Artattack : Bluer

Kto si, odkiaľ si?
Maľujem BLUER, alebo len modré R. Som z východnej časti nášho Slovenska (upresňova je zbytočné, aj tak by nikto nevedel kde to je). Mnoho ľudí ma spája zo Žilinou, čo je v podstate pravda, pretože maľujem za žilinskú crew SORTA.

Ako si sa dostal ku graffiti, tvoje začiatky?
Prvý kontakt s graffiti bol v prvom ročníku na strednej škole, čo bolo asi v roku 94, kde sa v tom čase rozbehla tagovacia mánia, piecy sa kreslili po laviciach (na tie časy to boli vynikajúce veci, škoda že len na laviciach), boli kvôli tomu dos veľké problémy… Nechal som sa očari aj ja, a vtedy to začalo. Prišlo dvojročné obdobie tagov a prvé pokusy skečov. Spoločne so mnou začínal aj môj spolužiak, ktorý je dnes známy ako SOUL a ktorému dnes vĎačím za veľa, pretože on bol tá skutočná hybná sila. Prvé skutočné graffiti odo mňa vzniklo asi v roku 1997 a odvtedy to v rámci možností pokračuje.

čo a ovplyvňovalo v minulosti a čo dnes?
Stále som obdivoval ľudí, ktorí sa pokúšali experimentova, a tým aj posúva hranice. V začiatkoch to bola najmä Praha so svojím uvoľnením v rámci formy, písma i myslenia. Do istej miery ma ovplyvnila aj poľská scéna, v ktorej tiež cíti ten správny východný feeling. čo ma ovplyvňuje dnes je najme francúzsky (ale nielen) streetart, ktorý mi otvoril úplne nové možnosti. Momentálne sa snažím čerpa nielen z klasického graffiti, ale aj z moderného umenia. Inak sú pre mňa stále inšpiráciou ľudia, ktorých poznám a s ktorými maľujem.

Si študent, ako si spojil štúdium a graffiti?
Študujem v oblasti umenia. Spája graffiti a vlastnú tvorbu sa pokúšam neustále…V rámci zimnej semestrálnej práce sa mi podarilo spoji aj graffiti a štúdium, šlo o projekt, v ktorom som sa pokúsil spoji obsah graffiti – čiže prezentáciu svojho mena s formou čerpajúcou zo sveta reklamy a grafického dizajnu. Bol to koncept objektov (pútačov) a plagátov s nimi súvisiacimi, ktoré boli rozmiestnené po meste. Cieľom bolo poukáza na to, že umenie ulice sa dá robi aj inak a to možno takouto menej deštruktívnou a pre verejnos prijateľnejšou formou, bez toho, aby sa zmenil zmysel obsahu, ktorým je prezentácia pseudomena, či ega…

Aké máš plány do budúcna?
Rád by som sa snažil hľada a skúša stále niečo nové, aj keĎ vymyslie niečo originálne je dnes takmer nemožné. Rád by som nápady, ktoré som započal (či už školský projekt, spájanie graffiti a ostatnej tvorby, alebo streetartové pokusy…) posunul a skrz to sa dostal Ďalej…..uvidíme.

čo preferuješ v graffiti, legál-ilegál?
Neviem, či dokážem na túto otázku jednoznačne odpoveda. Ilegál je pre mňa príažlivý, možno najmä kvôli zakázanosti, no na druhej strane mám rád aj legál. Myslím si, že v mojom prípade je to skôr vyvážené.

Graffiti na Slovensku?
Situácia na Slovensku je oproti minulosti v celku v pohode a vzhľadom na to, že graffiti tu nemajú príliš dlhú tradíciu, je to dobre rozbehnuté. Mestá už majú svoje vlastné scény. Takmer všade behajú zmaľované vlaky, robia sa jamy, a jednoducho graffiti už vidie takmer úplne všade, a čo je hlavné, stále sa to tu v pohode dá…

Kam smeruje podľa teba toto všetko (graffiti)?
Je ažké poveda, kam to všetko smeruje, pretože nie som žiaden jasnovidec ani nič podobné, preto naozaj neviem. Dúfam len, že graffiti ešte nejaký ten pekný čas požijú a to už či v takej alebo onakej forme. Koniec koncov je to len na nás, a našich pokračovateľoch. Tak maľujte čo najviac a majte to radi.

Aká hudba sa ti páči?
Kedysi som počúval hardcore a crossover. Dnes ma už táto hudba až tak veľmi nenadchýna. Môj záber je tak trochu širší a je ažké ho jednoznačne špecifikova /dnešná hudba je celkom pekný guláš/, mám rád jazz, funky, mixovanú muzičku, ambient, trochu hiphopu, drum´n´bassu, ale aj punku a rôzne zmesy toho všetkého atĎ.

Sleduješ Slovenské rapové kapely? Ich vývoj, koncerty a tak okolo?
Pravdupovediac tieto záležitosti takmer vôbec nesledujem, ja osobne rap alebo hiphop a maľovanie nespájam. Pre mňa sú muzika a maľovanie dve odlišné veci, aj keĎ po jame na party si rád vypočujem nejaký ten domáci hiphop a som rád, že sa tu aj v tomto smere niečo deje.

Na záver môžeš poveda čo chceš, čo a štve, alebo naopak teší…
Štve ma ohováranie, hlúpe reči, intrigy, závis a všetko okolo toho… ¼udia by si mali uvedomi, že graffiti nie je o súaživosti a intrigách, ale je to kultúra o hľadaní kreativity a forma vyjadrenia sa a nezáleží na tom, či niekto robí to, alebo ono a či sa to ostatným páči, alebo nie. Pokiaľ človeka uspokojuje to, čo robí, je to v poriadku a je jedno, či je king alebo toy (nakoniec z každého toya sa môže časom sta i king). A čo ma teší? Že graffiti na Slovensku prekvitajú, že sa im ľudia venujú a dúfam ešte nejaký čas venova budú.

Text: artattack

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*