REVOLUCIONÁř JAMES RUSKIN

Spolumajitel legendárního labelu Blueprint a jak sám tvrdí kmenový tvúrce na neméně dúležitém labelu Tresor,patří mezi klíčové postavy a legendy techna. Výborné výkony předvedl na místech jako House of God (Birmingham), The Liquid Rooms (Tokyo) a hrál i v městě, které je kolébkou techna Detroitu. Jako DJ je známý dynamickým zpúsobem mixování a jeho techno tracky hrají lidé jako Jeff Mills, Surgeon, Claude Young,Fumiya Tanaka, Steve Bicknell a koneckoncú nenajde se techno DJs, který by nikdy nehrál nic od Ruskina.

Vyrústal v Londýně a New Miltonu, kde jako velmi mladý, ovlivněný radio show Tima Westwooda, poslouchal hip-hop. Když se house začal hrát v klubech Jamese tento nový hudební styl úplně pohltil. Definitivně mu do života vstoupilo techno cestou Gravitational Slingshot z Motor City Sonic Shockwave. Inspirovaný tímto novým soundem se začal věnovat DJingu a nedlouho po té začal hrát po klubech. Společně se svým kamarádem Richardem Polsonem, přesídlily v roce 1994 do Londýna, kde začaly budovat nové studio. Vědomy si rozvoje svého vlastního zvuku, vydaly u Guilty Records pod názvem Void svoje první EP &quotShock Treatment”.

V květnu 1996 získaly dostatečné sebevědomý k založení, dnes legendárního labelu Blueprint records (www.blueprintrecords.co.uk), který si časem vybudoval obdiv a respekt. Vydaly na něm první počin &quotFirst Contact” jako Outline (BP001). U Blueprintu tehdy začíná vzdávat své desky Oliver Ho(&quotThe Gathering” BP002, &quotCosmetics” BP006), které jenom upevňují kvalitu Blueprintu. Spolupráce Olivera s Jamesem &quotzplodila” EP s názvem Divide Part Two / Tides (BP015). Co lze očekávat od dvou techno mágú na jedné desce? Jedině nekompromisní kvalitu!
Opravdu výrazným výkřikem Ruskina směrem k světu bylo debutové album Further Design (BPLP1),které vyšlo 20. července 1998 a ukázalo, že Ruskin patří mezi tahouny Britské a určitě i světové techno scény
Druhé album s názvem &quotPiont 2″ vydané na již zmiňovaném berlínském Tresoru (TRES 145) je dozajista tím nejlepším, co se dá od Jamese slyšet! Mistrovsky vypracované album o 10ti tracích je opravdu lahúdkou.
V roce 2001, se opět pod křídly Německého Tresoru objevuje v pořadí třetí LP &quotInto submition”. Vydání tohoto alba bylo vydavatelstvím avizováno hodně dopředu a to masivní promotion. Oproti &quotPoint 2″ je album celkově hlubší a spíš připomíná debutové LP &quotFurther Design”. V soundu se toho moc nezměnilo, všechny nástroje jsou standartní a postupy, taky nijak zvl᚝ nevybočují z normálu předešlých EP. Nenechte se ale zmýlit, i tak je to pořád báječné taneční techno album se vším všudy.
Nelze opomenout label Coda, kde James dává šanci novým tvářím, kamarádúm a je zvukově celkově otevřenějším. Kromě samotného majitele, James Ruskina, múžeme vypíchnout tvúrce jako Mark Broom, Oscar Mulero, 65D Mavericks, Hiroaki Iizuka, Go Hiyama a další.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*