Festival Žákovic Open má za sebou 19-ty ročník – kto nebol, môže ľutovať!

Trenčianske Bohuslavice zažili 19-ty ročník obľúbeného rodinného festivalu  Žákovic Open! Fanúšikovia si užili fantastickú rodinnú atmosféru a koncerty 16-tich slovenských skupín a interpretov. Nechýbali ani novinky – po prvýkrát sa na festivale s veľkým úspechom predstavil stand up Silné reči a detský program PACI PAC! Publikum roztancovala popová diva Katka Knechtová, legendárny Vidiek a domáca stálica HEX. Tradičný sobotňajší zápas medzi hudobníkmi a fanúšikmi vyhrali po dlhšom čase hudobníci!

PII JEM
Cpt. Slice
Jano Kassa
Davová Psychóza

Festival odštartovali kapely Pii JemCaptain Slice.

Potom už pódium patrilo punkovej legende Davová Psychóza. Kapela je na scéne od roku 1987 a na Žákovic Open hrala po prvýkrát. 

„Hralo sa nám výborne, skvelá atmosféra a výborný zvuk. Poznám Yxa veľmi dlho, chodili sme sem za ním pred 20-timi rokmi žúrovať.  A v penzióne Žákovic nám nalieval Maroš Žákovic. Boli to úžasné časy, som rád, že tento festival môžeme podporiť,“ neskrýval radosť spevák Davovej Psychózy Jano Kassa. 

Juraj Podmanicky

             Punkerov vystriedali obľúbenci Billy Barman. Skupina okolo Juraja Podmanického a Jozefa Vrábela zahrala skladby „Doba doba“, „Traja“, „Len šedá“, „Svitá“, „Sloboda“, „Mladým chýba vojna“ a „Cigánska“. Ozdobou 19-teho ročníka festivalu bola popová diva Katka Kechtová, ktorá odpálila piesne „Deň medzi nedeľou a pondelkom“, „Slnečná balada“, „Prežijú len milenci“, „Spomaľ“,  „Fea“, „Za tebou“ a Muoj Bože. Katka na festivale hrala naposledy pred rokmi s kapelou Peha.

K.K.

„Ani si na to už nepamätám, vtedy sme hrali cez deň a bola som neuveriteľne vyčerpaná. Teraz som si to užila, hrala som s kapelou, dali sme do toho maximum. Ľudia boli úžasní, všetko bolo iné a bolo to super. Bála som sa, že festival je nastavený na určité publikum. Mením však názor, pretože tí ľudia boli úplne úžasní. Open air akcia je pre mňa určitá forma zmeny, ako keď hrám turné. Toto je rockový kapelový koncert, ktorý prezentuje pesničky v inom štýle. Všetci sú uvoľnení, super atmosféra, mám to rada,” prezradila Katka Kechtová,

Prvý deň festivalu uzavreli kapely Puding pani Elvisovej a October – U2 Revival z Bratislavy.

YXO + JOE Trendy

Sobotňajšie predpoludnie patril už kultovému futbalovému zápasu medzi hudobníkmi a fanúšikmi. Za hudobníkov kopali Tomáš „Yxo“ Dohňanský z HEXu, Pino z Pudingu pani Elvisovej, chalani z Davovej Psychózy a Joe Trendy zo Silných rečí, ktorý dal dva góly. Zápas vyhrali po dlhšom čase hudobníci v regulárnom čase. Program druhého dňa festivalu priniesol dve novinky.

Silné reči Simona

Fanúšikov v Jamesom zóne rozosmial úspešný stand-up Silné reči, v ktorom sa bravúrne predstavili Simona a Joe Trendy. Deti aj rodičov potešil detský program PACI PAC. Vznikol pred piatimi rokmi, kedy Mário Praženec, gitarista skupiny IneKafe začal písať pesničky pre deti a na spev si zobral šikovnú herečku Adrianu Pešinovú.

„Bolo to úžasné, atmosféra bola skvelá. Deti a rodičia spievali, tancovali, poznali nás. Zabávali sa a my sme sa zabávali tiež. Veľmi sa z toho tešíme a radi by sme prišli opäť,“ tešila sa PACI – Adriana Pešinová.

Rust II Dust

Potom už hlavné pódium rozpálila metalová kapela Rust 2 Dust

Saténové ruky

…a alternatívci Saténové ruky, ktorí sú na scéne od roku 2011.

Výbornú náladu vyčarila skupina Le Payaco, ktorá zahrala hity „Sadni si mi na kolená“, „Dobrý večer priatelia“, ale aj skladby „Čiernobiely svet“, „Za vodou“, „Pes priateľ môj“ či cover skupiny The Beatles „Come Together“.

Le Payaco

„K tomuto festivalu mám veľmi osobný vzťah. Pri prvom ročníku, keď sme tu hrali, tu boli iba miestni ľudia, ktorí sa o tom dozvedeli. Nebol internet a bolo tu asi 150 ľudí, postupne ich v ďalších rokoch bolo viac a viac. My sme tu vďaka HEX-ákom, ktorí nás sem pozvali. Veľmi sa nám tu páči,” povedal Tomáš Sloboda.

            Publikum potešila slovenská klasika – skupina Vidiek. Na pódiu odpálili hity „Tisíc divov, možno aj viac“, „Nechajte si ju“, „Keď je sedem ráno zapnem rádio“, „Rudy a Hilda“, „Nervózna família“, „Fajčenie škodí zdraviu“ , „Ó maňo“ a „Vidiečan!.

“Žákovic je podľa mňa jeden z najlepších festivalov v Čechách aj na Slovensku. Jednak že to máme blízko domova, je tu skvelá atmosféra. Kto tu nebol, môže banovať,” skonštatoval líder skupiny Vidiek Janko Kuric.

Headlinerom festivalu je už roky domáca kapela HEX, ktorá roztancovala celý areál. Hity „Beh“, „Snežný pluh“, „Madelaine“, „Maťo a Linda“, „Oteckovia“, „V piatok podvečer“ či „Keď sme sami“ si zaspievalo celé publikum. Posledná skladba HEXu „Nikdy nebolo lepšie“ vlastne charakterizovala celý festival, na ktorom sa návštevníci vždy cítia fantasticky.

HEX so Šarkanom

„Som veľmi rád, že novinky, ktoré sme vymysleli, sa hneď ujali, či už je to detský program PACI PAC alebo stand up comedy Silné reči. Hudobný festival to posunulo ďalej, je to tu ešte veselšie a ešte živšie. V tomto duchu by sme chceli pokračovať ďalej. Pre mňa tento festival znamená kopec nových kamarátstiev, kopec výbornej energie s miestnymi ľuďmi, či už sú z Bohuslavíc alebo z celej Bošáckej doliny, sú to krásni, výborní ľudia. Musím povedať, že som trocha dojatý, ďakujem všetkým kapelám, partnerom a v prvom rade našim skvelým fanúšikom, ktorí tento festival robia takým, aký je,” dodal organizátor festivalu Tomáš Yxo Dohňanský.

Trolejboys

19-ty ročník uzavreli kapely TrolejboysAcylpyrin. Organizátori Marián Žákovic a Tomáš „Yxo“ Dohňanský sa spolu s návštevníkmi už teraz tešia na jubilejný 20-ty ročník.

Všetky  informácie nájdete na  www.zakovicopen.sk alebo facebookovej stránke www.facebook.com/zakovicopen.

AHOOJ …vidíme sa za rok !
About blackdog 458 Articles
Blackdog

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*