Hypnotix má nový album!

Skupina hrající široce pojaté reggae a jeho dubové variace, vystupuje v poslední době bez bubeníka, ale zato se samplerem, jehož zvuk je přiblížil ještě více současné taneční hudbě. Přitom Hypnotix staví na propracovanosti a instrumentální zdatnosti hudebníkú jako málokterá kapela a jejich hudba vás dokáže vtáhnout i svou meditativností a barevnými rytmickými plochami odvozenými z afrických rytmú. Mužem v čele je zpěvák a textař k Bangladéše Mohsin Mortaba, který se k Hypnotix připojil už před dvěmi lety, a kterého doplnil bývalý člen skupin Skyline a United Headz Strictly Orange. Mohsin přesvědčivě zpívá púvodní melodie zatímco Strictly MC deklamuje své texty, které vychází ze stylu MC . často svým extatickým pojetím a tancem připomíná šamanská zaříkávání.
Pilířem rytmiky je baskytarista Michal Ditrich, který hrával s Abraxasem, než se vydal cestou ještě rytmičtější muziky. Perkusionistka Milada Ditrichová ovládá celou škálu rúzných bicích nástrojú a dodává výslednému zvuku propracovanou rytmickou strukturu i melodické odstíny. Další melodie dodávají klávesy Přemysla Urbana a kytara Petra Pokorného, která je navíc použita dosti originálně a představuje most k anglo-americkým tradicím v hudbě Hypnotix. Petr se navíc po odchodu bubeníka ujal programování rytmú a použití sampleru. Moderně znějící beaty se snáší s muzikou Hypnotix velmi dobře, nebo většina současné taneční hudby stejně rozvíjí rytmické tradice pocházející z Afriky.

Skupina se formovala v letech 87-88 na troskách púvodního Babaletu, po tragické smrti Aleše Drvoty, entuziastického propagátora jamajské i africké hudby u nás. Po příchodu Bouramy Badji natočila na začátku 90.tých let první LP Rastaman v Praze. Druhé CD nazvané New World Order vychází po dvou letech pilného koncertování. Třetí album Right Time z roku 95 znamenalo další posun zvukových možností Hypnotixu, závěrečný mix provedl Louis Beckett z londýnského On-U Sound Adriana Sherwooda, jinak též zvukař kapel African Head Charge a Asian Dub Foundation. Další CD Witness of our Time vyšlo /1999/ na německé značce African Dance Records, opět ve zvukové režii Louise Becketta. Albu předcházelo vydání EP Global Fusion Remixes na vinylu. V roce 2000 pak vystupují mimo jiné na jednom z nejprestižnějších festivalú ve světě v dánském Roskilde
Hypnotix jsou známí především jako skvělá koncertní kapela, což dokázali svými koncerty u nás i v cizině. Zúčastnili se četných world music, reggae i alternativních festivalú, kde vystupovali po boku největších hvězd tohoto žánru. V prúběhu roku odehráli množství koncertú po celé Evropě, především v Německu a Holandsku. Poté kapela natáči v roce 2001 Kumah, na které se nachází hitovka Waato Sitah a své první remixové CD Remax. Během léta 2002 hojně vystupují i u nás na festivalech jako Creamfields, United Coloures of Ostrava, Music Beats for Local Nazi apod.

Mohsin Mortaba vocal
Strictly Orange vocal
Milada Ditrichová percussion, conga, bonga, tabla etc.
Michal Ditrich bass
Přemysl Urban keys and samples
Petr Pokorný guitar, programming

Kompletní diskografii a info o Hypnotix najdete na jejich domovské stránce www.hypnotix.cz

NOVÉ ALBUM S NÁZVEM „BAGUA“ PRÁVě VYCHÁZÍ U XRECORDS.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*