Tomáš Baláž o nových projektoch a svojom labeli

Slovenského multižánrového producenta Tomáša Baláža netreba našim čitateľom extra predstavovať. Písali sme o ňom v súvislosti s jeho výhrou remixovej sútaže prestížnej značky PLAY ME RECORDS zo Santa Moniky v Kalifornii a platformy www.splice.com. Či jeho trackmi vydanými vydavateľstvami v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Maroku ale aj USA, či Mexiku. Dnes sme sa ho opýtali , čo má nového…

Ahoj Tomáš čo máš nového v rámci tvojej hudobnej tvorby? Viem, že netvoríš hudbu len pod svojím menom ale tiež ako „ghost producent“. Čo si máme predstaviť pod pojmom ghost producent?

V prvom polroku 2019 som sa venoval sútažiam kde sa mi dvakrát zadarilo a vyhral som oficiálny release na PLAY ME RECORDS a druhá výhra bola prvá cena od členov SPLICE.COM komunity u vydavatela BLACK OCTOPUS SOUND.

Na jeseň 2019 som sa viac preorientoval na ghost produkciu.

Na vysvetlenie ghost producent je hudobný producent, ktorý skladá skladby pre iných umelcov, ktorým to umožnuje sa plne zamerať na vystupovanie a cestovanie. Takáto spolupráca umožnuje ghost producentovi nebyť v centre pozornosti a može sa naplno zamerať na tvorbu nových skladieb. V prípade, že je skladba predaná povodný autor skladby sa vzdáva autorských práv a súhlasí s tým, že zostane anonymný.  Díky tomuto vzťahu možu umelci tažiť z velkej skupiny producentov, ktorí si udržujú svoju značku zatial čo ghost producenti zarábajú peniaze tým, že robia to čo majú radi.

Viem, že sa jedná o kontroverznú tému a niektorí to nazývajú podvod a podobne ale ja v tom nevidím nič zvláštne. Proste to v zákulisí hudobného sveta takto fungovalo vždy, je to založené na vzájomnej spolupráci producenta, speváka, textára, zvukára alebo niekolkých producentov. Fungovalo to tak v minulosti a bude takto fungovat aj do budúcna. Keby nebolo ghost produkcie tak by nevzniklo veľa svetových hitov, ktoré denne počúvame z rádia.  

V drtivej vačšine vyrábam skladby bez zadania na základe vlastných nápadov a pocitov. Občas sa venujem aj výrobe kde zákazník nasmeruje základnú myšlienku a ja ju len dotvorím. Niekedy pomáham z mixom a masteringom s tým, že som schopný skladbu nazvučit čisto a nahlas a pokiaľ je treba, aj vyriešit niektoré chyby, ktoré nastali v priebehu výroby skladby.

Predstavte si že 100 ghost producentov z celého sveta denne ponúka nové skladby a 200 Djov,promotérov a A&R manažérov denne prehladáva toto portfolium. Myslím si, že toto je ideálne prostredie pre vznik nového hitu, z ktorého sa dá dobrým promotion vytvoriť svetový hit. Cieľom je priniesť čo najchytlavejšiu a najkvalitnejšiu skladbu k fanúšikom a o to tu ide. Niekedy mám pocit, že sa ghost produkcia dá vyčítat, ked svetový DJ vydáva tracky a každý je štýlovo úplne iný, na druhej strane sú Dji, ktorí majú svoj štýl a charakteristický zvuk a vydávajú to, čo by od nich fanúšik očakával.       


Možeš prezradiť pre koho si produkoval, na akých platformách skladby predávaš a na ktoré žánre sa orientuješ najčastejšie?

Pre koho som produkoval prezradiť nemožem lebo to vlastne ani neviem. Obsah zmlúv není možné publikovat. Je zaručená obojstranná anonymita vo vzťahu producent a zákazník. Aktuálne mám rozložené portfólio na štyroch platformách, ktoré priebežně doplňujem. Jedna z platforiem, kde predávam je HOUSE OF TRACKS je poloverejná, takže si možete priamo vypočuť pár trackov, ktoré som ponúkol na predaj v posledných týždnoch

TU JE LINK https://houseoftracks.com/label/my-house-is-your-house.

Presne pred dvoma rokmi som založil vydavateľstvo MY HOUSE IS YOUR HOUSE kde ponúkam vlastné skladby na predaj a na konci januára 2020 som sa s ním dostal do TOP5 v sekcii deep house. Bolo to velmi príjemné prekvapenie k druhému výročiu založenia značky. Najprv som sa tešil, že sa na mna usmialo štastie ale nakoniec mi došlo, že je to v podstate len výsledok tvrdej práce. Na prvé priečky ma vyniesli hlavne proaktivita vydávania nových skladieb, história na trhu a predaje.

Čo sa týka štýlov, tak sa orientujem hlavne na DEEP HOUSE, TECHHOUSE a HOUSE. Sú to najpredávanejšie štýly ale vyrábam tiež TECHNO, DRUM&BASS a FUTURE BASS.  

Najlepší feedback na moju kvalitu tvorby a štýl skladieb je pre mna rýchlosť akou sa predajú. Predaje su závislé čiste na tom, že úplne neznámy človek je ochotný za skladbu zaplatit od 300 do 800 dolárov. Tj. niesom uvedený v omyl kúpenými lajkami, komentami alebo prehraniami a podobne.


Ako si sa k tomu dostal a kto ta inšpiroval vydat sa na cestu ghost produkcie?
Už pár rokov som predávam noty aj zvukové knižnice /samplepacky/ z holandským lablom AUDENTITY RECORDS a dalej som zisťoval na internete informácie ako to funguje pri predajoch celých hotových skladieb. Dočítal som sa, že ako ghost producenti začínali napr. Afrojack, Benny Benassi, Martin Garrix, KSHMR, Nicky Romero, Zedd a mnoho dalších. Zedd produkoval skladby pre Lady Gaga a Justina Biebera kde zarobil na tento spolupráci majetok v radoch miliónov dolárov. Takže som sa zapojil a myslím, že pre mna najvačšou pridanou hodnotou je zlepšovanie kvality mojej produkcie. Peniaze sú vedlajší produkt a len určitou formou energie a cenou za vykonanú prácu.

Ako si predstavuješ svoju budúcnosť, kde sa vidíš za pár rokov? Máš predstavu o tom kam posunúť svoju budúcnosť?

Určite by som chcel zostať verný tomu, čo ma baví a cítim sa pri tom dobre a to je produkcia skladieb. Čo sa týka budúcnosti, tak stále verím v to, že aj cez dohody o mlčanlivosti majú velké vydavatelstvá tendenciu si zisťovať povodného autora, ktorého produkcia sa im páči. Ako sa potvrdilo pri iných prípadoch, ktoré som už uviedol vydavatelstvo potom može požiadat o odtajnenie povodného autora a začat s ním spolupracovať. Čo sa týka celosvetovej konkurencie, tak je ohromná a myslím že okolo 100 producentov sú na špičke a produkujú vysokú kvalitu a stoja za najvačšími hitmi. Mal som možnost cez HOUSE OF TRACKS počut velmi kvalitných ghost producentov z Ruska, Brazílie ale aj Indie a určite možem skonštatovat , že ich je tam minimálně 30, ktorí produkujú výborné skladby.  Ako jednu z bášt EDM považujem určite hlavne Holandsko a celkovo EU, USA a KANADA su tiež velké trhy, na ktoré dodávam. To čo rozhoduje o kvalite je určite originalita, nápaditost skladby a čistý vyvážený mix.

Uvažuješ o tom, že by si začal vydávat skladby pod vlastným menom?

Od roku 2008 som vydal cez viac ako 40 vydavatelov okolo 400 skladieb. Potom som sa odmlčal na zhruba 2 roky ked som sa venoval čiste ghost produkcii. Aktuálně mám napodpisované skladby v techno štýle u SETA LABELU, v soulfulhouse štýle jeden track s remixom od Tomáša Bolla na značke Joela DeMarza TRUE HOUSE LA  www.truehousela.com a určite ma potešilo že mi podpísali Alex Kenji a Peter Brown release housového tracku SOUL IT na značke HOTFINGERS RECORDS www.hotfingersrecords.com.

Termíny vydaní budem zverejňovat priebežne na mojich sociálnych sietach hned ako budú upresnené ale malo by sa jednat zhruba o prvý až tretí kvartál 2020.

Ako je to s tebou a podporou nových začínajúcich producentov?

Pravdu povediac snažím sa vyhýbat nejakej štrukturovanej tvorbe manuálov a tutorial videí. Všetko je na youtube a kdo vie aspoň trošku po anglicky, tak tam nájde čo potrebuje. Určite by som sa nebránil rozumne zorganizovanému workshopu kde by som rád poradil producentom, myslím že po 23 rokov mám v hlave dosť informácií, ktoré by som mohol nazdielať. Čo tak pozorujem z dotazov tak producenti sú neistí v tom, ako fungujú autorské práva a čo možu a nemožu použit do trackov, niekedy počujem aj nedostatky v hudobnej teorii – tvorby akordov a možno že dalšia medzera je audio engineering – mastering. Jedná sa o dost nezáživné témy ale pokial im producent nerozumie, zbytočne sa drží pri zemi a može to mať neblahý dopad na kvalitu jeho skladieb. Pokial niekto potrebuje poradiť, tak mi može napísať do správy na Facebooku rád poradím. V prípade dlhších konzultácii alebo práce na skladbách, masteringu sa dohodneme.   

Nejakú univerzálnu radu začínajúcich producentov na záver?

Jednu vec som vypozoroval na sebe, že zo začiatku som často pracoval s muzikou očami tj. jeden alebo dva LCD monitory a rozne vizuálne analyzéry zvuku a podobne. Neskor som zistil že ked znovu počuvam tie skladby zo zavretými očami, tak začínam počut zvuky, ktoré som nevnímal možno aj preto, že človek vníma 80% vnemov zrakom. A na záver som sa to snažil počúvat skladbu ako celok a nezameriavať sa na jednotlivé zvuky a dal som viac na pocity z celej skladby takže sa dá povedat pocitovo – srdcom. Takže rýchly tip ¨Pri tvorbe hudby to robte najskor srdcom, potom sluchom a nakoniec vizuálne¨.

foto: Tomáš Baláž

Facebook: https://www.facebook.com/tomasbalazfanpage/

Web: https://tomasbalaz.webnode.cz/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*