Maxistore: Omnitronic EX 840

Omnitronic EX 840
djský mixpult

Tento čtyřkanálový mix firmy Omnitronic se opravdu povedl. Přehledný, snadno ovladatelný a dobře vybavený. Takže postupně…
Asi vás hned na úvod zarazí, proč píšu o čtyřech kanálech, když na obrázku jich je jasně pět. Ano, ten pátý sice vypadá stejně jako ostatní šavle, nicméně slouží pouze k regulaci úrovně hlavního výstupu.
Ke každé z „řadových“ šavlí múžete připojit hned několik komponentú – u prvních třech z nich se přepíná mezi phono/line/aux a u čtvrté mezi line a mikrofonem. Hrajete-li si rádi při mixování se zvukem, jistě oceníte třípásmový ekvalizér nad každým kanálem s velmi slušným rozsahem –30 až +10dB u každé frekvence. K pultu je možné dále připojit až tři mikrofony, jejichž signál se dá upravit příslušným ekvalizérem a případně i efektem.

V pravé části ovládací plochy najdeme sekci vyhrazenou pro efekty, kterých tu není zrovna málo. Máme jich tu na výběr hned osm: Echo, Autopan, Reverb, Flanger, PitchShifter, Filter, Trans a Manual Filter. Nutno podotknout, že vesměs všechny z nich mají dobrý zvuk a svoji funkci zde plní výborně. Potěšila mě přítomnost Manual Filtru, s kterým se moc často na djských pultech nepotkáte. Parametry všech efektú se dají nastavit velmi přesně pomocí otočných kontrolérú Time a Depth. Efektovat pak múžete úplně všechno. Nejenže se dají aplikovat na jednotlivé šavle, na signál z mikrofonu nebo na hlavní výstup, múžou se dokonce přiřadit k jedné či druhé straně crossfaderu! K tomuto faderu se úzce vážou i další tři efekty, které zde Omnitronic nabízí. Nemají žádná jména, jsou to jen tři tlačítka vedle sebe, na kterých je graficky znázorněno co by měl člověk od nich čekat. První z nich budí dojem postupného zpomalování nahrávky, zvukově podobné vypnutí hrajícího gramofonu ze sítě. Další dvě tlačítka vytváří efekt připomínající něco mezi loopováním a echem. … A jak to celé funguje? Jednoduše si označíte šavli, s jejímž signálem si chcete hrát a pak už jen hýbete s crosfaderem, čímž přidáváte či ubíráte zvolený efekt. Time, Depth a synchronizace tempa se dají samozřejmě nastavit stejně jako u ostatních efektú. Podobný zlepšovák jsem viděl úplně poprvé a nutno dodat, že funguje a zní výborně. Po chvíli cviku přijdete na to, co vám zní nejlépe a pak krátkými pohyby crosfaderu múžete oživovat své sety rúznými legráckami, které zní velmi rozmanitě díky detailní možnosti nastavení jednotlivých funkcí.
Poblíž efektových ovladačú nemúžeme přehlédnout dva displeje. Ten horní problikává dle síly hlavního výstupu a cue odposlechu, zatímco ten druhý ukazuje všechny informace o jednotlivých efektech.
Přímo pod tímto jasně modrým displejem najdeme pět tlačítek pro rychlou synchronizaci tempa skladby s příslušným efektem a ještě o něco níže sluchátkový vstup na velký jack a kontroléry hlasitosti odposlechu i sluchátek.

Zadní panel obsahuje kromě rúzných cinchových vstupú u každé šavle i tři hlavní výstupy stejného formátu. řeč je o Master Out, odposlechový Boot Out a nahrávací Rec Out. V Omnitronicu mysleli tentokrát na všechno a proto tu navíc najdeme canonový Master Out a digitální výstup na cinch. Vskutku profi výbava.
Mé závěrečné hodnocení je jednoznačně kladné. Tento nepřehlédnutelný kus equipmentu s velmi stabilní konstrukcí si mě získal jak bohatou, jednoduše ovladatelnou výbavou, ale i dobrým zvukem a originálním nápadem s efektem na crossfaderu. V Maxistoru ho pořídíte za necelých 19.000 Kč.

Text: Koogi(Maxistore)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*