Profil:Aquasky

Aquasky – Brent Newitt / Sonix, Incident, Passenger

Brent bol počas jeho teenegerských školských čias známy ako Brent Goose, outsider s vačkami plných fixiek, ktorými tágoval všetko čo mu prišlo pod ruku. V tejto graffiáckej komunite sa dostal k hip-hopu. Neskôr so svojím nástupom na umeleckú školu začal viac počúva inštrumentálnu podobu triphopu a rapu a začal chodi do jazzových klubov. V druhom ročníku stretáva Dave Walaca, o ktorom sa neskôr od svojej mamy dozvedá, že sa spolu hrávali už ako deti na pieskovisku a teraz sa opä stretávajú aby to skúsili s hudbou. Toto sa udialo pred trip-hopovým boomom v Anglicku, ktorého výsledkom pre Brenta aka Jazziac bolo jeho debutové album Sunflower vydané pod značkou Black on Black rec. V tom čase pracoval Dave na drum and bassových projektoch s Kieronom. Brent si vypočul veci, na ktorých robil Dave s Kieronom a Kieron veci od Dava a Brenta a zistili, že sa im to páči, stretli sa a začali spolupracova a vznikajú prvé veci pod názvom tria Aquasky.

Ich prvý singel „Dezires/Images“, bol vydaný len o tri mesice neskôr a vzápätí sa o jeho remix postaral dj Krust. Mená ako Fabio či LTJ Bukem, si toto trio ihneĎ obľúbili, vĎaka čomu sa ich tracky stali známymi v klube Speed. Sám Brent hovorí, že ako šiel prvý krát dolu schodmi v klube, prvé čo počul bol ich track „Desire“, keĎ za mixpultom stál LTJ Bukem.

Druhý singel „Kauna/Tranquillity“ vyšiel začiatkom roku 1996 a opä bol onedlho zremixovný, tentokrá vĎaka dj Big Bud. Nasledoval singel so zvláštnym menom „Cosmic Glue/Nylon Roadster“, ktorý už skoro tradične, sa dočkal remixu tentokrát od Total Science. Oba tieto single zožali obrovské úspechy nielen u dj-ov ale aj v médiách, čo určite prispelo k tomu, že o nich začali ma záujem okrem promotérov aj Ďalšie väčšie či menšie labely.

Popri tejto tímovej spolupráci sa chalani nezabúdali venova aj svojim vlastným projektom. Brent a Kieron sa dali dokopy s producentom Ben McColl aby vznikol projekt „Skin Divers“, v spolupráci s labelmi R&R a All Good Vinyl.

V tom čase sa zas Dave venoval svojmu „Expressions Part 1 a 2 “, o ktorých remix sa postaral Tango pre label Moving Shadow. Ďalším releasom pre label All Good Vynil bol track „Future Realities“.
O remixy týchto troch mladíkov sa postarali aj mená ako Galliano, EBTG, Sneaker Pimps, The Runaways či Ďalší.

V lete roku 1997 sa dočkali prvého väčšieho úspechu keĎ podpísali zmluvu dohodu s labelom „Polydor“. Prvým dielm tejto spolupráce bolo EP „Orange Dust“ vychádzjúce koncom roka 1997, na ktorom hosovalaj známy talent rapper Big Shug z Gangstarr. Bol to jednoznačný úspech pre vplyv hip-hopu do drum and bassu. Následne sa o dva remixy postarali The Spirit a Total Science.

Posledným releasom v spolupráci s týmto labelom bol „Strategy/Vortex“ vydaný v decembri 1997.

Po nenaplnení ich predstáv o splupráci sa vracajú k Moving Shadow, kde vydávajú v marci 1999 svoje druhé LP „Bodyshock“ a následne presne o rok neskôr tretie LP „Aftershock“.

Opä tu nechýbajú remixy od London Electricity, Roba Playforda či Adama Freelanda z originálov z LP Bodyshock. Práve s Adamo Freelandom si zaexperimentovali so štýlom nazývaným ako nuskool breaks. Tento ich energický breakbeat sa prejavil v ich štvrtom LP „Beat the System“, na značke „Botchit Breaks“ z roku 2002, na ktorom spolupracovali s Ragga Twins.

Od vydania tohto LP sa Aquasky sústreĎujú na ich dva drum and bassové labely „Sonix“ a „Incident“, na ktorých vydávali talenty ako dj Trace, Calibre, Accidental Heroes, Bassline Smith, Stratus a Tech Itch. Taktiež vzniká pod ich vedením aj tretí label „Passanger“ zameraný najmä na nu-skool / break-step štýl a produkovali talenty ako Backdraft, Infekto, Autobots a Freestylers.
A aby sa nepovedalo, že zaháľajú, stihli vyda ich piate LP „Under an alias“, rok 2002.

A práve teraz Aquasky potvrdzujú svoju dlhoročnú spoluprácu s Moving Shadow nahraním ich druhého „Aquasky vs Masterblaster“ v poradí ich šieste LP „Stayfresh“, ktoré vychádza na ich labeli „Shadow Cryptic“.

Aquasky vs Masterblaster boli v myšlienakch Moving Shadow už dlhšiu dobu, špeciálne od búrky, ktorá sa rozpútala minulý rok ich remixom skladby „Lords of the Null lines – Voodoo Magic“. Ich prvým releasom na labeli „Shadow Cryptic“ s prvkami old skoolu bol „Shadow Breaks / Planet Earth“. Nadšeným potleskom a uznaním od médií a dosiahnutím „No2“ v rebríčku dj-skeho magazínu „Beats & Breaks, crew prehlásila o skladbe „Shadow Breaks, že je tým najlepším čo doteraz v zlámaných beatoch urobili. Postarali sa o to aj mená ako Tazo, The Freestylers, Plum Djs a Way Out Wes`s Jody Wisternoff..

„Stayfresh“ berú chalani seriózne, niečo ako obrat po ich 8 ročnej spolupráci, po ich šiestom albume, kde každý jeden bol jedinečný a iný ako ten predchádzajúci a po vydaní viac než 100 12“ singlov pre množstvo rôznych labelov.

Prostredníctvom tohto albumu sa pozerajú na scénu pod vplyvom rôznych elementov scény, ktoré sú v spojení s breakbeatom. V albume nájdete 10 skladieb od „tech“ štýlu Rennieho Pilgrima cez „party jam“ štýl Krafty Kutsa až po „dubby vibes“ Freqa Nastyho. K počutiu je tu MC Daddy Freddy, a nezabudnuteľní Ragga Twins.

Diskografiu tohto tria nájdete na www.aquasky.co.uk. Taktiež tam nájdete aj ich mixy či radio show, z ktorých záznamy sú taktiež k dispozícii na stiahnutie.

Profil: Djiabliq

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*