M83 pozval ako predkapelu na svoje aktuálne turné Moby, skupina Anthonyho Gonzalesa vyzerá ako „tá Ďalšia veľká vec“ elektronickej a nezávislej scény. Krikor momentálne zohráva dôležitú úlohu na parížskej elektronickej scéne – produkuje remixy a originálne tracky pre rôzne vydavateľstvá. Jedným z najsolídnejších predstaviteľov novej francúzskej vlny je skupina Nôze, ahúne značky Circus Company. Štvrtým francúzom na Wilsonicu bude Double U, objav berlínskej značky Sonar Kollektiv.
Double U je Franck Rabeyrolle, momentálne parížsky hudobník a producent. V článkoch o ňom sa objavili výrazy ako hip folkhop, elektronický šansón, leftfield nostalgia. No produkoval aj nahrávku s hudbou určenou do športových áut…
Ako mládežník hral na gitaru a považoval sa za rockera, jeho hrdinami boli Sonic Youth, Sebadoh a Neil Young. V rodnom meste Montpellier si založil vlastný obchod s hudbou a celé dni trávil počúvaním prevažne jazzových a elektronických platní. Jeho obľúbencami sa stali Boards Of Canada, Company Flow, Joao Gilberto a DJ Shadow. V tejto dobe začal projekt Double U vo vlastnej spálni, vyzbrojenej Prophet 600 klávesmi, gitarou a MPCčkom. Pred dvoma rokmi sa presahoval do Paríža a na značke Mel vydal EP platňu Lonely Swings. Pre Superheights Institute nahral „kazetu“ s hudbou určenou do športových áut. Možno práve túto nahrávku zaslal do vydavateľstva Sonar Kollektiv a chlapci z Jazzanovy mu ihneĎ ponúkli zmluvu. Sonar Kollektiv opisujú svoje pocity takto: „ChoĎte žúrova niekam až do rána, po ceste domov si pustite Double U a vychutnajte si východ slnka. Veľakrát sme to testovali – srdečne odporúčame!“ Double U debutoval minulý rok albumom Life Behind The Window. Jeho „opisom“ mal problém nejeden recenzent – v článkoch sa objavili výrazy ako hip folkhop, krása, ktorá bolí, elektronický šansón, leftfield nostalgia. Sám autor hovorí o sebe takto: „Teraz sa koncentrujem na živé hranie. Koncert je viac atmosférický a viac akustický ako album. Svoju hudbu neviem presne kvalifikova ani ja – je to folk aj pop, ale aj hiphop a elektronika. V každom prípade by som bol šastný, keby oslovila vaše duše, predovšetkým tie snívajúce a milujúce.“
Krikor Kouchian prvýkrát vyskúšal sampler v roku 1995. Jeho prvou produkciou bolo remixovanie elektronického jazzmana Frédérica Galliana z F Communications, dostal sa k nemu vĎaka tomu, že verejne obľubuje funkovú hudbu a basovú gitaru (strávil jeden rok zdokonaľovaním svojich zručností na Bass Institute of Technology v Los Angeles). V roku 1997 sa usadil v Paríži, založil „groovy“ značku Root Down (vydal aj slávny remix Sergea Gainsbourga Love on the Beat a stal sa rezidentným DJom parties Paradise Massage v prestížnom Rex Clube a Série Limitée v Nouveau Casino (spolu s Christophom Lemairom). Rovnako zapôsobil svojím laptopom a živými bicími, okorenenými divným hrmotom a bláznivými zvukmi všetkých druhov. Na parížskej elektronickej scéne Krikor momentálne zohráva dôležitú úlohu. Produkuje remixy a originálne tracky pre rôzne vydavateľstvá. Sólové EP na značke Karat, niekoľko remixov Minimal Compact alebo Octet na značkách Crammed a Diamondtraxx, originál a remix Ark na Battle a kopec iných maxáčov. Krikor zapôsobil aj s jeho schopnosou hra úspešne s kontradikciou: z groovy houseu do funky techna, z elektra do booty bass. Inšpiruje sa aj scénou minimal techna. Jeho eklektizmus ho bezpochyby vedie k úspechu. Príbeh progresívneho Francúza, samozrejme, pokračuje – vydáva na značke Tigersushi, remixuje Safety Scissors, Benjamina Morandeaua alebo Chloé a pripravuje novú EP platňu pre Karat.
Aj v Paríži môžete nájs nekomplikovanú, ale nie zanedbanú skupinu talentov, ktorá je schopná množi emocionálne výbušnú hudbu tak v malých kluboch, ako aj na veľkých festivaloch. Jedným z najsolídnejších predstaviteľov novej francúzskej vlny je skupina Nôze, ahúne značky Circus Company. Produkcia kvarteta je intuitívne, hravé techno, veľmi blízko k voľnej inštrumentácii jazzu. Freak (šéf Nôze a zakladateľ Circus Company) je obklopený prvotriednymi hudobníkmi pochádzajúcimi z jazzovej scény. Jeho eklektizmus ho bezpochyby vedie k úspechu a k Ďalším zaujímavým produkciám. Nôze sú momentálne na európskom jarnom turné ako ich predchodca Napoleon. S rozdielom, že Nicolas Sfintescu aka Freak nemusí vyhra žiaden boj s domorodcami – jednoducho preniká do orgánov, balansujúc na hranici medzi jazzom a elektronikou. Je to výprava za slobodou – v live vystúpeniach rozšíril svoje obzory tak v akustickej, ako aj v elektronickej zložke.
M83 sa v širšom povedomí presadili v roku 2003 svojím druhým albumom vydaným na značke Gooom. Hymnické, ale optimistické pesničky z albumu Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts, ľahkou nohou a romantickým srdcom kráčajúce po stopách Can, Mogwai a Air, sa ihneĎ stali obľúbenými na alternatívnej aj elektronickej scéne. V NME sa o nich písalo takto: „Francúzi M83 sú pod úplnou kontrolou technológií súčasnej doby a usilujú sa tvori nadčasové melódie, ktoré vyžarujú univerzálne emócie. Žánrovo sa ich tvorba pohybuje niekde medzi elektronikou, popom a ambientom. Skupina dáva „mašinkám“ ľudský rozmer prostredníctvom dopåňania mysteriózneho a nevinného charakteru ako zrkadlo osobností jej protagonistu Anthonyho Gonzalesa.“ Na Wilsonic prichádzajú v správnom čase, po vydaní albumu Before The Dawn Heals Us. Aj keĎ niektoré kritiky sa snažia M83 prirovnáva k Boards of Canada, My Bloody Valentine, Tangerine Dream alebo Sigur Ros, ich hudobný profil jednoznačne smeruje do budúcnosti. Potvrdilo sa to aj po odchode Nicolasa zo skupiny – Anthony Gonzales sa ukázal nielen ako producent hudobných nálad a pocitov, ale aj ako detailami posadnutý skladateľ dramatických, elektroakustických sci-fi piesní. Tretí, pre M83 všetky dvere otvárajúci album Before The Dawn Heal Us, vyšiel tento rok opä na značke Gooom, o celosvetovú distribúciu sa starajú Mute Records, vydávajúce Depeche Mode, Mobyho aj Nicka Cavea. Na Wilsonicu sa M83 predstavia ako štvorčlenná live skupina na čele s Anthonym Gonzalesom.
Wilsonic (10.+11.06:BRATISLAVA:PKO+HRAD) je hudobný festival, ktorý robí každoročne Bratislavu na pár dní modernejšou. Uvoľnenou formou prezentuje široké spektrum súčasnej muziky, od inteligentného popu cez hiphop, downtempo, electro a nujazz až po obskúrne elektronické experimenty. Charakteristickou devízou festivalu je ojedinelý stret troch svetov: koncertného, klubového a sveta tanečných parties. Svojim unikátnym zameraním na kvalitu a originalitu je Wilsonic jediným podujatím svojho druhu v strednej a východnej Európe.
Permanentka na celý Wilsonic stojí 750 korún v predpredaji a 850 korún na mieste.
Jednorazová vstupenka (buĎ na jeden večer do PKO alebo na hrad) stojí 450 korún v predpredaji a 550 korún na mieste.
Predpredaj na Wilsonic je v bratislavských predajniach Notape (Jakubovo nám. 13), Dr. Horák (Medená 19), Ticketportal (Aupark a Polus) a Eventim (Heydukova 17). Predpredaj permanentiek a vstupeniek nájdete aj na www.eventim.sk a www.ticketportal.sk.
Leave a Reply