DJ E.S.W.L. – rozhovor.

1, Takže na úvod by ma zaujímalo, prečo práve trance?
Ono to vyplynulo samo – už někdy v roce 96, kdy se začaly u nás objevovat první trance tracky (Sunbeam, RMB, dokonce i ze Scootera sem-tam vypadl dobrý track bez vokálú) jsem tyto takřka hltal a pídil se po nich. Právě v tom období začínaly velké parties jak je známe dnes (pamatuju se, že jsem jezdíval do Břeclavi do tehdejší Koruny, kde hrával i Toky, který mě uchvacoval precizností mixování), bylo mi jasné, že rúzné varianty techna se mi líbí, ale nemám v nich takový přehled a ani je z CD nebudu hrát. Jednu dobu mi dokonce přišlo, že je velmi laciné říct hraju techno z vinylu – dráha úspěchu pak byla mnohem snadnější. To už je ale taky pryč, clubbeři si dnes opravdu už dovedou vybrat, co se jim vlastně líbí a i když ještě stále vedou tzv. techno párty, je vidět, že hudební styly jak se vyprofilovaly se zase zpětně prolínají. Například na poslední Citadele v brněnském Boby Centru, kde jsem taky hrál, byla chvílemi hlavní techno stage více trance než tranceová stage. Navíc styl který hraju, se mi opravdu dobře daří hrát z cd playerú (jak říkám – prostě mi sedí v ruce), pokud bych chtěl hrát techno, možnosti cd playeru by mě dost omezovaly, nebylo by to ono.

2, Veľa ľudí dnes dáva prednos progressive, ako je to s tebou?
Já ani nevím, co už hraju – podle mě trance je o dostání se do stavu tranzu. V současné době mě k tomu dost vedou věci s tribalovými prvky, hlubokým trancovým pozadím (žádné eurotrancové &quotrozjezdy” a trylky) – takže asi progressive trance, tribal a wet & hard. Moje vzory (Holmi,Marek řeřicha, Pico, Antena) hrají ostatně podobně a shrnují to názvem &quotIbiza style” – každý sice inklinuje k trochu jiným trackúm, ale rytmika a zvuková plnost zústává stejná. Nelibuji si moc v analogových zvucích, mám rád elektroniku, ale ne za každou cenu raveově agresivní, chci tím říct, že houseové vokálky mě taky moc neberou.

3, Hovoril si, že hráš z cd playerov, ale väčšina dobrých vecí je iba na platniach,ako ich zhánaš?
Kupuju jen málo desek a některé napúl se známýma, pak je přepaluju na CD – kdyby něco, originál mám k dispozici. Osobně když domlouvám nějakou akci, většinou vycházím z ceny &quotza benzín”, oni pak něco přihodí navíc,
mám ted takový starý pekáč před rozpadem, ale vcelku žere málo benzínu, takže zas tak moc neprodělávám.

4, Zajímalo by ma, či máš problémy s hraním z CD?
No ty problémy byly zpočátku, než jsem si získal aspon nějaké jméno – když jsem prohlásil, že hraju z CD, rovnou jsem si jakoby zavřel dveře. Když jsem začal předem dávat demosnímky, přeneslo se to roviny &quotdobrý, ale budeš to mít těžký”. Nyní už chválabohu toto mám za sebou, hraju z CD a automaticky si vozím svoje PIONEER CDJ100S playery (pokud teda někde nemají lepší 🙂 ) a promotéři už toto nějakými těmi tamtami, kterými chodí ta pověst o DJi, vedou v patrnosti. Musím přiznat, že jsem míval i takový cd-komplex a chtěl toho hraní i nechat (v diskotékách jsem byl příliš tvrdý, v klubech příliš komerční).

5, Ako je to s tebou teraz? Koľko hrania máš do mesiaca a kde zahráš najbližšie?
Dá se říct, že každý týden mám alespon 1 hraní, mimoto se jen tak lehce každé úterý trénuju v pražském klubu Jahoda. Každý 4. pátek v měsíci si zvu rúzné (i začínající) DJe na svoji rezidentní party Trancepotting v Monitor Music Arena v Brně. Mimo kluby si 1x do měsíce zahraju v pořadu klubové taneční hudby Dance Extravaganza na rádiu Evropa 2.
Nejbližší hraní mám v pátek v Brně na akci At Meydan v klubu Monitor Music Arena a v sobotu potom na velké trance party Fusion v klubu Babylon. Jinak svúj program si vcelku pečlivě vedu na svých stránkách http://djeswl.djmix.cz
Je tam ke stažení i múj demosnímek.

6, Takže sa rozhodne nenudíš. Ako je s bývaním, spomínal si Prahu a hneĎ nato Brno takže mi to nejak nie je jasné?
No púvodem jsem Brňák, ale za prací jsem se před púlrokem přesídlil do Prahy a na větší akce do Brna prostě dojíždím. Jinak to nejde, když chci hrát pro lidi, že 🙂 Nemám vše vyřešeno s bydlením ideálně, ale zatím to finančně zvládám a věřím, že bude líp.

7, čím sa normálne živíš?
Programuju aplikace pro internet a intranet, dělám odborného redaktora internetového magazínu o tvorbě webu a sem tam napíšu i nějaký článek. Ostatně tato moje práce se prolíná s mým hudebním koníčkem – provozuju vlastní server pro začínající dje DJmix.cz, a taky jsem naprogramoval hudební magazín spaceboss.net a trance.cz.

8, KeĎ sme už pritom živení, počul som, že si vegetarián je to pravda?
No byl jsem, pak chvilku zas ne, a ted uz zase jo, ale ne tak tvrdě (občas mi to ujede…)
Občas (max 1x za měsíc) se nechám ukecat v restauraci na nějaké kuřecí nebo rybu. Inak jím zeleninu, pečivo, mléčné výrobky.
Rúzné saláty, rychlé minutky jako čínu s rýží – je spousta věcí a dají se dnes už i dobře koupit.

9, Máš ešte nejaké špeiálne úchylky, ktoré by si rád spomenul?
No docela rád vařím, když je pro koho, k tomu taky rád chodím do lesa na houby. Vcelku dost mě zajímají nootropika a stimulující látky, některé (ginkgo, ženžen) užívám skoro pravidelně. &quotChytré drogy”. Vylepšují koncentraci, zásobování mozku a nervové soustavy kyslíkem. člověk je vnímavější, některé pocity múže při vhodné kombinaci vnímat jinak. Nejde o žádné tvrdé drogy, do toho bych nešel. www.smartdrugs.cz a www.sweb.cz/nootropika . Není pravda, že jde vždy o neprírodní látky, ba naopak, spousta vecí, které používám, jsou vyložene přírodní (výtažky eleuterokoku, rodiola rosea, maralí koren a i toeba zelený eaj s poísadou ginkgo biloba ). Dobré zkušenosti mám ale i s energy drinky (zvlášte s vysokým obsahem taurinu a guarany, ale BEZ vitaminu C – napr. Erektus ), s tablety guarana a lecithinem v tobolkách. Za naprosto vynikající považuji preparát DMAE .
Doporučuju, rozhodně je to lepší než jet v nějakých srajdách. DMAE mívají v lékárnách, stojí okolo 350,- (50 tablet) a stojí za to, ostatně hodí se i k práci.

10, Aký stav to vyvoláva?
Na akci si dávám 1-2 tablety Piracetamu, zapiju Erektusem. Za hodinu se v člověku rozleje příjemné teplo a je hyperaktivní, chce se pohybovat, je čilí a na všechno má chu. U začátečníka múže dojít k časové disproporci – že se ti zdá, že se ve své činnosti jakoby předbíháš, následky pohybu nastávají dřív, než je očekáváš, ale to se srovná.
DMAE silně dodává energii a posiluje soustředění a vnímání, člověk má brilatní myšlení – hodí se taky na příjímací pohovor nebo dúležitou schúzku. Bohužel nepříjemně zvyšuje chut na sex.

11, čo hovoríš na Final Scratch, nie je to pre teba ideálna cesta ako prejs z cd na gramce?
Final Scratch je bezesporu výborná věc, hlavně do budoucna. Bohužel múj problém s přepalováním desek neřeší a hlavně – já jsem se prostě jaksi víc sžil s ovládáním CD-Playeru, kdežto Final Scratch je vlastně ovládání MP3 přehrávače jakoby to byl gramofon. Otázka získávání hudby, médií a z čeho ji přehrávat, je v současnosti hodně nejasná – tedy určité směry a možnosti jsou naznačené, ale bohužel jediným “čistým” je hraní z desek na gramofonech. Kdyby aspon ty labely to vydávaly i na CD, měl bych pro problému.

12, No tak to budeš musie oslovi priamo ich, ale prejdime teraz na inú tému. Pomaly sa nám kráti leto, ako ho tráviš? čo dovolenka?
No to je právě ono – dovolenou letos nemám žádnou, řeším svoje záležitosti s bydlením, a tak na dovolenou není vhodný čas. Vždy si ale najdu chvilku na relaxaci při jízdě na kole v přírodě, nebo jdu jen tak do přírody se svým psem anebo na výlet se známými. Nějaké ležení u vody mě i tak nebaví. Doufám, že se ale brzo ustálím a snad již příští rok se zas podívám na Ibizu, kam by měl snad povinně každý DJ 🙂 Naposledy jsem tam byl v 99 roce, to už je docela dlouho.

13, Ok tak ešte nejaký odkaz pre našich čitateľov…

Mějte se rádi, užívejte zbytku léta a pokud nemusíte, nejezte maso.

text: PartyBoy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*