Smartdrugs : činnos CNS – 1.čas – Anatómia

Anglicko-latinské názvy nás nemusia plies. Na obrázku dole vidíme Stem (mozgový kmeň) – začiatok predåženej miechy a Cerebellum (mozoček, tiež malý mozog). Ďalej tu máme laloky (lobes), a to Frontal Lobe (predný lalok), Parietal Lobe (temenný lalok), Occipital Lobe (záhlavný lalok) a Temporal Lobe (sluchový lalok v oblasti pod predným lalokom).

Na Ďalšom obrázku je dobre rozkreslená ľavá hemisféra mozgu. Zároveň sú v zátvorkách vysvetlené základné oblasti mozgu. Pre naše účely toto vysvetlenie takmer postačuje.
Evolučne najstaršie časti mozgu nájdeme na jeho spodine. Už spomínaný mozoček sa stará o udržiavanie rovnováhy (najrýchlejšie je ovplyvniteľný alkoholom). Omnoho dôleži-tejší je mozgový kmeň (začiatok predåženej miechy). Je zodpovedný za riadenie základ-ných fyziologické funkcií organizmu – dýchania, tlkotu srdca (srdce na ňom ale dokáže pracova dos nezávisle); patria sem aj reflexy kýchania, prehåtania či reflex udržiavania základnej frekvencie mozgu – reflex bdenia (pre nás bude zaujímavý neskôr).

Oblas mozgu rozpoznávajúca čuch je u človeka relatívne malá. Je umiestnená na spod-nej časti čelového laloku. U zvierat (napríklad u psov) zaberá veľkú čas mozgu, u človeka nie je až tak veľmi dôležitá, preto môže táto oblas mozgu plni iné úlohy. Niekde v oblas-ti medzi uchom a okom sa nachádza oblas pre ovládanie motoriky reči. Priamo v sluchovej (temporálnej) oblasti nájdeme laloček zodpovedný za počutie. HneĎ blízko neho sa nachádza oblas zodpovedná za rozpoznávanie hovoreného. (Identifikuje počuté zvuky, filtruje ich a porovnáva ich so známymi zvukmi. Výsledok porovnávania je mimo-riadne dôležitý, pretože človeku umožňuje „znovuspozna“ základné zvuky na nevedomej úrovni – a napríklad v prípade predpokladaného nebezpečenstva dokáže prebra človeka zo spánku – prepojeniami na hypotalamus a mozgový kmeň.)

Nad touto obasou sa nachádza čas mozgu slúžiaca na rozpoznávanie jazyka – teda už nie iba na rozpoznávanie, čo sa hovorí, ale aj na porozumenie, čo slová znamenajú. Táto oblas je prepojená na čas mozgu zodpovednú za intelektuálne a emocionálne funkcie, ktorá sa nachádza za čuchovým lalokom, a na nadčelnú čas zodpovednú za súdnos, pre-zieravos a pocit dobrovoľnosti toho, čo vykonávame. (Poruchy tejto časti vedú k submi-sívnosti, kedy človek ľahko podlieha iným alebo k nadpriemernému presadzovaniu seba – k dominancii. Je to teda „ja“ oblas. Je to oblas vedomia – uvedomovania si, že ja som. Jej aktivácia je dvojnásobná. Prvá výrazná aktivácia nastane v prvých rokoch života, kedy diea prestáva hovori „Petrík ide von,“ ale začína používa prvú osobu: „Idem von.“ Dru-há aktivácia nastáva v období puberty a slúži na odtrhnutie sa dieaa od svojho rodiča za účelom založenia si vlastnej rodiny. Všetky tie smiešne veci, ktoré „adolescenti“ robia, sú teda výsledkom prehnanej aktivácie tejto domény).

Ostali nám tri základné časti, motorická (zodpovedá za ovládanie pohybu, nachádza sa takmer v centre temena), senzorická (vnímajúca boles a vnemy o stave vonkajšieho a vnútoreného prostredia) a záhlavná slúžiaca na rozpoznávanie základných obrazcov (trojuholníky, štvorčeky, bodky, úsečky) zosnímaných na očnej sietici. Trojrozmerný obraz sa skladá v centrálnej (tu neviditeľnej) oblasti.

V mozgu ešte existujú vnútorné časti (ako napríklad hypotalamus), a rôzne špecifiká prepojenia (ľavú stranu tela ovláda pravá hemisféra a naopak), pre účely našej prednášky to však nie je podstatné. Zaujímavá je pre nás existencia podporného (výživného) tkaniva ako aj rozdelenia mozgového nervového tkaniva na sivé (gray matter – povrchové aktívne) a biele (white matter – vnútorné podporné a prepojujúce mozgové tkanivo).

Text: www.smartdrugs.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*