Nájdete sa ?

Hudba zohrávala v oblečení vždy veľkú úlohu a inak tomu nie je ani dnes. Batikované tričká priniesla v minulosti obrovská vlna hipies, spájaná s hudobným festivalom Woodstock, či psychelickým rockom. Dnes sme svedkami niečoho obdobného v elektronickej hudbe.
Jej fanúšikovia sa svojím oblečením snažia da najavo svoje zaradenie do konkrétnej skupiny. Prečo do skupiny? Aj v rámci už aj tak dos ohraničeného žánru, ako je elektronická hudba totiž existuje hneĎ niekoľko subkultúr, či skupín, ktoré vyznávajú svoju podškatuľku elektronickej hudby a odráža sa to aj na ich zovňajšku – oblečení. Tieto akoby uniformy voláme dresscode a sú neoddeliteľnou súčasou dnešnej kultúry.

Pri elektronickej hudbe rozlišujeme štyri základné dresscode spojené s konkrétnou subkultúrou:

1, Technopunkeri
2, Smažky
3, Raperi
4, Tranceri

Technopunkeri sa radia medzi skupinu kočovníkov, ktorí cestujú po celej Európe /príp. svete/ a vozia si celý majetok vo svojej rozbitej dodávke. Živia sa pripravovaním ilegálnych parties, predajom svojich namixovaných djských setov, alkoholu a drog. Vzhľadom nato, že nemajú stabilný prístup k vode, vyzerá podľa toho nielen ich hygiena, ale aj oblečenie, ktoré je väčšinou špinavé a roztrhané. Pre svoju pevnos sa najčastejšie jedná o vojenské gate s veľkými vačkami na bokoch a dlhý vojenský kabát. Vyznávači tejto subkultúry sa formujú do crew a z vlastných zdrojov si nakupujú technické vybavenie, aby mohli nasledova svoj vzor – robi parties a cestova. Do očí verejnosti sa u nás dostali najmä vĎaka českému festivalu Czechtek, ktorý sa každoročné koná neĎaleko Prahy a v roku 2003 ho navštívilo až 40tisíc ľudí. KeĎže mnoho z nich potom pokračovalo na podobnom festivale na slovenskom Záhorí okamžite pritiahli pozornos médií. Ich heslo je No money – No ego a podľa toho vyzerá aj ich oblečenie.

Smažky i keĎ počúvajú veľmi podobnú hudbu ako technopunkeri, ide v skutočnosti o absolútny protipól. Smažky sú totiž čistotné a namiesto vojenského oblečenia preferujú drahé, značkové oblečenie. Vzhľadom nato, že ich oblečenie pripomína skôr spodné prádlo/ženy s odhaleným chrbtom a pod./ sú im aj ilegálne parties, konajúce sa väčšinou pod holým nebom cudzie. Nájs ich môžeme skôr v dobre vybavených kluboch a na veľkých parties. Tieto predstavujú špeciálny bod v živote každej Smažky. Na party sa totiž stretne až desatisíc ľudí a každý chce vyzera čo najlepšie. Svoje oblečky si preto niekedy pripravujú aj mesiac pred. Najväčšie extrémy je vidno na mega akciách typu Love Parade v nemeckom Berlíne, kde medzi jeden a pol miliónmi Smažiek môžeme nájs napríklad ľudí na chodúľoch so špeciálne vyrobenými blikavými tričkami, obrovskými klobúkmi a pod. Heslo Smažiek je kreativita bez hraníc a čím chlpatejšie tým lepšie. Smažky majú dokonca aj svoje fankluby. Jedným z nich vytvorila internetová stránka s názvom Zion a nájdete ju na adrese http://smazky.zion.sk

Raperi alebo Hip hoperi počúvajú rap a ich najnovší trend, diktovaný americkými idolmi ako Eminemom, či Nellym je jednoznačne smerom k športovému oblečeniu.
Ich miestom je ulica a pochádzajú väčšinou zo slabších sociálnych vrstiev, no napriek tomu dávajú obrovské peniaze za drahé značkové oblečenie s heslom najprv musím dobre vyzera a až potom môžem prekroči prah vlastného bytu.
často ich vída s baseballovými čapicami, teplákami, basketbalovými tielkami, ale aj šatkami /pochádza od rapera 2Paca/, či halovými teniskami Adidas/podľa skupiny Run DMC, ktorým dokonca táto firma venovala jednu kolekciu/ . Pre rapperov platí : čím drahšie oblečenie majú tým vyšší stupeň vo svojej skupine zaujmú. Je teda jasne, že sú vyznávačmi tých najdrahších značiek ako Fubu, Ecko, Pele Pele a Tommy Hilfiger. Posledne spomínaný americký designer Tommy Hilfiger dokázal vĎaka rapperom to, čo sa nepodarilo pred ním nikomu inému. Jeho oblečenie si začali kupova americký čierny teenegeri vyznávajúci hip hop, potom, čo v ňom videli svoj idol Snoop Doggy Doga. O čiernych je známe, že za oblečenie utratia všetko, čo majú a tento fakt vyniesol Tommy Hilfigerovi zaradenie sa medzi 4 najpredávanejšie značky v Ameriky.

Tranceri sú Ďalšou skupinou ľudí, ktorí vyznávajú nielen svoju hudbu, ale ich možno identifikova podľa oblečenia. Ich drogou LSD a ich hudba je rovnako psychadelická ako táto látka. Ich parties dotvárajú magické čajovne, obrovské plachty s mandalami žiariacimi pod UV svetlom. Rovnako svietivé býva aj ich oblečenie. často sa kombinujú krikľavé farby a
rôzne materiály. KeĎže nadovšetko milujú prírodu a zábavu, na oblečení im až tak nezáleží.
Väčšine ide o staršie handry nakúpené v second hande a pospájané bez ohľadu na farbu, či
tvar: Pre trancerov je Mekkou indické pobrežie Goa, kde sa konajú nekonečné parties a tak mu dokonca venovali vlastný hudobný smer. Tento smer je možno poču aj na Slovensku.
Svoju kolísku našiel v blízkosti mesta Piešany, kde sa pre jeho vyznávačov dodnes konajú väčšie a menšie parties, na ktorých môžete vidie hltačov ohňa, voľne pobehujúcich psov a iné srandy. Stojí to však rozhodne zato.

Nakoniec treba poveda, že všetky tieto trendy sa navzájom ovplyvňujú a fúzujú do niečo nového, kedy si ľudia berú z každého to svoje, čo sa im najviac páči. Medzi takéto veci patria celkom určite dredlocky. Vlasy zapletené do obrovských copíkov boli v minulosti spájané skôr s jamajskými Rastafarianmi okolo Boba Marley-a, dnes ich však nájdete skoro v každej zo spomenutých kultúr, či módnych smerov. Podobne sú na tom aj robotnícke topánky typu Dr. Martens, či Gladiator, ktoré najprv nosili britský punkáči, neskôr stúpenci hnutia Skinheads a dnes na stali skutočným mainstreemom a skôr masovou záležitosou.
Ja som sa snažil vybra tie najzákladnejšie body, z ktorých sa odvíjajú Ďalšie novšie, kreatívnejšie a extrémnejšie…

Text: Matúš Gajdoš

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*