Electric Boogie show na Apokalypse Dynamic

EB je chápáno jako součást tzv. „Breakdancingu“, který zahrnuje „Breaking“ a „Uprock“. Zatímco „Breaking“ je akrobatický taneční styl, „Uprock“ je bojový tanec, při kterém se tanečníci dostávají velmi blízko k sobě, ale nedotýkají se. Je velmi rychlý a vypadá jako souboj v kung fu. V tomto tanečním stylu se vítězem stává ten, kdo předvede lepší a rychlejší prvky. Je pravděpodobné, že právě Uprock byl vúbec první formou Breakingu.

Historie tohoto tanečního stylu sahá ještě dále, než se stal komerčně úspěšným. Pravděpodobně to byli roboti, objevující se počátkem 60. let v televizních pořadech typu „Lost in Space“, kteří inspirovali černošské děti v Los Angeles, aby vynalezli tanec Robot (The Robot) – tohle byl vúbec první styl EB který se objevil. K rozvoji a propracování tohoto tance svým dílem přispěli mimové, přestože mnoho tanečníku tento jejich vliv opomíjí. Někdo se domnívá, že vliv pantomimy byl minimální, jiní tvrdí, že pamatují starý černobílý film, na němž Marcel Marceau předvádí „Moonwalk“ (měsíční chúze) nebo „Walking against the Wind“ (chúze proti větru).(Mimochodem oba tyto prvky krásně předvádí jedenze členú Rock Steady Crew ve filmu Flashdance.) Tento určitě většina z vás zná z provedení Michaela Jacksona.

V roce 1969 se mezi pouličními tanečníky (street dancers) rozneslo jméno Don Campbell. Tento mladý černoch se stal známým díky tanci, kterému se začalo říkat „Campbellock“ (vydal totiž nahrávku nazvanou „Do the Campbellock“). Don Campbell použil hydraulické pohyby robotú, které byly pod úplnou kontrolou, smíchal je s prudkými, nekontrolovanými pohyby tzv. tap-flash dance, spolu s přesnými zastaveními (lock = mj. zabrzdit) a zahájeními pohybú a to vše ještě navíc okořenil komickými výrazy tváře a kostýmy podobné klaunským. Vyvinul úplně nový druh tance, který se púvodně nazýval Campbellocking a dnes jej nazýváme „Locking“.

Počátkem 70. let dal Don Campbell dohromady celou skupinu (crew) „lockerú“, vznikli „The Lockers“. Lockeři ranných sedmdesátých let nosili boty na vysokém podpatku, nápadné proužkované ponožky, kalhoty, které končily u kolen, pestrobarevné saténové košile s velkými límečky, velké barevné vázanky, obrovské klobouky a bílé rukavice. Někdy v té době objevila Campbella a jeho The Lockers známá televizní choreografka Toni Basil a pomohla jim k mezinárodní slávě. Ona sama byla neuvěřitelně dobrá tanečnice a brzy se locking sama naučila. Stala se členem The Lockers, pomohla jim rozvinout jejich taneční styl a dostat se do takových televizních pořadú jako např. „Saturday Night Live“.

V téže době, kdy se v New Yorku rozvíjel break (breaking), začal být locking a Robot oblíbený v jižní Kalifornii. Během roku 1972 a 1973, ve Fresnu, v malém městě napúl cesty mezi Los Angeles a San Francisco, vymysleli chlapci jedné černé rodiny něco nového. Svúj tanec nazvali Electric Boogaloo. Poppin’ Pete (objevil se ve filmu „Breaking)“, byl ve svým počátcích ovlivněn Toni Basilovou a The Lockers a spolu se svými bratry vytvořili Electric Boogaloo sloučením lockingu, The Robot a uhlazenějšími a kontrolovanějšími pohyby pantomimy. Namísto neustálých přechodú mezi uvolněním a kontrolou těla jako u lockingu nebo naprostou kontrolou (Robot), propouštěli energii skrze svá těla prostřednictvím třesení, škubání a zlomú v loktech, zápěstích, krku, bocích a vúbec celém těle. Electric Boogaloo se více přiblížilo pantomimě, ale přesto se tato napodobenina „živého drátu elektrického proudu“ neobešla bez kontroly stylu The Robot.

Dříve než se dostalo do L.A. si Electric Boogaloo, které dnes známe jako Electric Boogie, získalo věhlas v San Francisku. Když zasáhlo Los Angeles, které bylo v té době hlavním městem televizní zábavy, bylo v „Soul Train“ uvedeno jako nová forma tance a podnítilo oblíbenost lockingu. Poté se rozšířilo do New Yorku, podobně jako později breaking cestou opačnou ( z New Yorku do Los Angeles). Breaking a locking dnes existují vedle sebe, v rámci jediné subkultury jako částečně se doplňující protiklady.

Komerční oblíbenost EB pravděpodobně odstartoval kolem roku 1974 velmi mladý Michael Jackson, kdy se objevil v televizi a k hitu „Dancin’ Machine“ od The Jackson’s Five předváděl pohyby robota.

V létě roku 1977 se ve vlastní show objevili Shields a Yarnell, dva velmi talentovaní mimové. Dělali svoji vlastní verzi Robota, kdy pohybovali pouze určitou části svého těla a přitom klouzali (gliding) po podlaze jako kdyby stáli na kolečkách. Mnoho lidí, kteří tuto show sledovali, neviděli pouze pantomimu, ale tanec. Zrodil se nový taneční styl a mnozí se mu začali věnovat. Shieldsovo a Yarnellovo televizní vystoupení shlédli jiní čtyři mladí mimové a to, co viděli na ně silně zapúsobilo. Utvořili první taneční skupinu Electric Boogie, nazvanou Harlem Pop Lockers. Poté, co byli objeveni měli okamžitý úspěch. Předváděli pro televizi, taneční kluby a dokonce natočili video pro německé MTV.

Na Apokalypse Dynamic převedou tento robotechnický tanec taneční uskupení Molotov Dancer,a zde jsou o nich data:

Patrik Oujezdský – Ego dmc – mistr světa (disco formace 2003)

Bořivoj Bradna – Beat Up – 4 místo na mistrovství evropy (hip hop)

Martin Žák – Body Rock – elektric boogie show

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*