Veneer na Creamfields, rozhovor s lídrom kapely Palim Hubinákom

KeĎže je Veneer trio, tvoria ho traja ľudia. O spev a texty sa stará Simi Danielová, za gitarami a inými nástrojmi stojí Dano Bihány a mozgom celej kapely je večne vysmiaty Pali Hubinák. Produkciu debutového albumu si na svoje triko zobrali Bolak & Lalok ( Milan Cais p3D-01 a Dušan Neuwerth).
Spovedali sme činorodý mozog Paliho H.

Marek(M). Ako vznikla spolupráca s TataBojs a Dušanom Neuwerthom?
Pali Hubinák(PH): Úplne náhodne ….Rado Ondřejíček z Inzinu, ktorý robil kedysi Demovnicu (hitparádu mladých talentov)

M:Cítiš sa by talentom?
PH: Vtedy, vtedy som sa tak cítil…, tak Ondřejíček im pustil našu vec, Milanovi Caisovi (MC) sa to zapáčilo, pustil si ju ešte raz a, a … odišiel (smiech)…. a Rado, sviňa, to celé vymyslel, povedal, že mám zavola Milanovi, že sa mu to veľmi páčilo. Vtedy som ešte vôbec nevedel, kto sú to Tata Bojs. Myslel som, že je to nejaký brnenský underground. Skontaktovali sme sa a stretli v Prahe. Navzájom sme si popúšali svoju hudbu a MC sa vyjadril, že by to veľmi rád produkoval. A bolo to, takže celkom náhodne.

M: Pomohol Ti remix pre Lennyho Kravitza?
PH: Nemyslím, že by to nejako zásadne zmenilo niečo. Nedalo sa to naplánova , ale vyšlo to pred platňou, čo možno troška pomohlo. Ale dohadoval som sa z vydavateľstvom, aby to nejak extra netlačili do médií, do hraností. Nechcel som, aby sme sa zviezli na cudzom chrbte, aby sme sa zapísali remixom. Ide predsa o našu vlastnú hudbu.

M: Aký máš postoj k remixom pre iných ľudí a k remixom vlastnej tvorby?
PH: My sme to začali robi viacmenej z nudy. čakali sme na Milana, ktorý bol zaneprázdnený vlastnou platňou Biorytmy a Dušan zase pracoval na albume skupiny Kryštof – Siločary. My sme mali materiál hotový, tak sme si krátili dlhé chvíle. Prvý remix sme urobili pre HERE, skladbu Ageless, ktorá bola celkom úspešná, dokonca k nej nakrútili aj videoklip a vyšla na ich remixovom albume (Recycled). Tým to celé odštartovalo. Robi remix je iné, je to voľné, môžeš si dovoli kadečo, doteraz sme ich urobili dvanás, pre Kravitza, Ecstasy of St.Theresa, Skyline, OK Band, Ivana Táslera a Shellwoy. Všetky boli publikované, nerobíme remixy do zásuvky. Provoradá je však pre mňa vlastná hudba.

M: PoĎme k albumu LIGHT. Ako dlho vznikalo?
PH: Od vzniku kapely Veneer, možno už aj štyri roky. Samotné prípravy od prvej návštevy štúdia a spolupráce s Milanom a Dušanom, to je asi rok.

M: Z minulosti poznáme dva single, ktoré rotovali rádiami, I learnd to fly, What I need. Na albume znejú inak. Akým smerom sa pohol Váš zvuk za tie dva roky?
PH: Vtedy sme vydali len akési demo pre seba, nevedeli sme ako to bude fungova naživo. Boli sme oveľa pomalší, zadumanejší. Neskôr sme začali koncertova a zistili sme, že to funguje inak. Neskôr sa nám zapáčili aj rýchlejšie tempá, pri ktorých si môžeme aj skoči. (smiech autora) Tak sme tróóóóóšilinku pridali na obrátkach. V štúdiu sa všetky skladby vĎaka producentom prečistili a tak vyšla na povrch väčšia razancia, dostali väčší ah.

M: Ako bude vyzera koncertná verzia albumu LIGHT?
PH: Veneer zostane stále trio, teda aspoň v štúdiu a pri komponovaní. Naživo budeme doplnení o živého bubeníka a živú basu a v tejto päčlennej zostave obídeme takmer všetky lenté slovenské a české festivaly.

M: Tie najlepšie?
PH: Criemfields, Open Air Field, Summer of love, Pohoda, Colours of Ostrava.

M: Na ktorý sa tešíš najviac?
PH: Asi na Creamfields, je tam nabúchaný lineup a hrajú tam aj Massive Attack.

M: Veľa ľudí Vás prirovnávalo práve k Massive Attack, čo Vás ovplyvňovalo pri nahrávaní LIGHT?
PH: Zoberiem to z opačného konca, Dano (gitarista) nepočúva vôbec nič …(smiech… nezdá sa Vám, že sa Paľo smeje až príliš? Zlatý to človek, hneĎ sa Vám pri ňom zlepší nálada.Pozn.autora)… on počúva len rádio alebo to, čo mu ja pustím. Sima má rada alternatívnejšie popiny ako Moloko, Madonnu a podobné veci, ale skôr tanečnejšie no a ja počúvam skoro všetko. Stále ma baví hľada nové a nové veci.

M: Stále si veľkým fanúšikom U2 a REM?
PH: Stále..(smiech)… ale REM ma teraz nasrali, majú veľmi drahý koncert vo Viedni a nemôžem preto ís.

M: Doteraz ste mali na koncertoch problémy so zvukom, aj producent priznal, že speváčka Sima potrebuje zabra?
PH: Doteraz sme v podstate flákali skúšanie, nemáme ani vlastnú skúšobňu, sme na tom naozaj veľmi zle ale cítim v kostiach, musíme sa zmeni, keĎže máme pred sebou koncertne dôležité leto. Baví nás to a treba zabra. Myslím, že sa lepšíme aj keĎ stále sú rezervy a keĎ sa podarí zosúladi zvuk s tým čo dnes už vieme, tak to bude fajn.

M: Do akej miery máš v paži kritiku?
PH: Dos sa im venujem, nemám ich v paži. Beriem ich, inak sa nedá. Som niečo ako kronikár kapely, jediný som pripojený na internet, takže všetko sledujem, archivujem. Nad niektorými sa usmejem a sú aj také, ktoré píšu ľudia a vedia o čom píšu. Album je pre ľudí, nielen pre nás a zaujíma ma odozva, ako nás poslucháči berú.

M: Je ažké na Slovensku vyda album v štýle aký hráte? (triphop-downtempo)
PH: NIE a preto sme ho vydali v čechách…(smiech)

M: Vidíš úspešnos Veneer na Slovensku alebo skôr v čechách?
PH: Neviem, ažko hovori o úspešnosti, album je vonku zopár týždňov. Ale zatiaľ je lepšia odozva v česku.

M: Ktorá skladba z albumu je tvojou TOP?
PH: ažko sa mi to hovorí, všetky sú moje, ale v LAST DAY sa nám podarilo urobi skvelý prechod, je tam ostrejšia pasáž, tvrdšia a naopak prejde inam.

M: Od finálnych mixov ubehla síce krátka doba, ale náhodou sa nepozeráš už teraz na album inak, čo by si prerobil a tak? ( Pali je puntičkár, Pozn. autora)
PH: Ani nie, už som sa s tým zmieril. Je dos ažké, v jednom okamihu musíš niečo uzavrie, zfinalizova, čomu si sa roky venoval a trošku ma štve, že sa nebude da k tomu vráti. Na druhej strane je fajn, že sa posúvam Ďalej, dopredu, nemôžeš sa jednej skladbe venova celé roky. Už pracujeme na nových pesničkách, máme hotovú skoro polovicu Ďalšieho albumu.

M: Z akého množstva ste vyberali konečných jedenás skladieb uvedených na albume?
PH: Najširší okruh bolo šestnás, neskôr ich bolo len trinás a na platňu sa dostalo jedenás.

M: čomu sa venuješ momentálne?
PH: Dokončujem nový remix, už druhý pre Ecstasy of St. Theresa a bude asi trošku pauza, budeme veľa koncertova. Viac by sme toho asi ani nestíhali.

Ďakujem za pokec.

PS: oným very special guestom na včerajšom krste albumu LIGHT v pražskom Roxy bola práve ostatne spomínaná Ecstasy of St. Theresa

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*