Prečo by ste mali poznať Roland TB 303

Dnes je deň Rolandu TB 303. Túto mašinu použili vo svojich pesničkach napríklad Daft Punk, The Prodigy, Groove Armada, Josh Wink, ale aj Massive Attack, The KLF, či popová Aaliyah a Madonna. Bez 303 by nevznikol ani diskohit The Shannon – Let the music play a pod. Vďaka tomuto prístroju vzniklo hneď niekoľko hudobných žánrov ako napríklad Acidhouse, acid techno. Článok tiež odpovedá na otázky , či je basa z Donna Summer v pesničke I Feel Love robená a Imagination – Music and Lights robená na TB 303. Povieme si čo to o histórií. Plus si vypočujete najznámejšie hity robené touto mašinou…

Po článkoch o mašinkách Roland 808 a Roland 909 predstavujeme ďalší z legendárny synťák dielne Roland a to Roland TB 303. 30. marca sa koná deň 303 a osláviť ho teda môžeme spoločne. Už sme o ňom písali, keď vytvorili jeho lacnejšiu podobu v Behringeri.

Roland píše na svojej stránke, nikdy nebudeme vedieť, prečo zvuk 303 spôsobuje, že ľudia chcú tancovať, no nemožno poprieť jeho silu, vplyv a neochvejnú schopnosť rozbehnúť každú párty. Ale najskôr trochu histórie.

Všetko vzniklo v roku 1981 v japonskej Osake, kde mala sídlo firma Roland. Inžinier menom Tadao Kikumoto usilovne pracoval na novom produkte, ktorý bude sprevádzať automatický bubeník Roland TR-606. Kikumoto mal v pláne vyvinúť stroj, ktorý bude napodobovať zvuk elektrickej basovej gitary. Tieto dva stroje by sa prepojili a hrali v rovnakom tempe pomocou technológie DIN Sync. Predaj však nemal veľký úspech a po dvoch rokoch sa zastavil. Vyrobilo sa tak iba 10 000 kusov. Dôvod bol jednoduchý, zvuk synťáku neznel vierohodne. Vyzeralo to na koniec príbehu, ale potom sa stalo niečo úžasné.

Už v roku 1983 vznikol top pop hit Shannon – Let the music play, kde bol použitý práve tento nástroj a preto tak boril parkety po celom svete včetne Slovenska. V roku 1985 ho objavil DJ Pierre v Chicagu. Práve zháňal dostupnú mašinku do svojho štúdia pre projekt Phuture. Roland TB 303 mal zníženú cenu a tak ho kúpil a začal sa učiť s ním pracovať. Jeden loop sa mu zapáčil tak veľmi, že sa začal hrať s filtrami. Bolo to divné, ale zároveň tak cool, že nahral jam session na pásku a odniesol djovi Ronovi Hardymu z klubu Music Box club. Ten hral track 4 krát za noc a všetkým sa moc páčil. Vraj naňho nevedeli moc tancovať, ale na štvrtý pokus to dali. Odvtedy to volali Acid Track Rona Hardyho a vyšlo v roku 1987 na značke Trax Records pod názvom Acid Tracks a vytvorilo tak nový hudobný žáner acid house, ktorý neskôr zmutoval do mnohých iných.

Prelom nastal hlavne v tom, že house music bola dovtedy známa svojimi vokálmi. Avšak v acid house vokály úplne nahradil zvuk Roland TB 303. Po Chicagu sa tento zvuk uchytil v londýnskomklube Shoom, čo bola vlastne prerobená telocvičňa pre asi 300ľudí pod vedením Dannyho Ramplinga.

Potom to už išlo rýchlo a čo nevidieť sme sa dostali k tým najväčším hitom vytvoreným na tomto pristroji. Veľmi silný rok bol na nové hity rok 1995, kedy prišiel Daft Punk s hitom Da Funk, alebo The Prodigy s hitom Poison.

Pre tých viac minimalisticky naladených došiel Emmanuel Top s trackom Tone. Alebo Josh Wink zase s Higher state of conscioucness.

No vo svojom štúdiu majú dnes túto mašinku napríklad aj Aphex Twin, Richie Hawtin, Hardfloor. The Chemical Brothers, Moby, FatBoy Slim, Paul Van Dyk a mnoho ďalších… https://equipboard.com/items/roland-tb-303

V pop music sa však tiež 303 len tak hemžilo a použili ju napríklad v roku 1998 Madonna vo svojom hite Ray Of Light alebo Aaliyah v tracku ‘Try Again’ v roku 2002 a celý rad ďalších.

Zabudnúť nemôžeme ani na trip hop od Massive Attack – Protection.

A aj taká chill out klasika ako je track At The River od Groove Armada je postavená na basovej linke od Rolandu TB 303. Groove Armada v tracku vysamplovali track Old Cape Cod z roku 1957 od Patti Page. K vysamplovnému spevu pridali ešte trombón od Andy Cato. Počúvajte tu.

Rolandu TB303 sa nesprávne pripisuje aj hit Imagination s názvom Just an Illusion, avšak táto pesnička bola robená na jej predchodcovi Roland 202, čo samotní autori potvrdili.

Trochu otázna je aj Donna Summer a jej track I Feel Love, pretože ju prvý raz vydali ešte v roku 1977 a 303 vznikol až 4roky potom.

A čo sa deje okolo 303 dnes? Prečítajte si tu https://www.roland.com/global/promos/303day/

Pôvodná reklama na ROland TB303, ktorý bol stiahnutý z predaja.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*