Profil: DJ DSL

Hip hop je výmysel americký. Už je to síce dlhá doba od kedy sa tomuto štýlu začalo dari globálne, ale predsa len je stále rozdiel by úspešným hip hop umelcom v USA a napríklad v Rakúsku. Ak sa budeme pozera na hmotné statky aké takýto úspech prináša američanovi a aké rakúšanovi, tak potom môžeme v kľude tento rozdiel označi za priepastný.

Ak sa na celú vec pozrieme po stránke hudobnej … tak porovnávanie týchto dvoch svetov už bude ma pramalý význam a rozdiel bude ešte viac priepastnejší. Okrem základnej rytmickej štruktúry totiž už viac spoločných bodov nenájdete. Dôvod je veľmi jednoduchý a pritom celkom zásadný. Ak chcel tento štýl ži a preži na starom kontinente, musel si nájs celkom iný spôsob komunikácie s publikom než vo svojej domovine.

Do akej podoby asi tak môže zmutova US-black -street –nois-culture v krajine ktorá dala svetu valčík ? A čo sa stane, ak mu prepadne chalan, ktorému sú hviezdne ambície tak vzdialené asi ako Eminemovi láska k Mobymu ? Tak priatelia, na známos sa dáva, že výsledkom mutácie je D- ako “DJ”, S- ako “super”, L- ako “leiwand”, čo je viedenský slang pre niečo výnimočné.

Stefan Biederman (DSL) je typ človeka, ktorý vám veľmi rýchlo a jasne vysvetlí prečo je lepšie trávi čas v kaviarni, než sa obažova životom hviezdy akéhokoľvek štýlu. A pravdepodobne aj bude vedie o čom hovorí. Len tak ,tak sa mu totiž pred časom podarilo nespadnú do hlbín komerčnej gebuziny. Jeho brat je autorom hitu “Edelweis”, ktorý pred rokmi obiehal vysoké miesta takmer všetkých európskych rebríčkov a Stefan mu s ním trošku pomáhal…a keĎ si nechcel celý život pripada ako Falco na dovolenke v Tirolsku asi mu ani nič iné nezostávalo.

Stefanov vzah s dvoma gramcami a mixákom sa začal už v polovici osemdesiatych rokov. Jeho dlhotrvajúca obývačková hip hop obsesia vyústila do víazstva v miestnom dmc-dj-competition. Po už spomínanej “Edelweis” epizóde sa dal dokopy s partičkou jemu podobných idealistov .Projekt „The Moreaus“ tvorili ľudia, ktorý o pár rokov vytvorili základ toho čomu sa dnes hovorí viedenská scéna: Peter Kruder, Rodney Hunter (majiteľ labelu Uptight) Sugar B (Dub Club) a samozrejme DSL. Po vydaní albumu však zoskupenie muselo pripusti že Rakúsko ešte nie je pripravené na ich muziku a DSL sa pokojne mohol vráti do svojej obľúbenej kaviarne. Toto obdobie však netrvalo dlho a DSL sa pred publikum vrátil ako čas „Swound Sound System“, čo bolo spojenie jeho atypického dj-štýlu a mc-ingu ala Sugar B. Ich vystúpenia sa za krátku dobu vo všetkých hudobných magazínoch začali označova ako „legendary“ a rešpektovaný nemecký časopis Spex prisúdil Stefanovi v roku 1995 titul „Best DJ“. Vzhľadom na jeho apatiu k medializácii svojej osoby to asi považoval za obrovskú tragédiu J.

KeĎ sa pred časom do Viedne chystal legendárny Dj Krush očakávania boli vysoké. To že jeho vystúpenie bolo odsunuté na vedľajšiu kolaj vĎaka vystúpeniu predskokana bolo pre veľkého majstra určite prekvapením. Nik z prítomných však jeho pocity nezdieľal. DSL bol v tom čase už legendou pre všetkých, ktorý už mali možnos vidie a poču jeho ruky v akcii. Stefan momentálne už tri roky žije v Hamburgu a za sebou má kopu remixov (Absolute Beginner, Peace Orchestra, Total Chaos, Komeit, Rocko Schamoni, etc ) a pred pár dňami mu na G-Stone vyšiel album.
čo poveda na záver ? Ak máte radi hip hop, humor a neuchopiteľnú „smookin atmosphere“ tak potom sa na jeho vystúpenie na Booomerangu môžete teši snáĎ i viac než na vaše kárované ponožky pod stromčekom !!!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*