vystupování na velkých festivalech jako Roskilde ale i vystupování po klubech. Vúdčí osobností skupiny je programátor, basista a skladatel Alex Callier, který má nejsilnější podporu v osobě zpěvačky Geike, která svým zranitelným ale silným vokálem dodává jejich hudbě atmosféru, tak jak to dělají Elisabeth Troy u EBTG či Tracey Thorn u Massive Attack. Kytarista Raymond Geerts je technický dokonale vybaveným hudebníkem, který zpestřuje koncerty kapely efekty, které z větší části sám vyrábí.

Po hektickém roce a púl na turné, strávila skupina HOOVERPHONIC šest měsícú ve studiu. Výsledkem je nové album Jackie Cane (2002), které vychází právě nyní, 30. září 2002. Venku již je novotou vonící singl a videoklip s názvem The World is Mine, jenž začíná bodovat v hitparádách. Novou desku předznamenala již stejnojmenná skladba na předchozím albu The Magnificent Tree. HOOVERPHONIC inspiroval osud Jackie Cane, známé popové zpěvačky, kterou zničila její hvězdná kariéra – divy, která neunesla vlastní slávu. HOOVERPHONIC slibují velkolepý příběh, sami jej přirovnávají k slavným počinúm Pink Floyd Dark Side of the Moon nebo Serge Gainsboroughovi a jeho Histoire de Melody Nelson. Máme se v Roxy opravdu na co těšit!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*