Dylan Drazen : Profil, Rozhovor.

Bio:
Mé hudební kořeny sahají až někam do období, kdy jsem navštěvoval střední školu, motal smyčky na Amiga 500 a dělil se o zvuky on-line s dalšími šílenci z před internetové elity. Od té doby se toho dost změnilo, získal jsem například vzdělání v audio engineeringu … kdybyste se podíval ještě pozorněji, zjistili byste, že jsem také vyměnil Amigu za Mac a přidal nějaké MOTU, Roland a E-Mu. Nic jiného, to vše je základ … nevysvětlitelných beatú.

Uváděl jsem dvě rozhlasové mix show na vysoké škole, jednu na Ohio University a druhou v Bostonu na Emerson College. &quotUnderground 88″ se vysílala každý pátek v noci od dvou do šesti po dobu tří let a než jsem ze školy odešel, změnila se z týdenní na denní show.

Kdybyste mi volali domú do Brooklynu, nejspíš mě nezastihnete a odkážou vás na Limelight, Vinyl, Openair, Exit nebo některý z dalších mnoha nočních klubú v New York City, Limelight jsem záměrně uvedl na prvním místě, protože to je místo kde jsem odehrál svou první party.

Uvažoval jsem o zvuku, kterému se chci věnovat a rozhodl jsem se jej umístit do undergroundu, poněvadž to je místo, které tlačí a bourá hudební hranice. A také je to podle mého názoru směr, který se, ne tak jako mnohé další styly populární hudby, nestane obětí určité klasifikace, zaškatulkování a nakonec nedostane nálepku cliché. Takže se múže snadno stát, že mne jednu noc uslyšíte hrát metalické, drtící techno a jindy zase kouzelné, náladové rytmy.

Strávil jsem hodně času ve studiu, zkoušel jsem najít vlastní styl a zvuk. Některé z mých prací najdete na značkách jako NYC´s Remains, Clicktracks Francois Kevorkiana, Tektite Merricka Browna z Austinu, švédském G-Force a Deep4Life Chrise Graye z Chicaga.

Když jsem se ohlédl za těmi deseti lety intenzivního Djingu, zjistil jsem, že už jsem vystupoval po celém území Severní Ameriky, v Evropě, Jižní Americe a nedávno také v Jihovýchodní Asii. Slíbil jsem sobě a svým fanouškúm, že nikdy nezapomeneme na kořeny naší hudby. Proto jsem připravil několik mapujících mix kazet a setú, které najdete na mých web stránkách. Tam objevíte kompletní historii hard techna i deep house z pohledu rodilého Newyorčana.

Dylan Drazen bude jedním z hlavních zahraničních umělcú na Citadele – Dynalon v Brně .

Interview:

01. Máš perfektní web, kde se dají poslouchat výborné sety, omrknout top-ky,najít v podstatě veškeré informace, týkající se Tvé osoby a DJ kariéry, několik informací však zvídavý čtenář nenajde, například jak ses propracoval k taneční muzice, co jsi poslouchal dříve atd.
Když jsem byl mladší, poslouchal jsem hodně rap a jemné R&B, zároveň jsem začal objevovat elektronickou hudbu, kapely typu Art Of Noise a Tangerine Dream. Zajímal jsem se také o soft rock, to byla vúbec první muzika, kterou jsem poslouchal, byl jsem hodně mladý (např. Art Of Noise jsem objevil, když mi bylo deset let). Byl jsem také velkým fandou Weird Al Yankovice.

02. Hlavní impuls, který Tě přivedl k aktivnímu poslechu a práci s house a technem?
Slyšel jsem to v rádiu a okamžitě jsem tomu propadl. Byla to neuvěřitelná síla, která mě prostě smetla. Proto stále tíhnu k rádiu.

03. Máš nějaké hudební vzdělání? Vedli Tě rodiče k hudbě?
Mám jen malé hudební vzdělání, bral jsem pár hodin houslí a klavíru a poté na vysoké jsem chodil na kurs zvukového inženýrství, rodiče mě v tom nikdy nijak nepodporovali ani neomezovali. Vždycky jsem se rozhodoval sám, pocházím však z umělecky založené rodiny, bratr je profesionální jazzový muzikant.

04. Co nějaká rozhlasová show? Máš s tím bohaté zkušenosti ještě z dob studií na vysoké škole, nechybí Ti to?
Chybí a moc, chystám se založit nějaké internetové rádio, momentálně jednám s několika společnostmi.

05. Dost často vystupuješ v programu celé řady amerických klubú, jsi v současné době resident některého z nich??
Nejsem, protože hodně cestuji, nemohu se zavázat k pravidelnému vystupování ani jeden den v týdnu.

06. Hraješ raději v klubech nebo na velkých parties?
Hodně to záleží na té které party a zkušenosti s ní. Obojí múže být okouzlující.

07. Pokud si někdo poslechne Tvúj set, pochopí, že je evidentní, že rozumíš a cítíš dobrou hudbu, jsi schopen zahrát jak rychle a tvrdě, tak deep a náladově, je některý styl, který je přece jen Tvému srdci bližší než ostatní? Pokud ano, proč?
Rodič Ti taky těžko řekne, které dítě má raději.

08. Produkoval jsi pro, podle mého názoru, nejlepšího deep house kouzelníka na světě – jaká byla spolupráce s Francois Kevorkianem?
On je vlastně hodně přátelský a skromný, ikdyž spousta lidí tvrdí, že je nafoukaný atd. Soustředí se vyloženě jen na hudbu. Na jaře mi na jeho Clicktracks vyjde další EP, zároveň budu pokračovat ve spolupráci s Johnem Creamerem a Stephanem K.

09. Když máš volno, jak relaxuješ? Jakou hudbu si pouštíš, když odpočíváš?
Pro mne je odpočinkovou hudbou jemný jazz nebo R&B, poslouchal jsem je jako dítě, od konce 80. do počátku 90. let, třeba Luther Vandross nebo Anita Baker. Když mám více volného čase nejraději zapnu PS2, rád se také dívám na filmy a sleduji TV. Dřív jsem chodil hodně do kina, když však cítí, že se začínám doma nudit, raději na něčem začnu pracovat. (typický Američan – napsal Dylan sám)

10. Pro Evropana je docela těžké, představit si americkou taneční scénu, jaká je současná situace na house/techno scéně v USA?
Na tuhle otázku se mi vždycky špatně odpovídá. Zjednodušeně řečeno, americká taneční scéna je stále mnohem více underground než evropská.

11. Jestli se nemýlím, tohle bude Tvá první návštěva u nás, zaslechl jsi už něco o české republice a naší taneční scéně?
Jednou jsem byl v Praze, ale tohle bude skutečně mé první hraní u vás. Moc se na to těším. Mám kořeny ve východní Evropě, takže pokaždé, když tyhle končiny navštívím, cítím jako bych se vracel domú. Slyšel jsem, že techno parties u vás jsou neuvěřitelně šílené.

12. Co plánuješ v blízké i vzdálenější budoucnosti?
Rád bych dokončil sekci discografie na web stránce, až se to podaří budete si moci stáhnout přímo ze stránky http://www.dylandrazen.com/?section=discography všechny mé starší tracky, ale také nové a nejnovější skladby, které ještě nevyšly. Je to hrozně těžká a namáhavá práce, moc za ni děkuji svému web designerovi Nek @ http://capsule.org.
Dále, jak už jsem zmínil, začátkem jara 2003 mi vyjde další EP na Clicktracks a brzy na to se objeví má nejnovější deska na americké značce Tonewrecker. V poslední době jsem ve studiu pracoval také na novém deep house materiálu. Něco z toho se jistě objeví v podobě remixu tracku umělce jménem E-Man. Track se jmenuje &quotWith You” a vychází letos v únoru na Underground Collective Recordings (NYC).

13. Co nejvíc překvapilo Dylana Drazena (v oblasti hudby) v roce 2002?
Hrál jsem spolu s Mike Dearbornem v Chicagu, vyhodili jsme komplet celou elektřinu v klubu, to bylo dost zajímavé.

14. Pokud nechceš, na tuhle otázku neodpovídej. Byl jsi onoho 11.09. v New Yorku? Jak jsi to prožíval?
Ano, byl jsem tam. Dřív jsem měl hezký výhled na WTC ze střechy domu v Brooklynu, kde bydlím, viděl jsem kouřící budovy velmi dobře. Byl to příšerný den, slovy to nelze popsat.

15. Jaký máš názor na technologii Final Scratch? Už jsi ji vyzkoušel?
Ještě jsem to nezkoušel, ale už jsem to viděl v akci. Myslím si, že to má jistě určité velké možnosti. Zatím to není nic pro mne, ale po budoucích, drobných úpravách v technologii, to bude mít velký potenciál. Moc rád při hraní používám externí vybavení jako sampler a efektor. Doma mám Kaospad a sampler Cycloops. Cycloops si často vozím s sebou a zkouším jej využít pro ozvláštnění setú. Taky se mi moc dobře pracuje se samplerem v Pioneeru DJM-600.

16. čteš knížky? Jakou literaturu máš rád?
Mám rád non-fiction a brakové romány. TeĎ zrovna čtu &quotPříběhy Města”, což je série Armisteady Maupina. Nedávno jsem dočetl &quotThe Second Coming of Steve Jobs” (pokud znáte Apple Computers, jistě víte o koho jde). Velmi pečlivě čtu velké Mac magazíny a časopis Remix.

17. Co filmy? Jaké se Ti líbí?
Mám rád filmy, které reflektují opravdový život, filmy kterým múžu věřit. Líbí se mi i science fiction s dobrými speciálními efekty, nesmí to však být jen snúška počítačových vychytávek, které kryjí špatný, duchem chudý scénář. K mým nejoblíbenějším filmúm za posledních několik let patří: The Insider, Pitch Black, Sexy Beast, Snatch a Gladiator. Jsem také velkým fandou Davida Lynche. Mým nejoblíbenějším filmem vúbec je Robocop.

18. Nahráváš deep house, vocal house, techno a hard techno demo sety. Co minimal house/techno, líbí se Ti tenhle styl?
Kupuji si i takové desky, ale většinou je pak nechávám doma v regále. Když je poslouchám v obchodě, představuji si, jak z nich sestavím a zahraji set pro hodně pozdní publikum, lidi kteří nezvedají ruce nad hlavy. Taky jsem to několikrát vyzkoušel, ale vždycky se mi zdálo, že jsem lidi znudil, když hraju v hlavním čase, publikum chce tvrdší a rychlejší muziku. Tyhle věci jsem vlastně nahrál na debutní set pro web stránku, jmenuje se &quotEquator”, je to jakýsi minimal, trippy tribal house. Jinými slovy minimal se mi moc líbí a jistě se mu v budoucnu budu ještě věnovat, jinak ve starších setech jsem vždycky začínal třiceti minutami velmi minimalistického techna.

19. Slyšel jsi &quotDe9:Closer To The Edit” Richie Hawtina? Líbí se Ti?
Neslyšel jsem to..

20. Chtěl bys něco vzkázat lidem, kteří se na Tebe přijdou podívat na Citadelu?
Je mi ctí hrát pro vás. Vaše parties mají výbornou pověst, již dlouho jsem doufal v pozvání, abych s vámi mohl strávit pár chvil.

http://www.dylandrazen.com

Diskografia:
02.2003 eman / &quotwith you” remix underground collective house
02.2003 ultra naté / &quotbrass in pocket” remix blue fire deephouse
11.2002 dd vs tony rohr / &quotelec ep” remains17 hardtechno
06.2002 dd & john creamer_stephane k / &quotair pressure” clicktracks tech-house
06.2002 various artists lp / &quotfilthy woman” remains16 hardtechno
04.2002 dd & dionysos / &quotcome again” sonic convergence hardtechno
11.2001 dylan drazen ep (idle vain base…) remains14 hardtechno
01.2001 various artists / &quotbeacon” remains09 hardtechno
01.2000 various artists / &quotlucky dawg” remains03 hardtechno
09.1999 deeper side of the internet / &quotthe love zone” deep4life deephouse
02.1999 united efforts / &quotjimmy despues” g-force tech-house
09.1998 first array / &quotit hz” tektite hardtechno

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*