Gus Gus soundsystem V Termináli!

Gus Gus
(4AD, Reykjavik, Island)

Islandská skupina Gus Gus patrí k špičke súčasného svetového popu a tanečnej scény. Podobne ako ich krajanka Björk (s ktorou viackrát spolupracovali) dokázali, že hudba z Islandu si zaslúži medzinárodnú pozornos.

Tvorba kapely je neprehliadnuteľná od vyjdenia prvého albumu Polydistortion v roku 1995. Ten sa stretol s mimoriadne dobrými ohlasmi u kritiky, ale úspešný bol iba v lokálnom merítku. Zlom nastal o dva roky neskôr, keĎ sa platňa objavila v reedícii na slávnej britskej značke 4AD, kde vydávali Pixies, Thievery Corporation, Dead Can Dance či Cocteau Twins. Odozva u hudobných novinárov a veľký úspech u poslucháčov pomohol Gus Gus rýchlo prerazi do povedomia. V roku 1997 absolvovali európske a americké turné, na ktorom ich doprevádzali Lamb a Cornershop. Ich živé vystúpenia spojené s jedinečnou multimediálnou šou sa stali vyhľadávanými hudobnými udalosami.

Od roku 1998 je stálym členom skupiny Herb Legowitz, známy svojimi remixami pre Depeche Mode, Pizzicato 5, Davida Byrnea, Juana Atkinsa a Ďalších. Práve Legowitz zásadnou mierou prispel k výslednej podobe vynikajúceho albumu This is normal (4AD, 1999). Po jeho vyjdení členovia Gus Gus rozšírili svoje aktivity. Založili úspešnú návrhársku firmu Crylab a label Elf 19, na ktorom vydali viacero islandských hudobných projektov. DJ a producent Alfred More začal spolu so speváčkou Björk (možno poznáte remix, ktorý spravil pre jej skladbu Hunter) organizova každý mesiac v Reykjavíku tanečné akcie s názvom Heartbeat.
Najnovší album slávnych IslanĎanov bol nahraný v trojici Herb Legowitz, Giggi Veira a Alfred More. Je inštrumentálny a volá sa Gus Gus vs T-world (4AD, 2000). Je tanečnejší a dominujú mu štýly deep a tech-house. V roku 2000 ovládla hudba Gus Gus klubové parkety na celom svete. Vznikol o nich hodinový televízny dokument a koncerty videli diváci vo väčšine svetových veľkomiest.

Text: www.wilsonic.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*