Dj Lucca – rozhovor.

Nedávno si sa vrátila z Kolumbie, krátko nato si navštívila Španielsko. Oba sú to podnebím, mentalitou a možno aj vnímaním hudby vcelku príbuzné národy. Ako žijú, ako sa bavia mladí?

Obre krajiny sú temperamentom veľmi blízke Slovensku. ¼udia sa vedia bavi. Veľký rozdiel medzi Španielskem a Kolumbiou je v tom, že v Kolumbii na parties chodia najmä ľudia z &quothorných 10000″, teda bohatšie vrstvy. Oproti Španielsku je rozdiel aj
v počte ochrankárov – kluby sú obkolesené ozbrojenou strážou. Aj v každom dome v Bogote – teda tej bohatšej a bezpečnej časti – je recepcia ako v hoteli – s recepčným a ochrankou. Pri návšteve u môjho tlmočníka, kamaráta môjho kolumbijského tour managera, mi obed servírovala služobná, ktorá v dome nebola jediná – Ďalšie tri mali na starosti upratovanie, nákupy, skrátka chod domu. Normálna je aj osobná ochranka a autá s nepriestrelnými oknami.
V Španielsku to je ako u nás – parties sú v podstate pre všetkých, bez rozdielu sociálneho postavenia. Odlišné je iba to, že hlavná hviezda večera hrá od 04.00-07.00, čo je v Španielsku považované za main time.

Kolumbia bola a je nechvalne známa produkciou kokaínu. Je to naozaj také zlé, ako sa o tom hovorí a aký to má vplyv na tamojšie klubové dianie?
¼udia na parties v Kolumbii prekvapivo považujú kokaín za niečo lacné a špinavé, ako je u nás pervitín. Kokaín je veľmi lacný -3 USD za gram. Za luxusnú drogu považujú extáza, takže je všetko naopak než v USA alebo Európe. Väčšina ľudi na parties však holduje alkoholu. Pijú sa tam všelijaké koktejly s množstvom ľadu a trochu sa fajčí tráva. ¼udia sa sústreĎujú hlavne na hudbu – tanečná scéna je tam niečo úplne nového a teda veľmi &quotin”.

Elektronická tanečná hudba v Kolumbii, ako si ju vnímala ty – je nejaká špecificky kolumbijská scéna, alebo v nej cíti skôr globálny rozmer?
V Kolumbii je niekoľko kvalitných DJov. Vôbec prvý kolumbijský DJ, rezident bogotského klubu Cinema DJ Herrard, potom černoch DJ Padilla z Cali,
a najlepšia kolumbijská DJka Alexa. Tieto mená, samozrejme, u nás nikomu nič nehovoria, pretože títo DJs nie sú známi producenti, a teda sú obľúbení len v Kolumbii. To je, myslím, rovnaké ako u nás. V Kolumbii tiež nikto nepozná žiadneho českého Dja.

A ako je to v Španielsku. Tamojšia scéna u nás nie neznáma, Španiel Christian Wunsch je u nás pomerne častým hosom a jeho remix pre slovenský label Backstage.sk je na ceste. Je z tvojho pohľadu niečo výrazne odlišné na tamojšej scéne v porovnaní s dianím v našich končinách?
V Almérii, kde som hrala, sa usporadúvajú akcie každý týždeň, a to s menami ako Oscar Mulero, Gaetano Parisio, Marco Carola… V tom vidím najväčší rozdiel – neviem si predstavi, že by v našich podmienkach bolo možné, aby jedna agentúra robila každý týždeň akciu s rozpočtom 5-10.000 euro. To ale súvisí s pomerom eura ku korune. Rozdiel je aj v propagácii – používajú sa najmä letáky, rádio a internet. Plagáty minimálne. U nás v Brne máme len mizerné rádiá, letáky ti v obchodoch väčšinou vyhodia do koša. Podobná je len propagácia na internete – inak musíš lepi stovky a tisíce plagátov v okruhu 200 km. KeĎ som manažérovi v Španielsku povedala, že na Hradhouse lepíme plakáty v Prahe, Ostrave a na Ďalších 100 miestach v niekoľkých vlnách, nemohol tomu uveri.

Ako to vyzerá v tamojšich kluboch? S kým si mala možnos si zahra, a ako vnímalo publikum skutočnos, že si z čiech? Sú v Kolumbii Európania častými hosami, či je to skôr niečo výnimočné. A ako je to v Španielsku?
V Kolumbii dos hrávajú Európania, ktorí sú známi
v Španielsku. Je to dané tým, že celá Južná Amerika je pod silným španielskym vplyvom. Takže v Kolumbii boli samozrejme všetci významní Španieli. Na jednej akcii v Bogote som hrala so španielskym DJom a producentom Christianom Varelom. Na letákoch
v Bogote som videla aj mená ako Valentino Kanzyani, Umek alebo Carl Cox. To, že som
z českej republiky pôsobilo na Kolumbijcov veľmi exoticky, myslím, že tam zatiaľ žiadny český DJ nebol. V Španielsku to už taká rarita nebola – predo mnou tam hral napríklad Kaiser Soze a Ďalší.

čo dosky? Ako vyzerajú tamojšie obchody, čo sa týka žánrovej ponuky? Mala si vôbec na nákupy čas? Narazila si na nejakú pozoruhodnú hudobnú produkciu, resp. niečo čo stojí za to zháňa i v našich zemepisných šírkach?
V Kolumbii som sa k nákupom nedostala, ale môj tourmanažer mal malý obchodík s doskami, niečo ako viedenský Friendly House. V Madride som navštívila nádherný a veľký obchod s doskami, kde som na svoje prekvapenie v hlavnej ponuke našla dosku Bidlo/Stephunk T. Je zaujímavé, že Bidlo (u nás zabudnutý) a StephunkT (u nás nepríliš známy) sa výrazne presadzujú vo svete, a my to ani nevieme.

Teraz na nehudobnú nôtu. Južná Amerika je nepochybne nádherná krajina. Mala si možnos vníma ju aj z tejto stránky – ako turista? čo miestna fauna, krokodíly, hady, pavúky a iný hmyz. Máš s ňou nejaký pozoruhodný zážitok?
No, aby som pravdu povedala, mala som šes hraní za desa dní a let bol náročný. Navyše som bývala v penzióne 10 km od Bogoty, a tak som videla len kluby a reštaurácie. Boli sme však raz na výlete na kávových plantážach, a bolo naozaj veľmi zaujímavé vidie, ako sa na miestnych haciendách spracovávajú kávové zrná slávnej kolumbijskej kávy. Raz sme boli aj v prírodných termálnych kúpeľoch kúsok od hlavného mesta. Zaujímavá bola aj párty na pláži. Jediné zviera, ktoré som videla, bol dikobraz. A na plantážach lietali veľké chrobáky podobné zlatohlávkovi.

VĎaka za rozhovor
text: Dj Poprednny

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*