From Amsterdam to Prague !


Co si budeme namlouvat, domácí hiphopová produkce jde směle kupředu a hranice naší vlasti už jí přestávají pomalu stačit. Dalším dúkazem je nová kompilace z dílny MAD DRUM records, za kterou stojí parta Indy a Wich. Kompilace mapuje to nejlepší z hiphopové scény tří zemí – Holandska, čech a Slovenska. Melodický zvuk domácí produkce, převážně z dílny Mr.Wiche nikterak nezaostává za holandskými mistry, u kterých je jasně patrný púvodní americký zvuk. Ba právě naopak!

From Amsterdam to Praha – kompilace obsahující a mapující hiphopové scény tří zemí – Holandska, čech a Slovenska. Kompilace obsahující to nejlepší co se v daných zemích v současné době produkuje.
Za holandskou respektive amsterdamskou scénu stojí za zmínku určitě i českým fanouškúm známí Ontoppadiz kteří již před rokem hostovali na albu My3 skupiny Indy a Wich. Dalším známým holandským reprezentantem rapujícím anglicky je Mod the Black Marvel – se svým americkým „eastcoastovým“ wu tang stylem, plným temných samplú, temných textú. Na svém kontě má zářezy jako předskokan kapel jako The Roots, Wu Tang Clan nebo Xibit. Je znám svou spoluprací s americkými protějšky – např. se známým Sadat X. Je též známým producentem pro americké mcees jako jsou Shabazz the disciple a Freestyle – ex Arsonists. Další známá kapela jsou Proov kteří vystupují ve dvou variantách – jako živý band, nebo jako klasická sestava dva emcees a jeden Dj. Na desce od nich najdete dvě věci – jednu jménem „Flockwork“ dali do kupy za účelem kompilace společně s Mod a českými Indy a Wich. Jejich styl je lehčí a vtipnější než u jiných kapel z jejich rodné země. Oba rapeři z této kapely – C Major a Gumshoe patří mezi nejlepší freestylery v holandsku. Za zmínku dále stojí velmi známí 7th Foul Nation se svojí hymnou „Amsterdam“ nebo „big band“ Royalistic s Loots kteří zde představují svou nadupanou anglicky mluvenou „Maybe some day“

Z čech otevírá kompilaci legendární „Praha remix“ z Wichové produkce, okořeněný superrychlými skreči od pražského objevu Djeje Trafika.
Phat je jméno jedné púlky hiphopové partičky z Prahy – K.O.kru a jeho pecka „Nehas co nepálíš“ pochází z jeho debutového sólového alba „Frekvence Phat“.
Jeho nezaměnitelný ostrý hlasový projev múžete ocenit i v nové skladbě Ko Kru „Kéry“ jež opět reprezentuje jejich svébytný, ale respektovaný styl.
Dnes už legenda Orion, zakládající člen skupiny Peneři strýčka homeboye zde také exkluzivně představí svou první sólovou pecku „Dokument Orionek“ která púsobí retrospektivně až melancholicky, a je určitě adeptem na jeden z největších hitú kompilace. Skupinu Indy a Wich zde zastupují dvě věci – první z nich je již vydaná „V jazycích propletení“ společně s Ontoppadiz v holandské produkci, a druhou je opět holandsko resp. anglicko česká pecka „Flockworks“ společně s Proov, Mod, a Shogun. 6 ti minutový opus producenta Dashe se skrečemi od Wiche tuto kapelu prezentuje v trošičku jiném světle než bylo dosud známo. Každopádně se jedná o nuskool tak jak má být, produkce trochu připomíná Djeje Hi Tek. ‚českou scénu uzavírá kapela Jižní Pijonýři se svou nepříliš klasickou, ale velmi veselou peckou „P.I.O.“

Slovenskou scénu nám otevírá kapela ŠpinavýHRprodukt feat. Kontrafakt, což je projekt těch nejlepších – známého a schopného producenta skupiny Nazov Stavby Hajktkoviče a jednoho z nejlepších slovenských beatboxerú, raperú a showmanú Rytmuse který zde se svým kolegou Egem a perfektním Djejem Aneškou předvádí zač je toho loket. Skladba „Pre všetkých skutočných“ je dvoudílná – ve stejné produkci, jen emcees se liší – v prvním díle uslyšíme leadra skupiny Nazou Stavby Dana v druhém již zmiňovaný Kontrafakt.
Oba dva díly jsou velmi našláplé, s perfektně šlapajícím podkladem a strhující atmosférou. Dalším slovákem je Vec – legenda scény, člen Trosek, který přispěl svou „Calex City 2001“ ve vlastní produkci, s vlastními skreči.
HajtkovičistyChov je dalším slovenským projektem, ve kterém púsobí dvorní slovenský producent Hajtkovič společně s Danem z NS a vokalistkou Michelle.
Skladba „To dovol´“ je zábavným pokusem o rnb trochu jinak. „Timbalandovský“ beat, stříhlý sampl, vokál – to je hiphop z Blavy – a není určitě tuctový.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*