RIP Andrew Weatherall , počúvajte jeho najväčšie hity a prečítajte si jeho príhodu z bratislavského U.clubu

andrew_weatherall

17. februára 2020 zomrel významný britský hudobník, DJ, skladateľ, producent a remixér Andrew Weatherall . Bol priekopníkom hudobného štýlu trip hop a acid house. Jeho tracky sa pravidelne hrávali v bratislavskom U.clube, kde sa nakoniec aj sám prestavil 10. marca 2000. Remixoval skladby od Happy Mondays, New Order, Björk, The Orb, The Future Sound of London a My Bloody Valentine. Za album Screamadelica skupiny Primal Scream získal cenu Mercury Music Prize v roku 1992 a stal tento album jedným z najslávnejších albumov 90. rokov. Weatherall v ňom pridaním samplov a loopov vytvoril revolučnú zmes hard rocku, house a rave. Vo svojom vydavateľstve Junior Boy’s Own prispel k fenomenálnemu úspechu Underworld či Chemical Brothers.

Zábavná historka z U.clubu z roku 2000 bola, že Andy vošiel do U.clubu s iným kufrom platní, než z akého nakoniec hral. Dôvod bol asi ten, že U.clube sa hralo techno a on si zrejme zobral úplne iné platne. Hrával rôzne žánre od funk a reggae, až po house a techno. No ako videl atmosféru U.clubu dal otočku a vrátil sa s iným kufrom platní. Klub nadšene Andyho vítal a party skončila až za svitania, ľudia ako vždy ešte tancovali ráno pri autách a nechceli odísť domov.

Ako Andy začínal? Rodičovský dom opustil ako 18 ročný, živil sa rôzne dokonca aj úpravou nábytku. Neskôr sa presťahoval do Londýna a začal robiť DJa v klube Trip. Hral Soul a Indie a začal písať ako hudobný novinár na voľnej nohe. Weatherallova DJ kariéra sa naplno začala rozbehla, keď stretol Dannyho Ramplinga. Začal hrať na jeho klubovej noci Shoom, kde si ho všimol aj Paul Oakenfold z BBC radio 1. Hral na jeho nociachSpectrum a Nicky Holloway’s Trip. Urobil tiež svoje vlastné vydavateľstvo Boy’s Own Recordings. Jeho prvou štúdiovou prácou bol remix tracku „Hallelujah“ pre Happy Mondays, ktorý robil spolu s Paulom Oakenfoldom . Nasledovali ďalšie remixy, najmä „World in Motion“ pre New Order a remix tracku “I’m Losing More Than I’ll Ever Have” pre Primal Scream. Weatherall tento starší hit kapely s názvom zrýchlil a spravil z neho ešte úspešnejší ako originál, nazval ho Loaded .

Jeho remix „Soon“ od My Bloody Valentine bol zaradený na prvé miesto v zozname NME s názvom „50 najlepších remixov vôbec“. Produkoval album Primal Scream Screamadelica.

V roku 1992 založil kapelu The Sabres of Paradise  a rok nato aj rovnomenný label. Kapela vydala 3 albumy a často sa hrávali aj v bratislavskom U.clube. V roku 1996 sa však rozpadli a Weatherall pokračoval ako Two Lone Swordsmen s Keithom Tenniswoodom. Podpísali zmluvu so známou nahrávacou spoločnosťou WARP. Jeho produkcia albumu Trailer Park Beth Ortona pomohla vytvoriť zmes hip-hopu a elektroniky, ktorá sa stala trip-hopom.

Jeho hudba bola súčasťou reklám na auto Volkswagen Tiguan v roku 2007 a track od Two Lone Swordsmen’s “Shack 54” bol zase použitý v reklame na Ford Fiesta v roku 2009.  Od júla 2014 Weatherall vysielať pravidelnú mesačnú rádio show s názvom Music’s Not Everyone na londýnskom NTS Radio . Posledné albumy vyšli v roku 2016 s názvom Convenanza, a remix album Consolamentum v roku 2017 a Qualia na Höga Nord Rekords.

https://dennikn.sk/1763476/andrew-weatherall-hlavne-nikdy-nechodit-do-prace/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*