Program Literárneho stanu Martinus

Pohoda Festival 11.—13. 7. ’24 Trenčín Airport


Program Literárneho stanu Martinus
Pozrite sa, aký nadupaný program vás tento rok čaká v Literárnom stane Martinus. Čakajú vás dva dni kvalitného čítania a mimoriadnych hostí. V piatok sa môžete tešiť napríklad na laureáta taiwanských cien Salizana Takisvilainana, čerstvého držiteľa ceny Magnesia Litera za prózu Mareka Torčíka, Ivana štrpku s Robom Rothom alebo aj na LiteRaptúru s Dušanom Vlkom, Boy Wonderom a ďalšími. V sobotu privítame oceňovaného autora Ḥassana Blāsima, nebude chýbať obľúbený Martinus kvíz, reportér Tomáš Forró ale napríklad aj SLAM POETRY.PIATOK:

09:00-10:00
Ivan and only Štrpka
Príďte s nami osláviť osemdesiate narodeniny barda slovenskej literatúry, Ivana Štrpku. Okrem neho samotného vystúpi aj jeho hlas – Robo Roth s prierezom toho najlepšieho z jeho textárskej, básnickej aj prozaickej tvorby.

10:15-11:15
Literárny cirkus KK Bagalu: POVIEDKA 2024
Vyhodnotenie 28. ročníka súťaže Poviedka, na ktorom porota – Karol D. Horváth (predseda poroty), Vanda Rozenbergová, Radovan Potočár, Barbora Hrínová, Balla, Soňa Uriková – predstaví víťazné texty a ich autorov či autorky. Víťazné poviedky číta Jana Oľhová. Moderuje Koloman Kertész Bagala.

11:30-12:30
Ako naučiť deti čítať?
Čitateľské sebavedomie slovenských detí patrí medzi najnižšie z krajín EÚ. Ani tých kníh doma (a dokonca ani v školách) nie je až tak veľa, ako by sa zdalo. Ako môžu rodičia a učitelia pomôcť deťom zaľúbiť sa do kníh? Ako ich naučiť čítať a zároveň naučiť knihy vyhľadávať a užívať si ich? A čo s tým povinným čítaním? Na tieto a ďalšie otázky bude hľadať odpovede Viki Marcinová z Krajiny čitateľov, Katka Koščová, Paľo Hric z Cesty von a finalista ceny Učiteľ roka.

12:45-13:45
Marek Torčík: O dôležitosti spomienok
Čerstvý držiteľ ceny Magnesia Litera za prózu Marek Torčík svojím prozaickým debutom Rozložís paměť vzbudil záujem nielen vo svojej domovskej krajine, ale aj u nás. Fanúšikom slovenskej literatúry je však známy už zo súťaže Básne, kde sa v rokoch 2018 a 2020 stal jedným z desiatky finalistov. Rozprávať sa s ním bude slovenský autor Marek Hudec.

15:15-16:15
Salizan Takisvilainan a príbehy horských nosičov Taiwanu
Takisvilainan je laureátom asi všetkých taiwanských literárnych cien, aké existujú. Pochádza z najväčšieho domorodého taiwanského etnika Bunun, ktoré historicky žilo v horách a venovalo sa okrem iného práci horských nosičov. Sám autor sa pri práci na knihe ako horský vodca zamestnal, aby zozbieral príbehy svojho etnika priamo v teréne. Podujatie, ktoré je súčasťou Mesiaca autorského čítania, moderuje Marek Hudec.

17:45-18:45
Juvenílie Dana Majlinga a Sone Urikovej
O čom písali hviezdy slovenskej literatúry predtým, než dospeli a zožali slávu? Kým sa Dano hral sa na Troch pátračov a v rodnej vieske zosobňoval detektíva, Soňa požmurovala po dedinských chlapcoch a zlomené srdiečko si liečila útekom do fantasy svetov. V sprievode komika Jakuba Lužinu vás obaja prevedú svojimi literárnymi vykopávkami.

20:15-21:15
LiteRAPtúra
Drž hudbu – pusť hubu! V Literárnom stane sa bez beatov a bez servítky predstavia aj špičky slovenského a českého rapu – Dušan Vlk, Dan (P/\ST), Boy Wonder, Ivan Kostra a šedá eminencia českého beatboxu Strýček Nicholas.

22:45-23:45
BEST OF FEST ANČA
Best of Fest Anča 2023: Najlepšie animované filmy 2023 predstavuje kolekciu najlepších súčasných krátkych filmov, ktoré nikde inde neuvidíš. Organizátori festivalu Fest Anča pripravili pásmo filmov s cieľom priniesť nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky zo sveta animácie.

SOBOTA:

09:00-10:00
Martinus kvíz
Horor na Pohode! Ak si sa vždy chcel ocitnúť v príbehoch H. P. Lovecrafta, Stephena Kinga alebo Anne Riceovej, náš hororový kvíz ti to umožní. Moderuje: Juraj Šlesar.

10:15-11:15
Skupinová terapia: psychológ Ján Hrustič – Umenie blízkosti
Psychológ Ján Hrustič hovorí, že osamelosť je, keď sme vedľa seba, ale každý vo svojom svete. Čo spôsobuje, že sa vo vzťahu cítime osamelo? Čo robiť, ak sa zo vzťahu vytratila intimita? Príďte k nám na Skupinovú terapiu, v ktorej sa spolu s moderátorkou a novinárkou Janou Močkovou dozviete o rôznych problémoch, ktorým čelia blízke vzťahy, ale aj konkrétnych technikách zameraných na navrátenie pocitu naplnenia, intimity, blízkosti a zároveň slobody.

11:30-12:30
Anasoft Litera 2024
V diskusii s finalistami Anasoft Litera 2024, Miroslavou Kuľkovou, Ivanou Gibovou, Richardom Pupalom a Lukášom Cabalom spoznáte výrazné hlasy novších aj etablovaných autorov a autoriek domácej scény. Ich nominovanými dielami vás bude sprevádzať Zuzana Bujačková.

12:45-13:45
Postsedliaci Juraja Buzalku
Juraj Buzalka sa na Slovákov pozerá nemilosrdne, vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe i naše utkvelé predstavy o fungovaní sveta. Kľúčové udalosti slovenských dejín aj súčasného života glosuje s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom. Rudi Rus sa ho pýta: Kto sú to tí postsedliaci? A čo s nimi?

15:15-16:15
Tomáš Forró: Spev sirén
Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Vo svojej novinke z dielne vydavateľstva Absynt Spev sirén popisuje cestu do srdca vojny, ktorú v Ukrajine rozpútalo Rusko, a ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto agresie. Ukážku z jeho knihy prečíta Richard Stanke.

17:45-18:45
Iracký mesiáš Ḥassana Blāsima
Ḥassan Blāsim sa narodil v Iraku, kde študoval na Akadémii filmových umení. Potom ako bol niekoľkokrát uväznený, mu v roku 1998 jeho profesori poradili, aby odišiel z Bagdadu. Jeho poviedkový debut Blázon z Námestia slobody (v preklade BRAK, 2018) bol v roku 2010 navrhnutý na ocenenie Independent Foreign Fiction Prize. Dielo Hassana Blásima je preložené do dvadsiatich jazykov napriek tomu, že v niektorých arabských krajinách je zakázaným autorom. Tento rok vyšiel slovenský preklad jeho ďalšej knihy, Iracký Mesiáš, s ktorou ako prvý arabský autor získal cenu Independent Foreign Fiction Prize. Rozprávať sa s nim bude vydavateľ František Malík.

20:15-21:15
SLAM POETRY SK/CZ
Súťažný žáner performatívnej poézie, v ktorom sa môže človek naplno prejaviť akýmkoľvek spôsobom. Pravidlá sú len dve – autorský text a žiadny kostým. Príďte sa pozrieť na špičky česko-slovenskej slamovej scény a rozhodnite, kto sa stane víťazom večera. Performeri: Tukan (CZ), Ryška Riot (CZ), Bedňa (mistr SR 2022), Freya (SR), Arejko (SR). Moderuje Anatol Svahilec.

22:45-23:45
BEST OF AZYL
Festival krátkeho filmu AZYL SHORTS prináša na Pohodu svoju hodinovú best of-ku, prehliadku 1-minútových, 5-minútových filmov a videoklipov z celého sveta prihlásených do medzinárodnej súťaže. Výberku zostavila medzinárodná porota tvorená filmovými profesionálmi, ktorá vyberala spomedzi stoviek krátkych filmov. Výsledné pásmo je žánrovo i formálne pestrým výberom, ktorý prináša svojim divákom neobyčajný audiovizuálny zážitok. Príď si vychutnať filmové jednohubky!


LÍSTKY NA POHODU https://shop.pohodafestival.sk/sk/listky-2024?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=program_literarneho_stanu_martinus_programme_of_the_martinus_literature_tent&utm_term=2024-06-10

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*