Až v 30% žien od 20 do 40 rokov života má nízku hladinu testosterónu, čo je jeden z hlavných faktorov spôsobujúci sexuálnu apatiu. Podľa Susan Davisovej, vedúcej zdravotného programu pre ženy pri univerzite Monash, malo použitie spreju na vzorke žien veľký úspech. Všetky trpeli nízkou úrovňou libida, ktoré sa im na konci šestnástýždňového testovacieho obdobia výrazne zvýšilo. Davisová komentovala novinku v štádiu testovania nasledovne: „Nejde o afrodiziakum, nepodnecuje ženy, aby mali viac sexuálnych stykov ako doteraz. Ide iba o to, aby si sex jednoducho viac užili. Jediným zaznamenaným vedľajším účinkom je zvýšenie rastu ochlpenia“, nezabudla zdôrazni na záver.
Táto správa nebola pre mňa obzvláš zaujímavá, testosterón predsa užívajú mnohé „moderné“ ženy a to už pekných pár rokov. Avšak keĎ som spomenul v spoločnosti informácie o užívaní testosterónu ženami, nikto nič nevedel. Dokonca som sa stal terčom posmechu s vysvetlením, že testostreón je rýdzo mužský hormón, nemá so ženami nič spoločné a mám to v hlave mierne popletené.
Po rozhovore s odborníkom v tejto oblasti(ktorý nechce by menovaný) som sa rozhodol prinies pár informacií z tejto zaujímavej oblasti.
Testosterón je označovaný za mužský pohlavný hormón, ktorý sa vytvára u mužov v semenníkoch. O jeho účinkoch na mužov je zbytočné hovori, sú všeobecne známe. Zaujímavosou je fakt, že u žien sa v menších množstvách tvorí vo vaječníkoch a v nadobličkách. Výskumy poukazujú na to, že ženy s väčšou prirodzenou hladinou testostrónu v krvi sú v živote úspešnejšie, súaživešie a ambícioznejšie. Po štyridsiatke u žien hladina testosterónu klesá, a zvyknú sa prejavova prvé ažkosti. Osvedčila sa liečba podávaním testosterónu u žien v menopauze, hlavne u žien s odstránenými vaječníkmi či u žien zo zníženým libidom.
Medzi mladými ženami, ktoré majú privlastok akčné (karieristky, podnikateľky a manažerky) sa v Amerike a v západných krajinách Európy rozmohlo v poslednej dobe užívanie mužských hormónov. Vychádzajú z poznatkov, že muž, ktorý ma veľa testosterónu je priebojný, plný energie, vitálnosti, sily a má zvýšené libido. Ženy, ktoré ho vyskúšali zistili, že tieto účinky sa prejavili aj na nich a to hneĎ s dvojnásobnou účinosou. Mnohé sú tak uchvátené účinkom, že si nevšímajú negatívne stránky užívania. Nie sú len agresívnejšie, ale zvyšuje sa u nich rast ochlpenia, dokonca može nasta postupné zhrubnutie hlasu. Najhoršie je, ak úžíva testosteron budúca mamička, ktorá čaká diea ženského pohlavia. Je veľmi veľká šanca, že diea bude ma veľa čŕt ako chlapec.
čo na to odborník?
Otázka: Funguje zvýšenie libida podavaním testosterónu u každej ženy?
OdpoveĎ: Nie. Podávanie testosterónu ženám na zvýšenie sexuálnej žiadostivosti sa osvedčilo predovšetkým u žien nad štyridsa rokov života. Aj to nie u každej. V našej lekárskej praxi sa kôli zvýšeniu sexuálnej žiadosti testosterón ženám nepredpisuje. I keĎ… nie vždy je to tak.
Otázka: čo si myslíš o užívaní testosterónu mladými ženami, tak od dvadsa do tridsa rokov pre zvýšenie chuti na sex?
OdpoveĎ: Je to hlúpos. Osobne zastávam názor, že chorobu netreba lieči liekmi, ale treba nájs čo ju spôsobuje a to odstráni.
Otázka: Zníženú chu na sex označuješ za chorobu?
OdpoveĎ: To bolo povedané obrazne. Je nesprávne si dáva len tak benevolentne testosterón, treba navštívi lekára, ktorý určí v čom je problém a navrhne najlepšie riešenie. Väčšinou je sexuálna nechu a averzia psychyckého pôvodu. U niektorých ženách môže by spôsobená napríklad antikoncepciou.
Otázka: Antikoncepcia spôsobuje nechu k sexu?
OdpoveĎ: Nie vždy je to tak. Stretol som sa s tým, že prišla ku mne pacientka, ktorá mala problém s nechuou na sex. Brala antikoncepciu s ktorou iné ženy nemali problém. Od istého času proste postupne úplne stratila chu na svojho partnera i keĎ ho veľmi lúbila. Bol som presvedčený, že ju jej partner nepriahuje a chodí sa ku mne iba vyrozpráva. Po vysadení antikoncepcie sa jej chu na partnera i sex vrátila…
Otázka: Vrátme sa spä k testosterónu. O testosteróne sa hovorí, že je škodlivý vo väčších množstvách. Je aj iná možnos ako užívanie testesterónu ženami?
OdpoveĎ: Namiesto testosterónu sa používa DHEA (dehydroepiandrosterón), ktorý je prekurzorom testosterónu a dalších hormónov. Avšak DHEA rovnako ako testosterón má v nadmernom množstve negatívne vlastnosti a môže zvyšova možnos vzniku rakoviny. Napríklad podľa výskumov, obrovské dávky DHEA podávané dlhodobo laboratórnym zvieratám prispeli v niektorých prípadoch k rakovine pečene. Musím zdôrazni jednu vec, novšie štúdie práve Davisovej, ktorú si spomenul, hovoria, že ženy so sníženou chuou na sex majú nízku hladinu DHEA v krvi.
Otázka: Aké sú formy testosterónu či DHEA, ktoré môže žena získa?
OdpoveĎ: Testosterón je dostupný vo forme tabliet, injekcií, gelu, naplastí a implantatov. Z toho je u nás bežne dostupná len injekčná a tabletová podoba. DHEA sa predáva v zahraničí bežne, vo forme tabliet.
Otázka: A kde je možné u nás kúpi testosterón?
OdpoveĎ: Haha, legálne alebo podpultovo? Legálne iba na recept a podpultovo v každej druhej posilovni. Opakujem, akékoľvek užívanie hormónov je nebezpečné bez dohľadu lekára. Budem už musie is….
Text: www.smartdrugs.sk
Leave a Reply