Festival Červeník má za sebou 54. ročník, amfiteáter roztancovali Desmod a Gladiator!

Skvelá atmosféra a nadšení fanúšikovia! Jedinečný festival Červeník je už 54 rokov zárukou dobrej nálady a ani tentokrát nesklamal. V amfiteátri to rozbalili kapely Desmod, Gladiator, Smola a Hrušky, Šarišanci či Nora Carusso. Skupina Inekafe zahrala posledný koncert špeciálneho výročného Vitaj! 20 rokov špeciál. Festival žiaľ predčasne ukončila mohutná búrka a britská legenda Bay City Rolles nestihla vystúpiť. Spevák Les McKeown však fanúšikom podpísal vinylové platne a stihol sa aj odfotiť!

FOTO : BLACK DOG + L.McKeown agentura

Piatkový program odštartovali kapely Etuedogs a Reflexy. Veselá partia  Smola a Hrušky zahrala skladby „Matura“, „Český turista v Tatrách“, „Gruľa“ či „Hokejové emócie“ či „Profesor lásky“. Divákom sa predstavila skupina Nora Carusso, ktorá je z Nového mesta nad Váhom. Celý amfiteáter roztancovali populárni Desmod, ktorí odpálili hity „Nevrav mi aký som“, „Čierna diera“, „To nie je možné“, „Niekto ti to povie skôr než ja“, „Čierna ovca rodiny“, „Chýbanie“, „Vŕba“, „Aby bolo jasné“, „Lavíny“ či „Vyrobená pre mňa“.

Kuly

„Červeník opäť potvrdil, že ľudia sa sem chodia radi zabávať. Bol som prekvapený, že sa nám trošku vymenilo publikum, videl som veľa mladých ľudí. Tešíme sa z toho. Všetci aj starší aj mladší spievali, takže poznali naše pesničky. To nás nabíja energiou, bolo to fantastické. Poslednú skladbu „Vyrobená pre mňa“ spieval celý Červeník,“  tešil sa líder skupiny Desmod Mário Kuly Kollár.

Skupina Inekafe predviedla na Červeníku posledný koncert špeciálneho výročného Vitaj! 20 rokov špeciál. Kapela sa predstavila v zostave Vratko Rohoň, Cibi – Marek Cibula, Wayo – Mário Praženec a Dodo Praženec.

„Červeník je pekný tradičný festival, už sme tu hrali viackrát, je to tu super. Prišli sme sem so špeciálnym programom. Minulý rok sme mali 20 rokov od vydania nášho prvého albumu Vitaj! na ktorom je náš prvý singel „090x“ Špeciálne turné k tomuto výročiu bolo veľmi úspešné. Tak sme sa rozhodli, že si ho v lete zopakujeme a urobili sme tri koncerty Summer Vitaj! špeciál – západ, stred a východ. Na budúci rok oslavuje naša kapela štvrťstoročie – 25 rokov a pre fanúšikov sme pripravili koncerty so 40-členným symfonickým orchestrom,“  prezradil líder Inekafe Vratko Rohoň.

Marian Grexa

            Sobotňajší program odštartoval moderátor Richard Vrablec a detský program Simsalala, na ktorom sa zabavili deti aj ich rodičia. Amfiteáter potom zabavila ľudová hudba Šarišanci. Marián Greksa s kapelou Delykvenc zahriali publikum rockovým nášupom.

Spolu s kapelou Gladiator už tancoval a spieval celý amfiteáter. Miko Hladký a spol hrali hit za hitom – „Raz tam v uličkách“, „Nemôžem dýchať“, „Kúpim si pekný deň“, „Sám s ňou“, „Keď sa láska podarí“, „Bonboniéra“, „Láska“ či cover od RollingStones „I Can’t Get No Satisfaction“.


„Pre nás je Červeník veľmi špeciálny festival. Hrávame tu často. Vždy je tu výborná atmosféra a máme to v našom blízkom domovskom kraji. Preto k nemu máme blízky vzťah, cítime sa tu ako doma. Dnes sa nám hralo výborne, po prvýkrát sme hrali za svetla, takže to bolo pre mňa nové a zaujímavé. Videl som tváre ľudí, ako si spievajú a ako sa bavia, bolo to krásne,“ neskrýval radosť spevák Gladiatoru Miko Hladký.

Zahraničnou hviezdou festivalu boli legendárni Bay City Rollers zo Škótska, ktorí boli na vrchole popularity v polovici 70-tych rokov minulého storočia. Médiá ich označovali za „najveľkolepejšiu kapelu po The Beatles a najviac obdivovanú skupinu 70-tych rokov“.  V singlovej TOP 40 hitparáde mali 13 piesní, dve z nich, „Bye, Bye, Baby“ v apríli 1975 a „Give a Little Love“ v auguste 1975 sa dostali na prvé miesto. S dvoma prestávkami sú na scéne dodnes. V ich zostave sa počas rokov vystriedalo viacero osobností, na Červeník zavítali Bay City Rollers v štvorčlennej zostave na čele so spevákom Lesom McKeownom.

„Na Slovensku sme po prvýkrát. Je to tu krásne, máte skvelé jedlo. Dnes vám zahráme najväčšie hity Bay City Rollers zo 70-ych rokov. Neviem, ako dobre ich Slováci poznajú, ale verím, že si spolu užijeme. Ja mám skoro 64, nemôžem si tiež pamätať všetko. Ale to, čo sme prežili s Bay City Rollers, bolo úžasné. Veľa sme cestovali po celom svete a hrali našu muziku. 70-te roky boli pre nás tie najlepšie, dnes si na ne u vás zaspomíname,“ povedal spevák Les McKeown.


Festival žiaľ predčasne ukončila mohutná búrka a britská legenda Bay City Rolles nestihla vystúpiť. Spevák Les McKeown však fanúšikom podpísal vinylové platne a stihol sa aj odfotiť. Vystúpenie skupiny Arzén a speváka Bystríka museli organizátori kvôli zaplavenému amfiteátru zrušiť, skalní fanúšikovia sa zabavili na diskotéke pod hlavným stanom. Všetky informácie nájdete na festivalcervenik.sk 

About blackdog 458 Articles
Blackdog

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*